S&P 500 ^GSPC
5,076.89
+0.14%
Nvidia NVDA
$790.04
+1.73%
Tesla TSLA
$200.00
-1.01%
Apple AAPL
$179.74
-0.92%
Amazon AMZN
$174.74
+0.91%
Meta META
$486.68
+0.55%
Alphabet GOOG
$138.00
+0.41%
Microsoft MSFT
$408.32
+0.15%

5 niezwykle interesujących spółek dywidendowych z sektora opieki zdrowotnej

Filip Czudny
19. 6. 2023
7 min read

Sektor opieki zdrowotnej jest bez wątpienia jednym z najczęstszych wyborów dla inwestorów dywidendowych. Po prostu ze względu na swoją naturę, która niestety jest nieco smutna - ludzie chorują i będą chorować. Dzieje się tak niezależnie od sytuacji makroekonomicznej.

Sektor opieki zdrowotnej jest jednym z ulubionych wyborów inwestorów dywidendowych. Jest ku temu kilka oczywistych powodów.

Po pierwsze, jak wspomniałem wcześniej, spółki z sektora opieki zdrowotnej mają stabilne i przewidywalne przepływy pieniężne. Ich produkty i usługi są niezbędne, a popyt na nie jest odporny na cykl gospodarczy. Nie muszą martwić się dużymi wahaniami sprzedaży lub zysków w odpowiedzi na recesję gospodarczą. Pomaga to spółkom z sektora opieki zdrowotnej utrzymać stabilną i bezpieczną politykę dywidendową.

Po drugie, jest to sektor o niskiej korelacji z szerszym rynkiem. Oznacza to, że gdy ceny akcji spadają na ogólnym rynku, niekoniecznie oznacza to spadek dla firm z sektora opieki zdrowotnej. Niska korelacja jest ważna dla inwestorów dywidendowych, ponieważ zmniejsza ogólne ryzyko portfela.

Po trzecie, jest to branża o ponadprzeciętnych marżach i dużej zdolności do generowania wolnych przepływów pieniężnych. Przy wysokich zyskach spółki mają wystarczające środki na utrzymanie i wzrost dywidend. Z tego też powodu spółki z sektora opieki zdrowotnej często charakteryzują się wyższą stopą dywidendy niż inne sektory.

Po czwarte, opieka zdrowotna to branża o znaczeniu społecznym. Pomimo ryzyka związanego z innowacjami i regulacjami, istnieje mniejsze prawdopodobieństwo przełomowych zmian, które mogłyby zagrozić trwałości dywidend.

A teraz przejdźmy do samych agentów.

Johnson & Johnson $JNJ+0.3%

Johnson & Johnson to uznany gigant farmaceutyczny i opieki zdrowotnej, który od dawna cieszy się reputacją niezawodnej dywidendy. Firma koncentruje się na trzech obszarach działalności - farmaceutykach, urządzeniach medycznych i opiece konsumenckiej.

JNJ
$162.08 $0.52 +0.33%
1 Day
+0%
5 Days
+2.46%
1 Month
+0.4%
6 Months
-2.48%
YTD
+0.3%
1 Year
+1.72%
5 Years
+17.8%
Max.
+71,728.27%

Jeśli chodzi o dywidendy, Johnson & Johnson wypłaca stałą i rosnącą kwartalną dywidendę od ponad 60 lat. Spółka podnosi dywidendę nieprzerwanie od 1963 r., co czyni ją jednym z "królów dywidend". Obecnie wypłaca kwartalną dywidendę w wysokości 1,13 USD na akcję, co oznacza stopę dywidendy na poziomie około 2,7%. Inwestorzy doceniają niskie podwyżki dywidendy o zaledwie kilka centów, co sygnalizuje stabilność wypłat zysków w dłuższej perspektywie.

Firma ma wystarczające zasoby, aby wypłacać i zwiększać dywidendy ze względu na silną pozycję rynkową i wysokie marże. Firma nie obniżyła dywidendy nawet podczas kryzysu pandemicznego, co sygnalizuje stabilność przepływów pieniężnych. W 2023 r. firma spodziewa się dalszego wzrostu sprzedaży i zysków.

Medtronic $MDT+0.3%

Medtronic to globalna firma zajmująca się technologiami medycznymi, która jest jednym z największych dostawców tych rozwiązań na świecie. Jej kluczowe produkty obejmują rozruszniki serca, cewniki, respiratory płucne, pompy insulinowe i roboty chirurgiczne. Medtronic ma siedzibę w Dublinie w Irlandii, ale działa na rynkach na całym świecie.

MDT
$83.58 $0.22 +0.26%
1 Day
+0%
5 Days
+0.67%
1 Month
-1.48%
6 Months
+1.65%
YTD
+2.68%
1 Year
+1.27%
5 Years
-7.76%
Max.
+24,095.02%

Jeśli chodzi o dywidendy, Medtronic jest jednym z najbardziej konsekwentnych płatników wśród spółek z sektora opieki zdrowotnej. Spółka wypłaca dywidendę nieprzerwanie od 1977 r. i zwiększyła ją w tym czasie 43 razy. Obecnie wypłaca kwartalną dywidendę w wysokości około 3% rocznie.

Średnio Medtronic przeznacza około 50% swojego dochodu netto na wypłatę dywidendy. Obecnie jednak wskaźnik ten wzrósł do prawie 100%, o czym należy pamiętać. Pomimo intensywnych reinwestycji w badania i innowacje, firma jest w stanie wygenerować wystarczającą ilość gotówki na wypłatę dywidendy ze względu na skalę swojej działalności i wiodącą pozycję na rynku.

