S&P 500 ^GSPC
5,088.8
+0.03%
Tesla TSLA
$191.97
-2.76%
Apple AAPL
$182.52
-1.00%
Meta META
$484.03
-0.43%
Nvidia NVDA
$788.17
+0.36%
Microsoft MSFT
$410.34
-0.32%
Amazon AMZN
$174.99
+0.23%
Alphabet GOOG
$145.29
-0.02%

Historie se neplete: Tenhle jeden důvod způsobí, že se Bitcoin propadne až o 84 %

Ačkoli jsou Bitcoin a kryptoměny obecně proslulé svou volatilitou, nedávný pád naznačuje, že by trh mohla čekat vážnější korekce. Tomu nasvědčuje nejen napjatá situace na akciových trzích, ale také historická data všech minulých propadů Bitcoinu. Shoduji se s Giesbers Investments Strategy, že tato korekce je již nevyhnutelná a jedinou otázkou zůstává, kdy nastane a jak hluboká nakonec bude. 

Čeká Bitcoin hluboký pád?

Pokud chcete vědět, jaký názor mají na vývoj Bitcoinu analytici, mrkněte na tento článek: Jak se bude vyvíjet cena Bitcoinu? Analytik svou predikcí na Twitteru zklamal nervózní investory

A nyní už k tomu hlavnímu.

Předchozí korekce Bitcoinu

Pokud se podíváme na historický vývoj ceny Bitcoinu $BTC/USD za posledních několik let, můžeme vidět několik vážných propadů. Vzhledem k tomu, že růst ceny Bitcoinu měl v minulosti exponenciální charakter, domnívám se, že k analýze cenových změn je nejlepší použít logaritmický graf, který nám umožní se na všechny tyto korekce lépe podívat.


Pokud se na něj chcete podívat detailněji, tak můžete případně zde. Jednou z věcí, která je zřejmá po pohledu na graf v odkazu či na obrázku nahoře je, že Bitcoin začal v posledních letech růst méně exponenciálně než v letech 2011-2014. 

V tomto raném období byl Bitcoin $BTC/USD méně známý, měl mnohem menší mediální pokrytí a investovalo do něj méně lidí (ale ti, kteří tak učinili a vydrželi až do současnosti, pravděpodobně vydělali jmění!). 

Pokud se tedy cena Bitcoinu začala v současnosti chovat méně exponenciálně, znamená to snad také, že jsou jeho pády méně závažné? Podívejme se na hlavní korekce v minulosti, abychom to zjistili.

V minulosti proběhlo několik velkých medvědích trhů Bitcoinu:

  • První velký pád se odehrál v létě 2011 a mohl být způsoben hackerskými útoky a narušením bezpečnosti tehdy ještě aktivní burzy MtGox.
  • Druhý nastal koncem roku 2013, kdy Čína zakázala svým bankám zpracovávat transakce s Bitcoiny.
  • Třetí velký krach začal na samém konci roku 2017 a trval až do roku 2019.


V minulosti došlo i k několika "menším" pádům, z nichž vynikají 2: 

  • Pád v polovině roku 2013, který trval jen pár měsíců.
  • A ten nejnovější, (Koronavirová krize), který je zajímavý jen drobným propadem na celoročním logaritmickém grafu.

https://www.youtube.com/watch?v=r1Dasl-y6qc

Hlavní pády a poklesy Bitcoinu

KrachKorekce v %Doba zotavení (nové ATH)
Léto 2011 (MtGox)-89,62,5 let 
2013-57,37 měsíců 
Konec 2013 (Čína zákaz)-79,83 roky 
Konec 2017-823 roky 
2020 (Koronavirus)-49,86 měsíců 


Dovolte mi tuto tabulku trochu rozebrat...Je třeba poznamenat, že krach 2020 se liší od všech ostatních, protože ke krachu došlo předtím, než cena Bitcoinu $BTC/USD dosáhla nového historického maxima. Z technického hlediska byl tento krach stále součástí krachu z roku 2017.

Krach v polovině roku 2013 také vyčnívá, protože byl relativně krátký a zpětně se jeví spíše jako záchvěv během dlouhého býčího trhu (vím, je to divné, když cena klesla o více než 57 % 😅, ale na logaritmickém grafu to tak stále vypadá). Vývoj cen byl rychlý a velký, ale v celkovém schématu se tento pád zdá být ve srovnání s "velkou trojkou" zanedbatelný.

Tyto tři velké krachy měly průměrný propad téměř 84 % a v průměru trvalo téměř 3 roky, než Bitcoin $BTC/USD po těchto pádech dosáhl nového historického maxima. To skutečně vypadá děsivě a vysvětluje to, proč jsou Bitcoin a kryptoměny mnoha lidmi a institucemi vnímány jako rizikové aktivum, přestože ceny za celou dobu existence výrazně vzrostly.

