@kaizy

Odejít do důchodu jakožto milionář je častý, avšak nesnadný cíl. Ale jelikož dnes průměrný Čech odhaduje, že bude na svůj důchod potřebovat cca 1,6 milionu korun, je dost dobře možné, že pro klidný důchod se skutečně milionáři budete muset stát.

 

 

Během loňského průzkumu společnost NN Penzijní společnost zjistila, že průměrný Čech už dnes nemá iluzi o tom, že mu státem vyplácený důchod dokáže pokrýt veškeré náklady, se kterými v penzi počítá. Proto odhaduje, že na klidné stáří bude mimo starobního důchodu potřebovat ještě zhruba 9 tisíc korun měsíčně z vlastních úspor.

 

Jelikož Češi dnes nejčastěji odhadují, že do důchodu půjdou v 65 letech a dožijí se zhruba 80 let, potřebují mít na oněch 15 let našetřeno lehce nad 1,6 milionu korun. Tento scénář počítá dle NN Penzijní společnosti s tím, že vám stát v penzi bude měsíčně vyplácet cca 13 000 Kč a průměrný Čech by si představoval ideální měsíční důchod ve výši 22 000 Kč.

 

Já bych se nebál částku i pro lepší názornost zaokrouhlit na 2 miliony korun, ať už z důvodu finanční rezervy, anebo na základě předpokladu, že vám stát bude vyplácet méně než 13 tisíc, respektive že se na stará kolena nespokojíte s 22 tisíci měsíčně.

 

Částka, kterou budete muset začít měsíčně odkládat, abyste na důchod měli dostatečný finanční polštář, je přímo úměrná tomu, v jakém věku se do spoření pustíte. Čím dříve, tím lépe, jelikož lví podíl celé práce za vás bude odvádět složené úročení, takže čím déle se bude váš penzijní účet rozrůstat, tím rychleji poroste.

 

Byť je logicky mnohem snazší dostat se na 2 miliony úspor v případě, že se do spoření pustíte již ve 20 letech, není to zcela nemožné ani v případě, že se do toho pustíte až ve starším věku. Pojďme si ukázat, jak velkou částku musíte začít měsíčně odkládat, pokud bereme v potaz odchod do důchodu v 65 letech, potřebu mít na penzi k dispozici 2 miliony korun a průměrné roční zhodnocení vašich úspor ve výši 7 %:

 

 

Jak vidno, bez ohledu na to, v kolika letech se rozhodnete začít šetřit, nejsou dva miliony snadno dosažitelná částka. Buď musíte vydržet odkládat si 600 Kč po dobu 45 let, anebo si posledních 15 let před důchodem odkládat měsíčně téměř 7000 Kč. To vše za předpokladu, že vaše investice jsou schopny generovat zmíněné roční zhodnocení.

 

Je však nadevše jasné, že čím déle budete se začátkem spoření čekat, tím náročnější nakonec naspoření cílové částky bude. Zvlášť pokud si opravdu nemůžete dovolit spořit měsíčně třeba 10 000 Kč na důchod, zvyšuje každých pět let, o které spoření odložíte, šanci, že se vám nakonec cílové částky dosáhnout nepodaří.

 

Pak je tady ještě varianta, v níž počítáte s tím, že od státu žádný důchod nedostanete a budete si kompletně celou penzi hradit ze svých úspor. Odrazíme-li se opět od 22 000 Kč měsíčně, budete tím pádem potřebovat dvojnásobek, tedy 4 miliony korun. V tomto případě už při průměrném ročním zhodnocení 7 % vypadají nutné měsíční příspěvky trochu jinak:

 

 

Tady už se dostáváme do prostředí, kdy se naspoření potřebné částky na důchod stává od určitého věku prakticky nereálným. Dalším faktorem může být skutečnost, že nechcete jít do důchodu až v 65 letech, ale třeba už v 60 nebo 55 letech. Nepochybně si dokážete představit, jak by se částky v tabulce měnily, pokud bychom ubrali počet let, po které vám složené úročení bude sloužit.

