Analýza jedné z mých nejoblíbenějších akcií, kterou držím dlouhodobě

Dnes bude řeč o možná jedné z nejdůležitějších společností v USA, jelikož představuje kritický článek v globálním dodavatelském řetězci tím, že spojuje až 23 států v západních dvou třetinách země železnicí.

Union Pacific Corporation 

Union Pacific Corporation $UNP+0.4% je jednou z nejuznávanějších a nejdůležitějších společností v Americe. Poskytujeme kritický článek v globálním dodavatelském řetězci tím, že spojujeme 23 států v západních dvou třetinách země po železnici.

  • Zároveň obsluhuje mnoho nejrychleji rostoucích populačních center USA, operuje ze všech hlavních přístavů na západním pobřeží a pobřeží Mexického zálivu až po východní část. Spojuje se s kanadskými železničními systémy a jsou jedinou železnicí, která obsluhuje všech šest hlavních mexických bran. 

Společnost provozuje přes 8 300 lokomotiv na více než 32 200 mílích tratí v 23 státech USA, přičemž je to druhá největší železnice v Severní Americe.

Společnost provozuje nákladní dopravu a nabízí logistické služby pro zákazníky napříč různými průmyslovými odvětvími, včetně těžby a zpracování surovin, zemědělství, chemického průmyslu, automobilového průmyslu a mnoha dalších.

Union Pacific také nabízí přepravu přes hranice do Kanady a Mexika a provozuje terminály pro překládku zboží. Kromě toho se společnost také angažuje v oblasti udržitelnosti a snižování dopadu železniční dopravy na životní prostředí, například prostřednictvím využití moderních technologií a alternativních paliv.

Jak můžete vidět, pokrývají opravdu masivní část USA a spojují velice významná místa 👇

Pojďme se podívat na výkonnost společnosti po finanční stránce 👇

Tržby

Při pohledu na tržby nevidíme žádné obří skoky, což je v tomto případě z mé strany v pořádku, nic takového jsem si od společnosti ani nepředstavoval. Když se zaměříme na posledních 5 let, tak v průměru rostou tržby o 3,22% ročně, pokud ale potřebujete vidět širší obrázek, tak při pohledu na posledních 10 let se bavíme o průměrném ročním růstu 2,39%.

Čistý zisk

Čistý zisk společnosti Union Pacific se pohyboval od 2,8 miliardy USD v roce 2010 do 5,9 miliardy USD v roce 2019. V roce 2020 klesl na 5,3 miliardy USD kvůli pandemii a v roce 2021 se zvýšil na 6,4 miliardy USD. V prvních třech čtvrtletích roku 2022 pak dosáhl čistý zisk společnosti Union Pacific 5 miliard USD.

Průměrná roční míra růstu čistého zisku společnosti Union Pacific za posledních deset let byla přibližně 7 %.

Dluh

Dluh společnosti Union Pacific se pohyboval od 8,9 miliardy USD v roce 2010 do 28,8 miliardy USD (z toho nějakých 27,7mld. je dlouhodobý dluh) v roce 2021. V prvních třech čtvrtletích roku 2022 byl dluh společnosti Union Pacific takřka neměnný = 28,9 miliardy USD.

Průměrná roční míra růstu dluhu společnosti Union Pacific za posledních deset let byla přibližně 12 %, přičemž poměr dluhu k vlastnímu kapitálu je 2,60.

Důvody vysokého růstu dluhu:

  • Společnost Union Pacific investovala do rozvoje a modernizace své železniční sítě a infrastruktury. To vyžadovalo velké kapitálové výdaje a půjčky.
  • Dále prováděla akvizice a fúze s jinými železničními společnostmi, jako je například Southern Pacific Railroad a další.
  • Společnost Union Pacific také v minulosti využila nízkých úrokových sazeb k refinancování svých starších dluhů a prodloužení jejich splatnosti. To snížilo její náklady na úroky, ale zvýšilo její celkový dluh.

Aktiva

Aktiva společnosti Union Pacific se pohybovala od 41,4 miliardy USD v roce 2010 do 65,4 miliardy USD v roce 2022 (zde se bavíme o průměrném růstu 4% ročně).

