S&P 500 ^GSPC
5,149.64
-0.95%
Nvidia NVDA
$890.55
-1.72%
Tesla TSLA
$172.28
-1.33%
Meta META
$516.24
-1.32%
Microsoft MSFT
$423.01
-1.15%
Amazon AMZN
$187.14
-1.01%
Apple AAPL
$176.46
+0.81%
Alphabet GOOG
$159.71
-0.67%

Společnost Apple překročila tržní kapitalizaci 3 biliony dolarů

Olívia Lacenová
11. 7. 2023
3 min read

$AAPL+0.8%, dosud nejhodnotnější společnost na světě, dosáhl historického milníku s tržní kapitalizací 3 biliony USD. Technologický gigant je považován za průkopníka v oblasti chytrých telefonů a inovativních zařízení, která v minulosti několikrát překonala očekávání investorů. Překonání tohoto rekordu je jen důkazem toho, že si Apple drží své vedoucí postavení na trhu.

V letošním roce se Applu podařilo zvýšit hodnotu svých akcií o více než 55 %, což je po mírných výkyvech v předchozím roce pro investory skvělá zpráva.* Za nárůstem hodnoty akcií stojí především rozvoj umělé inteligence, nové modely Maců, HomePod a inovace čipů. Nejpozoruhodnějším produktem společnosti Apple v letošním roce je bezpochyby náhlavní souprava pro smíšenou realitu Vision Pro, která způsobila v tomto odvětví revoluci. Akcionáři jsou z úspěchu společnosti nadšeni, což způsobuje zvýšený pozitivní sentiment.

Výkonnost akcií společnosti Apple za posledních pět let. (Zdroj: Google) *

Konec vztahu mezi Goldman Sachs a Apple?

Na druhou stranu nepříliš dobrou zprávou je, že druhá největší investiční banka na světě $GS-2.3% zvažuje ukončení spolupráce se společností Apple, která začala v roce 2019 a týkala se virtuální kreditní karty. Nová jednání mezi Goldman Sachs a $AXP-0.4% se zaměřují na převod kreditní karty spolu s dalšími iniciativami v rámci výše zmíněné spolupráce. Kreditní karta Apple vyrobená z titanu nemá žádné viditelné číslo a poskytuje zákazníkům tříprocentní denní odměnu ve formě cashbacku. Kromě toho umožňuje bezúročné měsíční platby za nákupy produktů Apple. Zpráva o ukončení spolupráce zatím není oficiální a společnosti se k ní zatím odmítly vyjádřit.

Slibná spolupráce společností Nokia a Apple

Tam, kde něco starého končí, něco nového začíná. Finská společnost Nokia uzavřela se společností Apple dlouhodobou licenční smlouvu na své patenty. Nokia byla kdysi světovou jedničkou v oblasti telefonů a k dnešnímu dni disponuje širokým portfoliem čítajícím více než 20 tisíc patentů, které vzniklo po investici ve výši 140 miliard eur (152,70 miliardy USD). Tato dohoda o duševním vlastnictví společnosti Nokia týkajícím se sítí 5G a dalších technologií přichází v době, kdy na konci roku 2023 vyprší stávající licence mezi oběma společnostmi. Dohoda zajistí společnosti Nokia příjmy od ledna 2024 [1].

Olivia Lacenová, hlavní analytička společnosti Wonderinterest Trading Ltd.

* Minulá výkonnost není zárukou budoucích výsledků.

[1] Výhledová prohlášení vycházejí z předpokladů a současných očekávání, která mohou být nepřesná, nebo ze současného ekonomického prostředí, které se může změnit. Taková prohlášení nejsou zárukou budoucích výsledků. Zahrnují rizika a další nejistoty, které je obtížné předvídat. Výsledky se mohou podstatně lišit od výsledků vyjádřených nebo naznačených v jakýchkoli výhledových prohlášeních.


Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.