S&P 500 ^GSPC
5,137.08
+0.80%
Nvidia NVDA
$822.79
+4.00%
Meta META
$502.30
+2.48%
Alphabet GOOG
$138.10
-1.20%
Amazon AMZN
$178.22
+0.83%
Apple AAPL
$179.63
-0.62%
Microsoft MSFT
$415.50
+0.45%
Tesla TSLA
$202.64
+0.38%

Souboj titánů: Vydělá vám víc krypto nebo elektromobilita?

Elektromobily a kryptoměny. To jsou dva pojmy, o kterých slýcháme den co den. Zdá se, že doby, kdy kryptonadšenci a příznivci elektromobility byli považováni za podivíny jsou pryč. Naopak - budoucnost pravděpodobně patří těmto dvěma technologiím. Investoři ale můžou být na vážkách, která z nich je správnou volbou a která jim přinese zhodnocení. Podíváme se na pro a proti obou sektorů a zhodnotíme výhody a nevýhody sázky na ně.

 

Bitcoin a ethereum zažívají obrovský výplach a masivní poklesy od svých historických maxim. Mezitím společnost Lucid Group $LCID+0.9%v pátek poprvé překonala v tržní kapitalizaci společnost Rivian Automotive $RIVN+0.3%. Čínský gigant v oblasti elektromobilů Nio $NIO+0.3%se však pohybuje kolem svého 52týdenního minima.

Zde jsou důvody pro nákup největších kryptoměn, jako je Bitcoin a Etheruem, a také důvody pro nákup rychle rostoucích, nadějných výrobců elektromobilů Lucid a Nio.

Sázka na krypto: Volatilní trh, weak hands

Analytik Daniel Foelber (Bitcoin a Ethereum): Ačkoli Warren Buffett není fanouškem kryptoměn jako investice, jeho přísloví "buďte bojácní, když jsou ostatní chamtiví, a chamtiví, když jsou ostatní bojácní" se na současné tržní prostředí dobře hodí. Bitcoin a Ethereum dosáhly 10. listopadu 2021 historických maxim ve výši $68 990,90, resp. $4 865,57. V sobotu Bitcoin klesl pod $35 000 a Ethereum se přiblížilo k $2 300. Tak rychlý a brutální výprodej byl bolestivou připomínkou volatility investování do kryptoměn, zejména vzhledem k tomu, že trh s kryptoměnami funguje 24 hodin denně, 7 dní v týdnu.

Drobní investoři, kteří si chtějí ve svém portfoliu vyčlenit jedno či dvě procenta váhy kryptoaktiv, však mají štěstí. Bitcoin i Etheruem mají atraktivní dlouhodobé investiční vyhlídky, které by jim mohly umožnit časem růst. Totéž se nedá říci o menších, spekulativnějších altcoinech, které mají potenciál překonat Bitcoin a Ethereum, ale jsou také mnohem rizikovější sázkou.

Investoři by měli do takového nákupu při výplachu jít s jasně daným plánem a dopředu zhodnocenou mírou rizika. Jít do prudkého výprodeje s plánem vám pomůže mít větší šanci na promyšlení správných rozhodnutí. Může také pomoci vyhnout se tomu, abyste se stali obětí impulzivního nákupu nebo prodeje, kterého byste mohli později litovat.

Sázka na EV: Spekulace na světový vývoj společnosti

Howard Smith (Lucid a Nio): Mezi investováním do kryptoměn a odvětvím elektromobilů existují podobnosti. V obou případech jde o spekulativní investice, které počítají s tím, že v budoucnu přijde rychlý růst. Ale vzhledem k tomu, že je k dispozici tolik kryptoměn a o mnoha případech využití diskutují i odborníci, nabízí sektor EV znatelně prozkoumanější trh.

Společnost Lucid je sice na scéně EV nováčkem, ale Nio již prokázala, že dokáže úspěšně vyrábět ve velkém. Čínský výrobce elektromobilů dodal ke konci roku 2021 kumulativně více než 167 000 svých modelů SUV. A dodávky v roce 2021 byly více než dvojnásobné oproti tomu, čeho společnost dosáhla v roce 2020. Letošní rok bude znamenat zlom ve vývoji společnosti Nio. Do konce prvního čtvrtletí plánuje začít dodávat svůj první elektrický luxusní sedan ET7. Po něm bude ještě letos následovat sedan střední třídy ET5. Společnost Nio spolu se svým státním výrobním partnerem rovněž zdvojnásobuje svou výrobní kapacitu, aby uspokojila silnou poptávku.

SUV společnosti NIO

Společnost Lucid začala dodávat svůj první výrobek teprve koncem loňského roku a volí jiný přístup. Začíná s luxusními sedany vyšší třídy a koncem roku 2023 plánuje zahájit výrobu SUV. Sedan Lucid Air byl časopisem MotorTrend vyhlášen autem roku 2022 a nabízí nejlepší dojezd na trhu 520 km na jedno nabití baterie. Společnost Lucid však není sama, kdo se chlubí svou pokročilou technologií.

https://www.youtube.com/watch?v=oTXptUuKGrc

Společnost Nio nabízí možnost výměny baterií jako službu, která zákazníkům umožňuje ušetřit počáteční náklady na vozidlo a využít výměnné stanice Nio k rychlé výměně vybitých baterií. Společnost nedávno otevřela svou první výměnnou stanici baterií v Norsku, kam začala dodávat vozidla v loňském roce. Tato stanice je pro společnost Nio první v Evropě, protože se snaží expandovat mimo Čínu.

Společnost Lucid plánuje také geografickou expanzi a uvádí, že v roce 2022 očekává vstup do Evropy a na Blízký východ. Přestože pro společnosti Lucid i Nio existuje spousta rizik, trh je hmatatelný a po produktech je poptávka. Investice do těchto dvou výrobců elektromobilů přináší do spekulativní sázky určitou rozmanitost. Přichází však se skutečnou poptávkou na trhu, která je snadno viditelná.

Krypto i EV mají tedy svá pro a proti. BTC a ETH přinášejí potenciál rychlého zhodnocení a změny světové finanční technologie. Nesou sebou pro drobné investory ovšem značné riziko volatility. Ta je silně ovlivněna také tahy států (ať už pro nebo proti) a výroky vlivných politických a mediálních postav. Elektromobily naproti tomu přinášejí slibnou změnu celosvětové dopravní situace. V tomto případě je potenciál investice do EV odvětví také podpořen snahou EU o zákaz spalovacích motorů. 

Tesla vám vydělá balík: Elon Musk predikuje rok 2022

Nejedná se o investiční doporučení. Jde o amatérský pohled podpořený analýzou Daniela Foelbera.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Zní to smysluplně, ale radši si to zanalyzuju ještě sám.