 

Nakonec bych si ještě dovolil třetí tabulku, která vám ukáže, že u složeného úročení sice hraje klíčovou roli čas, ale pokud se vám podaří zvýšit byť jen o pár procent své průměrné roční zhodnocení, můžete se rázem dostat na úplně jiná čísla. Aby se to nepletlo, vyjdeme z první tabulky, kde jsme se snažili do důchodu naspořit 2 miliony Kč, ponecháme měsíční ušetřenou částku, ale tentokrát zvedneme průměrné roční zhodnocení vašich úspor ze 7 na 10 %:

 

 

600 Kč měsíčně by se možná najednou 20letému člověku zdálo jako poměrně fajn investice, kdyby si v 65 letech mohl na důchod vyzvednout bezmála 5,2 milionu korun, co říkáte? No asi jak kterému. Naopak pokud byste začali šetřit až v 55 letech, přineslo by vám o 3 % vyšší roční zhodnocení do důchodu jen necelých 320 000 Kč navíc, což není žádný zázrak.

 

Když si to hodíte takto na papír, je najednou zcela jasné, proč je fajn chápat principy složeného úročení a proč je fajn začít si klidně i pár set korun měsíčně odkládat a ideálně investovat již v mládí.

 

Ušetřit na důchod 2 miliony korun není žádná sranda, ale zároveň to v žádném případě není nemožné. A i když by se vám nakrásně na vaši cílovou částku nakonec nepodařilo dosáhnout, ušetřit aspoň tolik, kolik dokážete, bude vždy lepší, než neušetřit vůbec nic. Anebo než se zařadit do aktuálního tuzemského průměru. Z výše zmíněného průzkumu totiž zároveň vyplynulo, že dnešní průměrný český účastník penzijního spoření má 47 let a jeho celkové úspory na penzi činí přibližně 100 000 Kč. Neboli nemá v záloze ideální důchod ani na půl roku.

Máš svůj účet? Tak se přihlas . A nebo vytvoř nový.
Bulios doporučuje
Sponsored by @etoro Advertisement
Discussion
@paparoach 10M

Něco podobného se snažím aplikovat cca od svých 23 let, pravidelná měsíční investice z uspořené částky do S&P 500 indexového fondu. Na začátku jsem o akciích tolik nevěděl a necítil jsem se na výběr nějakých individuálních + mi dávaly smysl Buffettovy argumenty, proč je to ideální investice pro běžnou veřejnost. 👍

@muskuvnevlastnisyn 10M

Jo, tohle dává smysl. 👍

@michaeladostalova 10M

Pěkné počteníčko, díky za článek! ☺️

@kamilzaruba 10M

Jo!

@czechinvestingbot 10M

Autor @kaizy má karmu 3098 a je členem této skupiny od 23/05/2021. Pokud sem podle vás tento příspěvek nepatří, kontaktujte moderátory skupiny. V opačném případě se neváhejte pustit do diskuze. Jsem bot a toto je automatická zpráva.

👋 Co je Bulios?

Bulios je největší sociální síť pro investory v Evropě. Najdete zde unikátní investiční analýzy, tipy na investice nebo návody jak si vytvořit pasivní příjem z akciových a kryptoměnových investic. Komunita investorů na Bulios aktivně sdílí své know-how a díky tomu může každý člen této komunity úspěšně investovat. Na Bulios najdete kompletní data k akciím a kryptoměnám z celého světa, například Tesla $TSLA, Apple $AAPL, Microsoft $MSFT, Amazon $AMZN, Bitcoin $BTCUSD, Ethereum $ETHUSD či Cardano $ADAUSD. Také zde najdete data k hlavním burzovním indexům NASDAQ, S&P500 či DOW. Můžete si zde vytvořit vlastní watchlist nebo virtuální portfolio a sledovat vývoj cen oblíbených akcií a kryptoměn. Akcie, kryptoměny, investice, burza, to je Bulios. Články, videa ani jakékoliv další příspěvky na serveru Bulios.com nejsou investičním doporučením. Mají pouze informativní či zábavný charakter. Proto se pravidelně vzdělávejte a provádějte své vlastní investiční analýzy. Sledujte Bulios na sítích 👇