Cash flow

Cash flow společnosti Union Pacific se pohyboval od 3,6 miliardy USD v roce 2010 do 8,4 miliardy USD v roce 2021. Cash flow společnosti Union Pacific se skládá z cash flow z provozní činnosti, cash flow z investiční činnosti a cash flow z finanční činnosti. Průměrná roční míra růstu cash flow Union Pacific za posledních deset let byla přibližně 9 %.

Pohled na marže 👇

Zpětné odkupy akcií

Společnost $UNP+0.4% je obecně známá pravidelným zpětným odkupem akcií, kde jen za posledních 10 let vynaložila necelých 42 miliard dolarů na odkupy.

To je také jeden z důvodů, proč se zvyšuje zadluženost společnosti v poměru k vlastnímu kapitálu. Je to proto, že zpětný odkup akcií snižuje množství akcií v oběhu a tím i hodnotu vlastního kapitálu společnosti. Pokud se dluh společnosti nezmění nebo dokonce zvýší (například pokud společnost financuje odkup dluhem), pak se poměr zadlužení k vlastnímu kapitálu zvýší. No a společnost Union Pacific v minulosti financovala část svých zpětných odkupů dluhem, takže zde máme další vodítko k vyššímu dluhu.

Dividenda

Společnost Union Pacific vyplácí dividendu nepřetržitě od roku 1989 a navyšuje ji každoročně od roku 2007. Výplatní poměr společnosti Union Pacific za posledních 12 měsíců byl 41.9%, což je nižší než průměr odvětví.

Co se týká hlavní ukazatelů P/E, P/S, P/B, P/C a P/FCF, tak se držíme na sektorovém průměru (mimo P/B, to je o něco výš) 👇

Co se týká mě a mého postoje k UNP

Poprvé jsem nakupoval na 130$ a má investiční teze byla naprosto jednoduchá, tento sektor je za mě nepostradatelný, navíc když někdo spojuje důležité úseky a nebo místa, kde nikdo jiný nepůsobí, tak máme konkurenční výhodu na světě.

Společnost má dlouhodobou tradici, je to mašina na zpětné odkupy akcií, a doslova je to taková pevná složka mého portfolia, která tam věřím zůstane ještě dlouhou dobu. Osobně se ani moc neobávám o budoucnost, společnost vůbec nespoléhá na to, kde aktuálně je, a proto neustále inovuje a snaží se přizpůsobit novodobým trendům a požadavkům.

Velice se mi ale také líbily marže a návratnost vlastního kapitálu, která byla (a stále je) poměrně vysoká. Kdybych ale stál v tuto chvíli před úvahou o prvotní investici, tak mi cena 193 dolarů nepřijde atraktivní a požadoval bych větší pokles.

Další důvody, proč mám tuto společnost rád - Jak už jsem vám kdysi uváděl v jednom článku o UNP, tak společnost 👇

  1. Už víc jak 10 let překonává její průmysl, sektor a vlastně i celý trh.
  2. Představuje nejkvalitnější obchodní model severoamerického oligopolu nákladní železniční dopravy.
  3. Má vynikající management, který pracuje na současném výnosu společnosti i akcionářů. Navíc nehledí jen na současnost, ale sledují i inovace pro dlouhodobý budoucí růst (ekologické inovace).
  4. Je fundamentálně zdravý plátce dividend s vysokou marží a pravidelnými zpětnými odkupy akcií.

  • Jak se líbí společnost vám? 🤔

Upozorňuji, že se nejedná o finanční poradenství. Každá investice musí projít důkladnou analýzou.

Máš svůj účet? Tak se přihlas . A nebo vytvoř nový.

Chceš se se stát úspěšným akciovým investorem?

Začni studovat prestižní Bulios akademii a získej přístup k unikátnímu vzdělávacímu obsahu, analýzám a praktickým nástrojům!

Díky za tip, počkám si na 160USD.

Super společnost. Buffett má taky železnice a těch v Americe moc není. Navíc je tam dividenda a je to stabilní business👍

Souhlas, Buffett byl taky jeden z důvodů, proč jsem se vůbec začal dívat po takovýchto společnostech, no a UNP tou dobou jednoznačně vyhrál v mých očích.

Je to taková ta společnost, která tu zkrátka ještě dlouho bude, ale nemůžeme od ní čekat zázraky. Pro mě je aktuálně cena přehnaná.

To taky zmiňuju, za současnou cenu bych nekupoval.

Jde o dost stabilní odvětví, ale mám zde jiného favorita.

A jakého?

$CNI+1.2%