S&P 500 ^GSPC
5,069.53
-0.38%
Alphabet GOOG
$138.75
-4.50%
Tesla TSLA
$199.40
+3.87%
Apple AAPL
$181.16
-0.75%
Microsoft MSFT
$407.54
-0.68%
Meta META
$481.74
-0.47%
Nvidia NVDA
$790.92
+0.35%
Amazon AMZN
$174.73
-0.15%

Ta spółka dywidendowa może stać się gigantyczną pułapką dla inwestorów. Na co uważać?

Filip Czudny
27. 6. 2023
6 min read

Sektor telekomunikacyjny od dawna cieszy się popularnością wśród inwestorów dywidendowych. Zwłaszcza ze względu na wysoką i regularną dywidendę, a także ze względu na stosunkowo stabilny charakter działalności. Jednak jeden z graczy ma kłopoty.

AT&T Inc. to amerykańska firma telekomunikacyjna i medialna, która świadczy szeroki zakres usług, takich jak usługi mobilne i stacjonarne, szerokopasmowy Internet, telewizja kablowa, usługi przesyłania strumieniowego, rozwój i badania sieci nowej generacji oraz rozwiązania informatyczne dla przedsiębiorstw.

Firma wywodzi się z założonej w 1885 roku spółki American Telephone & Telegraph, która zbudowała i obsługiwała pierwsze sieci telefoniczne w Stanach Zjednoczonych. Obecnie AT&T ma ponad 100 milionów klientów telefonii komórkowej i świadczy usługi telefonii stacjonarnej dla 22 milionów domów. Ma również silną pozycję w branży rozrywkowej i medialnej ze względu na powiązania z firmami medialnymi, takimi jak HBO, Warner Bros. i CNN.

T

AT&T

T
$16.60 -$0.20 -1.22%
1 Day
-0.01%
5 Days
-2.12%
1 Month
-3.49%
6 Months
+17.16%
YTD
-3.83%
1 Year
-14.26%
5 Years
-29.43%
Max.
+327.58%

AT&T koncentruje się nie tylko na dostarczaniu usług klientom końcowym, ale znaczna część jej działalności koncentruje się na klientach korporacyjnych, którym oferuje szeroki zakres usług IT, w tym zarządzanie chmurą hybrydową, sieci, cyberbezpieczeństwo, IoT i analitykę danych.

Firma zatrudnia ponad 250 000 pracowników na całym świecie i jest jedną z największych firm telekomunikacyjnych i medialnych na świecie o kapitalizacji rynkowej przekraczającej 112 miliardów dolarów. Firma inwestuje miliardy dolarów rocznie w badania i rozwój sieci nowej generacji, takich jak 5G i sieci optyczne, aby nadal dostarczać najszersze portfolio usług zarówno firmom, jak i klientom końcowym.

Duże wyzwanie

Pomimo stosunkowo dobrej rentowności i silnego programu wydatków operacyjnych i kapitałowych, AT&T pozostało w tym roku znacznie w tyle za rynkiem i konkurentami. Cena akcji spadła o ponad 15%, głównie z powodu słabszych niż oczekiwano wolnych przepływów pieniężnych, co budzi obawy o ryzyko związane z osiągnięciem celu 16 miliardów dolarów wolnych przepływów pieniężnych na ten rok. Ma to negatywny wpływ na zdolność AT&T do wypłaty dywidendy. Spekulacje na temat wejścia Amazona na rynek usług mobilnych jeszcze bardziej obniżyły cenę, chociaż AT&T temu zaprzeczyło.

FCF jest poniżej docelowych 16 miliardów

W rezultacie rentowność dywidendy akcji powróciła do 7%. Chociaż akcje mogą pozostawać pod presją w krótkim okresie ze względu na obawy inwestorów dotyczące przepływów pieniężnych i dywidend, podstawowa działalność AT&T pozostaje silna i odporna na cykliczne spowolnienie. AT&T nadal odgrywa kluczową rolę w zapewnianiu łączności i ostrożnie zarządza cenami, aby pozostać konkurencyjnym. Świadczy o tym skokowy wzrost kwartalnych zysków.