Zajímavé je, že nemohu najít žádný důkaz o tom, že by nedávné pády a medvědí trhy byly méně závažné než ty minulé. Pokud se cena bitcoinu chová méně exponenciálně než v minulosti, očekával bych, že nedávné medvědí trhy budou mít v procentuálním vyjádření nižší propad.

https://twitter.com/PeterSchiff/status/1467867606304571392

Současná situace

Bitcoin $BTC/USD nedávno klesl z historického maxima 68 521 dolarů z 5. listopadu letošního roku na dočasné minimum kolem 42 000 dolarů minulou sobotu, než se opět zotavil. V porovnání s jeho předchozím historickým maximem se jedná o návrat o více než 38 %. 

Ve srovnání s některými monstrózními korekcemi, které Bitcoin zažil v minulosti, nemusí být 38 % důvodem k úplné panice. Přesto 38 % není zanedbatelné procento ani pro Bitcoin. Ke krachům, včetně náhlých bleskových pádů, však dochází častěji a nemusí to nutně znamenat, že se blíží větší korekce.

Když si uvědomíme roky začátku předchozích velkých korekcí (2011, 2013 a 2017), zdá se, že Bitcoin čeká nová velká korekce a medvědí trh. Je tu však jeden velký rozdíl: Bitcoin a kryptoměny jako celek se mnohem více etablovaly a drží je mnohem více lidí a institucí po celém světě než během předchozích korekcí. 

Uvidíme, zda to bude mít pro budoucí korekce tlumivý, nebo stimulační efekt (to znamená: zda budou lidé v případě velkých propadů prodávat, nebo se budou raději držet a přikupovat).

Pokud se jedná o začátek nového medvědího trhu s kryptoměnami, vidím cenu bitcoinu $BTC/USD v korekci na hodnotu kolem 11 000 dolarů. To by přibližně odpovídalo korekci o 84 % z jeho předchozího historického maxima. Zrovna jsem četl příspěvek od @piotrkubic o tom, jak by mohl Bitcoin spadnout až na 10 000 dolarů, tak je fajn, že jsme došli k velmi podobnému výsledku. 

Je mi jasné, že býci tuhle možnost rezolutně odmítnou. A je mi jasné, že se klidně může stát pravý opak a Bitcoin může letět vzhůru, ostatně nebylo by to v dnešním investičním prostředí nic nového. Ale v současné chvíli existuje dost signálů, které nám říkají, abychom na možnost extrémního propadu byli připraveni.

Takhle hlavně opatrně!

Pokud chcete vědět, jaký názor mají na vývoj Bitcoinu analytici, mrkněte na tento článek: Jak se bude vyvíjet cena Bitcoinu? Analytik svou predikcí na Twitteru zklamal nervózní investory

DISCLAIMER: Nejsem investiční profesionál, ale jen zaujatý retailový investor, takže se nejedná o investiční doporučení.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Jestli si to pamatuju dobre tak s to burzou Mtgox to bylo2014

s metaverse se da cekat obrovsky boom krypta, takze by se klidne velryby ted klidne mohli dohodnout ze udelaji bububu, vyvolaji propad co spusti i ty nejoptimistejci stoploss a kaskadovite to padne na 10k a tam to komplet vykoupi

Já doufám, že spadne, alespoň bude za stejnou cenu více Satů.

Tak to dopada kdyz se vybere nejhure hodnoceny clanek na SA, ktery je totalne vycucany z prstu...BTC potrebuje lepsi kritiky a relevantnejsi medvedi argumenty;)

Mně to přišlo jako celkem dobré argumenty, ale fajn, pokusím se najít ještě lepší 😄

Brat jako argument to, ze se 3x trh zhroutil v prumeru o 84% a predpokladat, ze se to zakonite musi stat znova?:)) Je urcite dobre s timhle pocitat, ale musime se podivat na duvody toho krachu a predpovidat, jestli se podobne zavazne situace muzou opakovat. 

Jak realna je situace, ze jsou dnes nejvetsi burzy (coinbase, binance atd) chraneny pred hackem tak zoufale spatne jako MtGox?

Jaky trh, kde je tak velke volume dnes muze prijit s tak zasadnim omezenim jak kdysi Cina (muze Cina dnes banovat znovu BTC?:)

Do roku 2017/2018 nebyl prakticky zadny zbusob jak ve velke mire shortovat BTC, zpustenim futures na CBOE a CME se tato zmena price discovery otevrela pro instituce a navic byl trh v masivni manii, tazeny predevsim retailem. Dnes je rozlozeni investorske zakladny zas uplne jinde, tyto investicni nastroje drzi napr. nektere penzijni fondy, v balance sheetu je maji firmy co si udelaly velmi podrobny research a maji k tomu jine duvody, nez spekulaci na cenu v ramci jednoho cyklu. Jiste je velka zakladna traderu, pro ktere BTC nic neznamena a budou se snazit prechytracit trh, ale nejvetsich zisku vzdy dosahnou dlouhodobi investori, kteri vi co drzi a jaky to ma potencial.

Pánové ani náhodou, manželka by mě zabila 😂. Zajímavý pohled na věc @kevinporters, ale upřímně doufám, že se pletete 😅

naprosto souhlasím, jediné co mě na mojí pozici v $BTC/USD děsí je ten propad, který je naprosto nevyhnutelný

👌👌