S&P 500 ^GSPC
5,088.8
+0.03%
Tesla TSLA
$191.97
-2.76%
Apple AAPL
$182.52
-1.00%
Meta META
$484.03
-0.43%
Nvidia NVDA
$788.17
+0.36%
Microsoft MSFT
$410.34
-0.32%
Amazon AMZN
$174.99
+0.23%
Alphabet GOOG
$145.29
-0.02%

Nejhorší týden trhu od roku 2020. Definitivní konec technologických akcií?

Průmyslový index Dow Jones se v uplynulém týdnu propadl o 1646,44 bodu, tedy o 4,6 %. To vypadalo hvězdně vedle indexu S&P 500 který klesl o 5,7 %, a indexu Nasdaq Composite který se propadl o 7,6 % a nyní je o 14 % níže než jeho historické maximum, kterého dosáhl v listopadu. Všechny tři zažily nejhorší týdny od roku 2020.

 

Průmyslový index Dow Jones $DJI , index S&P 500 $GSPC a index Nasdaq Composite $IXIC. To jsou vedle kryptoměn hlavní tři aktéři největších propadů uplynulého týdne.

Drastický propad. Stahují se nad bitcoinem mračna?

Tyto poklesy dávají svým způsobem zvláštní smysl. Loňské zisky byly podpořeny kombinací uvolněné měnové politiky Federálního rezervního systému, štědrých dávek od federální vlády a rostoucích zisků podniků. Zisky by měly být stále solidní - podle údajů společnosti Refinitiv by zisky podniků měly během čtvrtého čtvrtletí vzrůst o 24 % -, ale dolary přestaly z Washingtonu proudit a Fed se chystá zvýšit úrokové sazby. Na tomto pozadí jsou poklesy trhu logické. "Je to racionální reakce na okolní prostředí," říká Dave Donabedian, investiční ředitel společnosti CIBC Private Wealth US.

Racionální to možná je, ale pokles byl bolestivý pro investory, kteří byli naučeni nakupovat při poklesu. V tomto týdnu došlo ke dvěma po sobě jdoucím 1% nárůstům indexu Nasdaq Composite, které se ke konci dne změnily ve ztráty. Čtvrteční zvrat byl obzvláště vzácnou událostí. Nasdaq 100 vzrostl o 2 %, než své zisky odevzdal a skončil poklesem o 1,3 %, což je za posledních 10 let teprve sedmý případ, kdy se růst o 1,5 % a více změnil v 1% ztrátu.

Srovnání pětiletého vývoje Nasdaqu (modře) a Sap500 (černě). Ze svých historických maxim se indexy propadly rapidně. Graf jasně naznačuje, že se jedná o největší propad od března 2020 a začátku koronavirové pandemie.

Dobrou zprávou je, že v pěti ze šesti případů byl index o týden později vyšší, poznamenává analytik Susquehanna Financial Group Christopher Jacobson. "Pro ty, kteří hledají známky optimismu... by tyto minulé pohyby mohly poskytnout určitou útěchu," píše. Špatné zprávy: Vzorek je velmi, velmi malý.

Je těžké být optimistou, když akcie na Nasdaqu, které jsou na vrcholu, stále hledají způsoby, jak investory zklamat. Největší šok samozřejmě přinesly společnosti Peloton Interactive $PTON+0.0% a Netflix $NFLX+0.0% . Společnost Peloton ztratila v uplynulém týdnu 14 % své hodnoty po zprávě, že během února a března zastaví výrobu. Společnost Peloton plány na ukončení výroby popřela, ale přiznala, že vzhledem k nižší poptávce po jejích kolech a běžeckých pásech musí upravit velikost svého podniku.

https://www.youtube.com/watch?v=wO2wEvK3gnc

Netflix mezitím klesl o 24 % poté, co investorům sdělil, že očekává, že během prvního čtvrtletí roku 2022 mu přibude pouze 2,5 milionu předplatitelů, což je výrazně pod prognózou 5,7 milionu.

 

To nutí k zamyšlení, co přinese nadcházející týden, kdy budou reportovat například společnosti Apple $AAPL+0.0%a Tesla $TSLA+0.0%.
Analytik společnosti Wolfe Research Chris Senyek připomíná, že v roce 2000 splaskla bublina dot-com kvůli kombinaci zpřísnění podmínek ze strany Fedu a několika velkých chyb v oblasti zisků. To není typický případ, ale vzhledem k tomu, že Fed opět zpřísňuje a očekávání výdajů na technologie jsou velmi silná, k opakování by nebylo třeba mnoho. "Očekáváme, že celkový trh a technologické společnosti dosáhnou solidních výsledků na úrovni středních až vysokých jednociferných zisků na akcii, což by mělo zlepšit sentiment," píše Senyek. "Pokud se však mýlíme, mohlo by nás čekat mnohem více poklesů."

Ať tak či onak, zdá se, že dny, kdy se technologickým firmám dařilo lépe, konečně končí, říká stratég společnosti Evercore ISI Julian Emanuel. S rychle rostoucí ekonomikou, rychleji rostoucí inflací a rostoucími sazbami na stole mohou být hodnotové akcie po 15 letech nedostatečné výkonnosti připraveny k útoku. "Lidé se s tím právě vyrovnávají," říká Emanuel. "Způsobuje to větší nestabilitu na trhu." Očekávejte, že tato nestabilita nekončí.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Opravdu je pár procentní pokles takovou katastrofou? Opravdu? Nasdaq od ATH propadl o 14%. No a co? Při těch valuacích se snad někdo diví? Akcie Netflixu klesly při PE cca 40 a někdo se diví? Kdo si proboha mohl koupit akcie Peloton? I když budoucnost nikdo nezná a cenové pohyby jsou nepredikovatelné, existují společnosti, u kterých je zcela jasné, že půjdou k zemi. Třeba takový Peloton byl zcela jasný kandidát...