Z rentownością dywidendy na poziomie około 7% i odpornym modelem biznesowym pomimo recesji, akcje AT&T stanowią atrakcyjną długoterminową opcję dla inwestorów zorientowanych na zyski pomimo krótkoterminowych wyzwań.

AT&T przekroczyło oczekiwania w pierwszym kwartale, potwierdzając prognozy dotyczące wolnych przepływów pieniężnych w wysokości 16 mld USD, pomimo niekorzystnych warunków makroekonomicznych. Baza klientów rośnie również szybciej niż konkurencja. Sugeruje to, że podstawy działalności AT&T są silne.

Rynek wciąż jednak nie docenia AT&T w porównaniu do Verizon $VZ+0.0% czy T-Mobile $TMUS+0.0%. Mimo że mają one porównywalne lub lepsze perspektywy wzrostu i rentowności. Sugeruje to, że na słabsze wyniki akcji nadal wpływają negatywne nastroje inwestorów, którzy wątpią w zdolność AT&T do generowania wystarczających przepływów pieniężnych, aby utrzymać obecną dywidendę.

Jeśli AT&T będzie w stanie udowodnić, że będzie w stanie ponownie wypłacić dywidendę w tym roku, może to pozytywnie wpłynąć na wartość jej akcji. Zwłaszcza, że oczekuje się, że Fed spowolni lub przestanie podnosić stopy procentowe, co powinno wspierać wzrost akcji AT&T.Rentowność dywidendy spadłaby wówczas do konkurencyjnych poziomów.

Na konferencji Bank of America dyrektor finansowy AT&T Pascal Desroches mówił o wzroście w 5G, sieciach i wolnych przepływach pieniężnych firmy. Kluczowym wnioskiem było to, że liczba klientów abonamentowych w drugim kwartale wyniesie 300 000, mniej niż oczekiwano 476 000. Chociaż nie jest to mała liczba, rynek patrzy na to dość krytycznie.

W ostatnich kwartałach AT&T dodało od 424 000 do 928 000 klientów. Wzrost ten wydaje się zwalniać - podobnie jak w przypadku konkurencji. Segment mobilny, który obejmuje telefony na kartę, jest największą częścią działalności i stanowi 68% przychodów. Jednak wzrost przychodów był ostatnio bardzo umiarkowany.

Obecna sytuacja wygląda więc następująco - wszystko zależy od jednej rzeczy. $T+0.0% musi wykazać zdolność AT&T do osiągnięcia docelowego poziomu wolnych przepływów pieniężnych i utrzymania dywidend. Wtedy wartość akcji prawdopodobnie wzrośnie i sytuacja może się ustabilizować.

Zadłużenie spadło

AT&T niedawno sprzedało niektóre ze swoich jednostek i strategicznych firm w celu zmniejszenia zadłużenia. Sprzedała 30% udziałów w swojej jednostce DirecTV za 7,1 mld USD. Wydzieliła WarnerMedia za 40,4 miliarda dolarów w gotówce. Teraz AT&T podobno szuka kupca na swoją jednostkę cyberbezpieczeństwa, którą nabyła w 2018 roku za 600 milionów dolarów.

AT&T udało się w ten sposób zmniejszyć zadłużenie netto o około 24 miliardy dolarów w 2022 roku. Chce zmniejszyć zadłużenie do około 100 miliardów dolarów do 2025 roku.

Spłata zadłużenia jest kluczem do utrzymania dywidendy AT&T i dalszego rozwoju sieci światłowodowych i 5G. W związku z tym firma sprzedała niektóre aktywa, nawet jeśli oznacza to wyjście ze strategicznie ważnych sektorów. Pomaga to jednak zmniejszyć zadłużenie, a kluczowe pozostaje utrzymanie dywidendy i skupienie się na rozwoju sieci.

Jak myślisz, jak potoczą się sprawy z $T+0.0%? Czy rynek przesadził?

Zastrzeżenie: To w żadnym wypadku nie jest rekomendacja inwestycyjna. Jest to wyłącznie moje podsumowanie i analiza oparta na danych z Internetu i innych źródeł. Inwestowanie na rynkach finansowych jest ryzykowne i każdy powinien inwestować w oparciu o własne decyzje. Jestem tylko amatorem dzielącym się swoimi opiniami.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Przekaż artykuł dalej lub zachowaj go na później.