2 nejlepší FAANG akcie pro rok 2022

Tvůrcem označení "akcie FAANG" je televizní hvězda Jim Cramer. Ten tento výraz vymyslel už v roce 2013, tehdy se ale jednalo pouze o "FANG", nepatřila sem totiž společnost Apple $AAPL-0.8%. Samotná zkratka je tedy označení pro společnosti dominující ve svých odvětvích jakými jsou Facebook $FB+0.5%,  Apple $AAPL-0.8%, Amazon $AMZN+0.1%, Netflix $NFLX+2.5% a Google $GOOGL+0.9%

 

Při pohledu do budoucna by všech těchto pět akcií mohlo přinést zajímavé tržní výnosy. Z této skupiny však vyčnívají zejména 2 společnosti, které nyní vypadají relativně levně.

Netflix $NFLX+2.5%: Zábavní gigant

 

Průkopník streamování Netflix způsobil revoluci v domácí zábavě. Na rozdíl od tradiční placené televize umožňují streamovací služby divákům sledovat oblíbené pořady a filmy kdykoli a jak často chtějí. Tato hodnotová nabídka způsobila, že se v roce 2021 zrychlilo stříhání kabelů, a tento trend se v budoucnu pravděpodobně nezmění.

Společnost Netflix v průběhu let proměnila svůj status prvního hráče na trhu ve významnou konkurenční výhodu. Ve čtvrtém čtvrtletí měla 222 milionů placených předplatitelů, což z ní činí s velkým náskokem nejoblíbenější streamovací službu. Tento náskok posiluje i nabídka původního obsahu, kterým se společnost odlišuje od konkurenčních služeb. Netflix totiž v roce 2021 držel 47% podíl na trhu, pokud jde o poptávku spotřebitelů po původním obsahu - dalším nejbližším konkurentem byl Amazon Prime Video s 12% podílem na trhu.

Tato poptávka se promítla do dobrých finančních výsledků. V loňském roce vzrostly tržby Netflixu o 19 % na 29,7 miliardy dolarů, provozní marže vyskočila o 250 bazických bodů na 21 % a zisk se vyšplhal o 85 % na 11,24 dolaru na zředěnou akcii. A co je ještě důležitější, Netflix má stále prostor pro růst svého podnikání - jak přidáváním nových členů, tak zvyšováním cen - ve všech zeměpisných oblastech. Dokonce i v nejrozšířenějším regionu, ve Spojených státech, se Netflix podílí na celkovém čase sledování televize pouhými 6 %.

Pokud jde o ocenění, akcie se obchodují za 6,3násobek tržeb. To je téměř pětileté minimum a mnohem méně než pětiletý průměr 9,1násobku tržeb. Proto akcie rozhodně stojí za hlubší analýzu a případný nákup. Mimo jiné tuto akcii zařadil do svého portfolio v nedávné době i miliardář Bill Ackman s tím, že v příštích letech očekává zhodnocení 2x až 3x

Amazon $AMZN+0.1% : Maloobchodní gigant

 

Průkopník elektronického obchodu Amazon proměnil svůj status prvního hráče na trhu v železnou konkurenční pozici. Jeho tržiště je nejoblíbenější online nákupní platformou na světě, kterou každý měsíc navštíví v průměru 5,2 miliardy lidí. A v roce 2021 se 41 % amerických e-commerce prodejů uskutečnilo na Amazonu, zatímco druhý Walmart $WMT+0.5% získal méně než 7% podíl na trhu.

Aby Amazon dále posílil své podnikání, pokračuje v agresivních investicích do logistiky, buduje nové sklady a přidává další dopravní prostředky. Jen za poslední dva roky společnost zdvojnásobila velikost své logistické sítě. To umožňuje společnosti Amazon nabízet prodejcům služby plnění a spotřebitelům rychlé doručení a zároveň kontrolovat náklady na dopravu způsobem, který by nebyl možný, kdyby byla závislá pouze na dopravcích třetích stran.

Společnost Amazon také začala dominovat v odvětví cloud computingu, kde ve čtvrtém čtvrtletí roku 2021 získala 33% podíl na trhu. A společnost se rychle prosazuje i v oblasti digitální reklamy, z velké části díky popularitě svého tržiště. Stručně řečeno, Amazon je velkým hráčem ve třech rychle rostoucích odvětvích, což se promítlo do působivých finančních výsledků. V roce 2021 vzrostly tržby o 21 % na 469,8 miliardy dolarů a zisk se vyšplhal o 55 % na 64,78 dolaru na zředěnou akcii.

V této souvislosti se akcie v současné době obchodují za 3,5násobek tržeb, což je mírně pod pětiletým průměrem 3,9násobku tržeb. Zdá se tedy, že nyní je vhodná doba na nákup několika akcií.

Při pohledu do budoucna má Amazon dobrou pozici, aby si tuto dynamiku udržel. Jeho hlavní segmenty, kterými jsou elektronický obchod, cloud computing a digitální reklamy jsou prosperující a rychle rostoucí odvětví a mají tak automaticky nakročeno k dalším úspěchům. Amazon navíc u mnohokrát prokázal své kvality. 

Přečtěte si i další články: Vyhnete se akciím společnosti Palantir!

                                             Je správný čas nakupit akcie Meta?

Nejedná se o investiční doporučení, autorem článku, ze kterého jsem se inspiroval je Trevor Jennewine. Případné investiční rozhodnutí je jen ve vašich rukách. 


No comments yet
Timeline Tracker Overview