Firma spodziewa się dalszego wzrostu zysków o 6-9% rocznie, co pozwoliłoby jej zwiększyć dywidendę o podobną kwotę. Zarząd obniża dywidendę tylko bardzo ostrożnie i zobowiązuje się do utrzymania jej na obecnym stabilnym poziomie. Sygnalizuje to stabilność polityki dywidendowej w nadchodzących latach.

Merck $MRK-0.3%

Merck jest jednym z największych gigantów farmaceutycznych na świecie, produkującym szeroką gamę leków dla ludzi i zwierząt. Jej produkty obejmują szczepionki, immunoterapeutyki, leki na raka, metabolizm i choroby serca. Spółka ma siedzibę w Stanach Zjednoczonych.

MRK
$127.86 -$0.33 -0.26%
1 Day
+0%
5 Days
+2.18%
1 Month
+7.86%
6 Months
+16.14%
YTD
+14.15%
1 Year
+16.88%
5 Years
+68.53%
Max.
+32,593.43%

Polityka dywidendowa Merck jest jedną z najbardziej konsekwentnych w sektorze farmaceutycznym. Spółka wypłaca dywidendę nieprzerwanie od 1993 r., czyli od 30 lat. Udało jej się zwiększyć dywidendę co sześć miesięcy, spełniając tym samym kryteria króla dywidendy.

Raz w roku firma ocenia, czy ma odpowiednie warunki do zwiększenia dywidendy, biorąc pod uwagę fundamentalne trendy w sektorze, a także własną sytuację spółki. Gwarantuje to, że dywidenda jest zrównoważona nawet w trudniejszych okresach.

Merck jest w stanie wypłacać i zwiększać dywidendę dzięki silnej pozycji rynkowej, innowacyjnym produktom i wysokiej jakości zarządzaniu kosztami. Chociaż wskaźnik zadłużenia firmy wzrósł w ostatnich latach, produkcja wolnych przepływów pieniężnych pozostaje na bardzo dobrym poziomie. Oczekuje się, że spółka będzie w stanie nadal zwiększać dywidendę o 5% lub więcej rocznie w nadchodzących latach. Powinno to sprawić, że dywidenda Merck będzie atrakcyjna dla inwestorów w przyszłości.

Abbott Laboratories $ABT-0.5%

Abbott Laboratories to firma zajmująca się diagnostyką medyczną i urządzeniami medycznymi. Jej główne produkty obejmują systemy monitorowania poziomu cukru we krwi, testy na HIV i wirusowe zapalenie wątroby typu C, rozruszniki serca, narzędzia chirurgiczne i systemy robotyczne. Abbott Laboratories wypłaca stałą i rosnącą dywidendę od 1984 roku.

ABT
$119.46 -$0.59 -0.49%
1 Day
+0%
5 Days
+4.86%
1 Month
+4.4%
6 Months
+13.21%
YTD
+8.35%
1 Year
+16.06%
5 Years
+54.85%
Max.
+23,632.33%

Obecna wypłata odpowiada stopie dywidendy w wysokości około 1,87%. Pomimo stosunkowo niskiej stopy dywidendy, polityka spółki w zakresie dystrybucji zysków do akcjonariuszy jest uważana za rozsądną. Wynika to z jej długoterminowej zdolności do zwiększania dywidendy. W ciągu ostatnich 37 lat firma stale ją zwiększała.

Abbot Laboratories wypłaca około połowy swojego dochodu netto akcjonariuszom w formie dywidendy. Firma jest w stanie wypłacać i zwiększać dywidendę ze względu na swoją produktywność w zakresie badań i rozwoju, co pozwala jej wprowadzać innowacyjne rozwiązania na rynek i pozostać konkurencyjną.

Firma korzysta również ze starzejącej się populacji, która zwiększa popyt na jej systemy diagnostyczne i monitorujące. Pomaga to w utrzymaniu wysokich przepływów pieniężnych, które są częściowo przeznaczane na dywidendy. W przyszłości zarząd Abbott Laboratories spodziewa się dalszego wzrostu i możliwości zwiększenia dywidendy.

Baxter International $BAX-1.5%

Baxter International to globalna firma zajmująca się rozwiązaniami w zakresie opieki zdrowotnej. Jej portfolio obejmuje systemy infuzyjne, hemodializy, urządzenia chirurgiczne i środki medycyny regeneracyjnej. Siedziba Baxter International znajduje się w Stanach Zjednoczonych.

BAX
$40.65 -$0.62 -1.50%
1 Day
-0.02%
5 Days
+2.69%
1 Month
+9.34%
6 Months
+1.45%
YTD
+8.13%
1 Year
+3.7%
5 Years
-43.83%
Max.
+991.17%

Pod względem dywidendy Baxter International jest jednym z wiarygodnych płatników dywidend w sektorze opieki zdrowotnej. Spółka wypłaca dywidendę od lat 70. ubiegłego wieku, a od 2004 r. stale ją zwiększa. Obecnie inwestorzy otrzymują kwartalną dywidendę w wysokości 2,56%.

Chociaż stopa dywidendy Baxter jest stosunkowo niska, spółka jest w stanie zwiększać dywidendy w długim okresie ze względu na produkty o wysokiej wartości dodanej i dobre zarządzanie kosztami. Wyniki firmy w ostatnich latach wykazały wzrost zarówno sprzedaży, jak i zysków, co pozwoliło jej wygenerować wystarczające wolne przepływy pieniężne, aby sfinansować wypłaty dywidend.

Zastrzeżenie: To nie jest w żaden sposób rekomendacja inwestycyjna. Jest to wyłącznie moje podsumowanie i analiza oparta na danych z Internetu i innych źródeł. Inwestowanie na rynkach finansowych jest ryzykowne i każdy powinien inwestować w oparciu o własne decyzje. Jestem tylko amatorem dzielącym się swoimi opiniami.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Przekaż artykuł dalej lub zachowaj go na później.