Je správný čas nakoupit akcie Meta?

Akciový trh v poslední době není příliš nadšen z ambic společnosti Meta Platforms $FB+0.5% angažovat se v oblasti metaverse. Místo toho, aby se společnost věnovala svému primární byznysu sociálních sítí, mezi které patří platformy Facebook, Instagram a Whatsapp, vynakládá velké úsilí na vývoj virtuálního světa metaverse, o kterém navíc nikdo ani pořádně, jak by měl ve skutečnosti vypadat. 

 

Za posledních šest měsíců akcie Meta ztratily více než 40 % poté, co v září dosáhly historického maxima. Většina poklesu však přišla poté, co Meta 2. února oznámila výsledky hospodaření za čtvrté čtvrtletí: pokles o více než 30 % za méně než týden. Meta se vrhá na metaverse a plánuje hodně utrácet, což snižuje zisky - Wall Street toto nesnáší. Představuje tento krátkodobý pesimismus příležitost pro dlouhodobé investory?

Pětiletý graf akcie FB, zdroj: Google Finance

Čtvrtletní zpráva, která změnila náladu na trhu

V nominální hodnotě byly čtvrtletní výsledky společnosti Meta smíšenou záležitostí. Čtvrtletní tržby meziročně vzrostly o 20 % na 34 miliard dolarů, ale náklady a výdaje rostly ještě rychleji, a to o 38 % na 21 miliard dolarů. Kvůli zvýšeným výdajům klesla provozní marže ze 46 % ve 4. čtvrtletí 2021 na 37 %. To vše se promítlo do výsledku hospodaření, kde Meta vykázala zisk na akcii (EPS) ve výši 3,67 USD, ale analytici podle Refinitivu očekávali 3,84 USD.

Asi největší metrikou, na kterou se investoři zaměřili, byli denní aktivní uživatelé (DAU) Facebooku, kteří poprvé od vstupu na burzu klesli. Ve třetím čtvrtletí měl Facebook celosvětově 1,930 miliardy uživatelů, ale ve čtvrtém čtvrtletí se toto číslo snížilo na 1,929 miliardy. Ačkoli se jedná o pouhý 0,5% úbytek, mohlo by se jednat o varovné znamení. Situaci dále komplikuje fakt, že Mark Zuckerberg na konferenčním hovoru společnosti Meta zmínil, že růst a popularita TikToku poškozuje podnikání. Když to uvedeme na pravou míru, Zuckerberg během konferenčního hovoru zmínil TikTok pětkrát - zatímco Facebook a Instagram zmínil po jedenácti.

Počet aktivních denních uživatelů Facebooku (v milionech), zdroj: Investor Relations Meta

Společnost Meta také poprvé představila svůj segment Reality Labs, který zahrnuje její hardware, software a obsah pro rozšířenou (AR) a virtuální realitu (VR). Výsledky nebyly pěkné. Reality Labs přinesla ve 4. čtvrtletí 877 milionů dolarů, ale ve stejném období prodělala 3,3 miliardy dolarů. Po vyčlenění tohoto segmentu si investoři uvědomili, kolik kapitálu bude potřeba k tomu, aby se technologie AR a VR dostaly k masám.

 

Velké výdaje se očekávají v i roce 2022

Znepokojivé byly i pokyny pro rok 2022. Očekává se, že tržby za 1. čtvrtletí porostou pouze o 3 až 11 % - to není atraktivní, když mnoho jiných velkých technologických akcií roste rychleji a s menšími výkyvy. Vliv na její růst mají nové změny společnosti Apple v oblasti ochrany soukromí v systému iOS, které podle společnosti Meta mírně zvýší výdaje na cílení reklamy. Navíc měnové kurzy a náročná srovnání s předchozími roky budou představovat další překážky.

Společnost Meta bude v letošním roce výrazně investovat do růstu, protože očekává, že výdaje dosáhnou 90 až 95 miliard dolarů - což je 30 % nárůst oproti výdajům v roce 2021. Stát se lídrem v oblasti Metaverse nebude levné, ale Meta Platforms do toho jde naplno!

Co od akcie Meta Platforms očekávat?

Pokud myslíte na okamžitý metaverzní úspěch akcií Meta Platforms, pravděpodobně byste se jim měli vyhnout. Pokud jste odhodláni investovat způsobem kupovat a držet skvělé podniky po dobu alespoň tří až pěti let - pak by pro vás akcie Meta Platforms mohly být atraktivní.

Jen málo jiných společností na světě má finanční zdroje společnosti Meta Platforms a žádná z nich není tak odhodlaná přinést metavers. Pokud to nedokáže Meta, pravděpodobně to nedokáže nikdo. Jestli patříte mezi příznivce metaversa nebo AR a VR, společnost Meta Platforms musíte vlastnit.

Meta je teď navíc neuvěřitelně levná!

P/E ratio akcie FB (pětiletý graf), zdroj: Ycharts

To, že se nachází na 16násobku zisků (PE), naznačuje, že letos dojde k malému, pokud vůbec nějakému růstu zisků. Společnosti se však často obchodují kolem 16násobku zisků.

Pro srovnání se Meta Platforms se obchoduje za výrazně nižší cenu než některé jiné, velmi nudné firmy - jako například Proctor & Gamble $PG+0.7% nebo Coca-Cola $KO+0.2% .

Závěr

Sentiment trhu je ohledně akcií Meta opatrný. Budoucnost se v tuhle chvílí jeví jako nejistá, kdy Meta pálí miliardy dolarů v nových projektech a to zatím bez výraznějších výsledků. I tak ale věřím v budoucnost Mety a v to, že se Marku Zuckerbergovi, CEO společnosti podaří dovést projekt Reality Labs do zdárného konce. Pokles akcií tedy vnímám jako investiční příležitost. 

Přečtěte si další článek o akciích $FB+0.5% : Je propad akcií Facebooku u konce?

Nejedná se o investiční doporučení, případné investiční rozhodnutí je jen ve vašich rukách. Původní článek byl napsán autorem Keithen Druhy.

Zdroj: The Montley Fool


Metaverse je v plenkách a začal jim odliv, uvidim co další kvartální výsledky.

Já už nakoupil a hodlám v tom pokračovat...

Čo sa týka ocenenia, vyzerá atraktívne. Ale asi ich dobieha cenzúra a zásahy do politiky. Plus vysoké budúce výdavky do metaverzie.

Timeline Tracker Overview