S&P 500 ^GSPC
5,088.8
+0.03%
Tesla TSLA
$191.97
-2.76%
Apple AAPL
$182.52
-1.00%
Meta META
$484.03
-0.43%
Nvidia NVDA
$788.17
+0.36%
Microsoft MSFT
$410.34
-0.32%
Amazon AMZN
$174.99
+0.23%
Alphabet GOOG
$145.29
-0.02%

Web 3.0 je budoucnost, do které chcete investovat

Představte si nový typ internetu, který nejen přesně interpretuje, co zadáváte, ale skutečně rozumí všemu, co sdělujete, ať už prostřednictvím textu, hlasu nebo jiných médií, a ve kterém je veškerý obsah, který konzumujete, přizpůsoben vám více než kdykoli předtím. Navíc tvořen a vlastněn zejména uživateli. Nacházíme se na zlomovém bodě nové fáze vývoje webu. Někteří průkopníci ji nazývají Web 3.0.

Co je Web3?

Web3, známý také jako Web 3.0, je další významnou fází vývoje internetu. Stejně jako základy kryptoměn, kterým napomohly ekosystémy internetu věcí, nástup metaverza a vzestup non-fungible tokenů (NFT), bude tato nová fáze internetu založena na decentralizaci, otevřenosti a větším využití pro jednotlivé uživatele.

Všichni dnes mluví o metaverse: A tyto společnosti už mají před ostatními náskok Metaverse: Poslední a nejdůležitější investice, kterou budete muset v životě udělat

Pro lepší pochopení Webu3 může být užitečné projít si současné a minulé fáze internetu. Na rozdíl od současné fáze Webu 2.0, kde jsou platformy a aplikace vlastněny centralizovanými subjekty, jako jsou velké technologické společnosti, budou platformy a aplikace Webu 3.0 vyvíjeny, vlastněny a udržovány uživateli.

https://www.youtube.com/watch?v=nHhAEkG1y2U

Očekává se, že nadcházející iterace internetu Web3 se bude více podobat počáteční fázi Webu 1.0 než současné fázi Webu 2.0. Web1, který se datuje do 90. let 20. století, byl počátkem World Wide Webu. Stejně jako se očekává Web3, i Web1 byl definován decentralizovanými protokoly a jednotlivými uživateli.

Pochopení Webu3

Zjednodušeně řečeno, Web3 je budoucí decentralizovaná forma internetu, kde se uživatelé stávají vlastníky. Namísto používání bezplatných aplikací a platforem, které shromažďují uživatelská data, jako je tomu v současné fázi Webu2, se uživatelé v budoucí fázi Webu3 budou moci sami podílet na vytváření, provozu a správě protokolů.

https://www.youtube.com/watch?v=JAO_3EvD3DY

Ve Webu3 může být vlastnictví reprezentováno digitálními tokeny nebo kryptoměnami prostřednictvím decentralizovaných sítí známých jako blockchainy. Pokud například vlastníte dostatečný počet digitálních tokenů pro určitou síť, můžete mít vliv na její provoz nebo správu. To je podobné způsobu, jakým hlasovací práva akcionářů umožňují registrovaným akcionářům společnosti hlasovat o určitých podnikových opatřeních.

Web2 vs. Web3

Web2: V této fázi se nacházíme od počátku roku 2000, kdy vznik velkých platforem jako Google $GOOG+0.0%, Facebook $FB+0.0%, Twitter $TWTR a Amazon $AMZN+0.0% a služeb jako Uber $UBER+0.0% a Venmo  vnesl do internetu centralizovaný, komerční řád tím, že usnadnil připojení, prohlížení, interakci a provádění transakcí online. Tyto velké společnosti získávají velkou část peněžní hodnoty vytvořené na internetu.

Web3: Jedná se o budoucnost internetu, kde se vracíme k individualizovanému užitku webu 1.0, ale tentokrát je založen na technologii blockchain a digitálních tokenech, které mohou podpořit decentralizovaný internet. Namísto velkých hráčů Webu2, kteří zachycují většinu peněžní hodnoty, nahrazuje Web3 centralizované subjekty decentralizovanými sítěmi, které rozdělují hodnotu mezi tvůrce, uživatele a vývojáře.
Podtrženo a sečteno
Web3 je budoucí decentralizovaná fáze vývoje internetu, kde se uživatelé stávají vlastníky. To kontrastuje se současným Webem2, kterému dominují velké centralizované subjekty. Ačkoli je Web3 stále v počáteční fázi, je pravděpodobné, že v příštích letech ovlivní investiční komunitu a širší ekonomiku.

Klíčový závěr

Pro investory může web3 představovat příležitosti v oblasti decentralizace financí, což by mohlo otevřít nové trhy, podobně jako to udělaly kryptoměny a NFT. Investoři mohou například sledovat nové transakční infrastruktury, jako jsou úvěrové protokoly, které mají potenciál být převratné. Ačkoli do získání významného tržního podílu Webu3 mohou zbývat ještě roky, zájem investorů a investorů rizikového kapitálu pravděpodobně poroste s tím, jak se lidé budou o této nové fázi webu více vzdělávat.

Na konkrétní tituly spojené s Webem3 se podíváme v některém z následujících článků.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Velmi naivní představa, že si velké společnosti nechají vzít zisky. Nevím co dobrého by přinesla tzv. Demokratizace webu.

Podle mě tento vývoj není moc reálný. Nebo myslíte, že vaše babička začne kupovat tokeny a programovat webové aplikace? A taktéž se těžko budou regulovat diskuze na netu, když to budou vlastnit lidi, kdo bude mazat příspěvky a dohlížet na dodržování zákona apod?

Tak ona babička nepíše blog ani na dnešním centralizovaným internetu. Předpokládá se, že si (tak jako celkově v metaverse) bude každý hlídat svůj dvoreček. Jestli nad tím bude dbát nějaká vyšší polo-centralizovaná moc těžko říct. Jako když má teď někdo hospodu, tak je prostě jeho zodpovědnost aby se mu tam lidi neservali... samozřejmě když vytáhnou pistoli tak zavolá policii. Otázka je, jestli bude nějaká taková web 3.0 policie, nebo jestli převezme tuhle zodpovědnost právě provozovatel konkrétního projektu.

No právě. Jako zadarmo to nikdo dělat nebude. Stále bude muset být někdo, kdo to bude opravovat / udržovat v chodu. Navíc svět se zjednodušuje, alespoň pro normální uživatele. Tedy pokud by uživatel měl mít nějaké povinnosti navíc, nebude to moc přijato. Ale kdoví co bude.

👌👌👌