Vyhnete se akciím společnosti Palantir!

Americká společnost Palantir Technologies $PLTR+4.9% zabývající se datovou analýzou byla na začátku minulého roku považována za jednu z nejžhavějších akcií. Obchodovala se ovšem za nesmyslné ceny, které byli dlouhodobě neudržitelné. Mluví se i o tom, že pohybu ceny akcie nahoru pomohla komunita podporující "meme akcie".

 

Aktuální situace

Bleskově se však posuneme o rok dopředu, kdy vzrušení okolo této akcie výrazně opadlo. Za posledních dvanáct měsíců akcie klesly o více než 50 %. Je třeba přiznat, že z velké části je to způsobeno měnícími se podmínkami na trhu.

Nicméně vyšší cena nebyla jediným důvodem, proč od ní investoři houfně odcházeli. Velkým problémem se staly také rostoucí obavy, že se zpomaluje tempo růstu jejích příjmů. Především růst příjmů z jejího vládního podnikání. Přestože komerční segment vykázal působivá čísla růstu, není jasné, zda tomu tak bude i nadále, nebo zda i jeho tempo růstu poklesne.

Jednoduše řečeno, tato hra na poli velkých dat se v očích investorů mění.

Důvody velkého poklesu jejich ceny

Velkou roli v masivním poklesu ceny akcií společnosti Palantir opět sehrály změny na akciovém trhu obecně. Vzhledem k tomu, že úrokové sazby se budou zvyšovat, investoři začali více váhat s oceňováním růstových akcií na prémiové hodnoty. To je důvod, proč se v lednu prodávaly desítky vysoce kvalitních růstových technologických akcií. Stalo se tak především kvůli obavám z ocenění.

V důsledku toho byly některé z těchto jmen přeprodány. Je to tak i v případě akcií PLTR? Bohužel ne, ale připouštím, že má atributy, které mohou signalizovat, že do této kategorie opravdu patří.

Je však třeba si uvědomit, že Palantir je stále společností v rané fázi vývoje. Není ve fázi, kdy by mohla sundat nohu z plynu. I když má možná oblast vládní datové analytiky pod palcem, stále bojuje o velký podíl na komerčním trhu umělé inteligence a velkých dat.

Roční graf akcie PLTR, zdroj:

Příběh společnosti Palantir se změnil

Přestože akcie PLTR zaznamenaly na přelomu zimy a jara 2021 poměrně velký pokles ceny, po většinu roku se jim dařilo držet stabilně mezi 20 a 30 dolary za akcii. Nálada nebyla sice tak nadšená jako dříve, ale trh byl i nadále přesvědčen, že se stále jedná o solidní růstový příběh.

Přechod od zákaznické základny tvořené převážně americkými vládními agenturami, jako je ministerstvo obrany (DoD) a ministerstvo vnitřní bezpečnosti (DHS), byl pro společnost Palantir býčím argumentem, že díky svému pokročilému softwaru pro analýzu umělé inteligence/dat může v dohledné budoucnosti pokračovat v 30% růstu. Od listopadu se však tato býčí teorie začala lámat.

Nejprve, když společnost vykázala zisk za zářijové čtvrtletí. Na první pohled čísla společnosti Palantir v horní linii nezklamala. Tržby vzrostly o 36 % oproti předchozímu čtvrtletí. Její komerční aktivity v USA zaznamenaly meziroční nárůst tržeb o ohromujících 103 %. Při pohledu na podrobnosti se však několika analytikům nelíbilo, co viděli. Především skutečnost, že její vládní divize vykázala slabší výsledky, než se očekávalo.

https://youtu.be/C7vsCcBgDIY

Co si z toho všeho odnést

Akcie Palantir se staly příliš nejisté na to, abychom je mohli považovat za dobrou koupi. Dokonce i proto, že se svým velkým poklesem na konci minulého měsíce se dostala do výprodeje stejně jako ostatní vysoce postavená technologická jména.

Společnost koncem tohoto měsíce oznámí čtvrtletní výsledky, ty by nám mohli napovědět jak se bude situace dále vyvíjet. Do té doby bych se od akcií Palantir držel dál. 

Přečtěte si i další články: Je správný čas nakoupit akcie Meta? 

                                           3 akcie s vysokým dividendovým výnosem

Nejedná se o investiční doporučení, článek vychází z komentářů analytika Louise Navelliera a členů výzkumného týmu InvestorPlace. Případné investiční rozhodnutí je jen ve vašich rukách. 

Zdroj: InvestorPlace


Nad Palantirem hodně přemýšlím, ale asi si počkám ještě na lepší cenu.

Timeline Tracker Overview