Dividendový výnos proti Dividendovému růstu

Vzhledem k tomu, jak v moc často slýchávám o investicích do $MPW+6.3% , protože má vysoký dividend yield, jsem moc rád, že jsem na Twitteru narazil na toto vlákno, které jsem si dovolil přeložit, odkaz na původní tweet je úplně dole. Vše, co je ve vlákně obsaženo, je přesně ten důvod, proč investor NIKDY nesmí investovat POUZE na základě vysokého DY. $MPW+6.3% je za mně dividend trap.

Které společnosti budou v příštích 20 letech vyplácet nejvíce na dividendách?Společnosti s dividendovými výnosy kolem 2%-3%. Jak je to možné?

Názorný příklad na dvou akciích:

V roce 2013 měl $VZ+0.4%  DY 4,01 % a v roce 2023 má výnos 7,89 %.

V roce 2013 měl $LOW+2.5%  DY 1,56 % a v roce 2023 má výnos 2,02 %.

Myslíte si, že $VZ+0.4%  vyplatil za toto časové období více než $LOW+2.5% ? Ani náhodou!

$LOW+2.5%  vyplatil během tohoto časového období více než $VZ+0.4% . Je to způsobeno jednou věcí:

Dividendový růst.

V roce 2013 vyplácel $LOW+2.5%  každé čtvrtletí dividendu 0,16$ za akcii. Nyní v roce 2023 vyplácí čtvrtletně 1,10$ za akcii. To je za 10 let míra růstu dividend přes 20 % ročně!

Když se podíváme na $VZ+0.4% , ten v roce 2013 vyplácel 0,52$ za akcii každé čtvrtletí. Nyní v roce 2023 vyplácí čtvrtletně 0,65$ za akcii. Dividenda rostla, ale nárůst byl minimální. Za 10 let tempo růstu dividendy dosáhlo pouze 2,39 % ročně.

Obrovský rozdíl v růstu dividend vedl k tomu, že $LOW+2.5%  vyplatil více na celkových dividendách než $VZ+0.4% . Po 10 letech má $LOW+2.5%  YoC 10,01 %, zatímco $VZ+0.4%  má YoC pouze 5,47 %.

To znamená, že pokud jste v roce 2013 investovali 1 000$ do každé z těchto společností, $VZ+0.4%  by vám nyní vyplácel 54,70$ ročně, zatímco $LOW+2.5%  by vám vyplácel 100,10$. Nemluvě o tom, že celková návratnost $LOW+2.5%  během této doby byla 464,04 %, zatímco $VZ+0.4%  měl celkovou návratnost pouze 11,33 %!

Když společnost využívá téměř celé své free cash flow k výplatě dividend, nezbývá žádný kapitál, který by mohla reinvestovat zpět do podnikání. To obvykle vede ke špatným dlouhodobým výnosům, což byl případ $VZ+0.4% .

Co to tedy znamená pro nás? Nedívejte se jen na dividendový výnos. Sledujte věci jako:

- míra růstu dividend
- výplatní poměr
- růst free cash flow

https://twitter.com/dividendology/status/1692923862529212638?s=20

Atraktivní dividendy s ročním výnosem 9,3%?

Staň se součástí největší dividendové komunity na Buliosu a získej přístup k unikátní strategii tvorby pasivního příjmu ještě dnes!

Vemli hezké shrnutí a souhlasím. Jen mám jednu otázku v tomto, jak tohle ale vnímat, případně rozlišovat když je model podnikání úplně jiný? ...zde v příkladu vidíme společnost která poskytuje telekomunikační služby proti zdravotnickému reitu. Kde když vezmu ten výplatní poměr, tak co vím, ale možná se pletu, proto se ptám, tak společnosti typu reit mají prý přímo dané, že musí vyplácet do nějaké výše dividendu a tak možná i kdyby chtěli třeba snížit div. aby mohli více toho svého free cash flow investovat do podnikání, tak ale ty "podmínky" to neumožnují oni musí vyplácet div. Kdežto jiný druh podnikaní tohle nemá, třeba Apple, tak přesně, obrovsky bohatá společnost která by jistě zvládla dávat lepší div. ale nedělá to a investuje raději do sebe a růstu.

Tak jen toto jsem chtěl zmínit jestli tam nemusí být také možná problém v typech podnikání. Jinak souhlasím, že vysoké dividendy vypadají moc lákavě ale je asi nemožné najít společnosti které si je udrží stále, ač teda jsem viděl a i zde myslím, že je, bylo pár lidí, co mají velmi překvapivé dividendové výsledky. 😊

Na začátek, $LOW+2.5% je firma se zbožím pro kutily, porovnání s telekomunikační společností $VZ+0.4% .

Co jsem chtěl tímhle ,,rozborem´´ říci je to, že až příliš často jsem četl o tom, jak někteří lidé investují do nějaké firmy jenom proto, že má vysoký DY. To je nebezpečné a za příklad jsem dával právě $MPW+6.3% , což je pravda REIT, kde mají tyto fondy povinnost vyplácet většinu zisku akcionářům, čímž jsou poté osvobozeny od různých typů daní. Nicméně i mezi REITy se najdou firmy, které splňují poslední tři body (růst dividendy, Payout Ratio a růst FCF),a na tohle se má každý investor podívat před tím, než do něčeho podobného investuje, srovnat si jednotlivé REITy mezi sebou a až pak se dívat na DY.

Samozřejmě ten tweet je docela extrémní případ, spravně bychom měli srovnávat firmy ve stejném odvětví průmyslu, nicméně takto extrémní případ Dividend Growth by měl být pro začínajicí investory ukázkou toho, že Dividendový výnos není vše a měli by se takovým pastím vyhnout.

Ano, tu $LOW+2.5% jsem nemyslel ale jen právě ten rozdíl v modelu mezi $MPW+6.3% a $VZ+0.4%. Jinak naprosto souhlasím že není to vše podle jen výše dividend a tohle je super co si našel a přidal i sem. Jak píšeš, měl by si to každý uvědomit co se honí za vysokou div. Já osobně tedy jsem před nějakým časem $MPW+6.3% nakoupil a mám jen, teď jsem v propadu nakoupil i přesto, že nebudu lhát, dost se bojím o jejich existenci protože mají problémy aby jím najemníci platili a když v podstatě z toho žijou, může to být zásadní problém, ale třeba u této společnosti ta div. byla pro mě až druhořadá, mě se líbil zde ten model podnikání, to že vlastní dost nemocnic a lůžek ostatních, bohužel to po Covid se nějak né a né vzchopit. Jak ale píšeš, jak to na Tebe pořád vyskakovalo až to trochu děsí, tak já tohle zaznamenal u $ZIM+8.6% kde div vysoká, až prostě nereálné mi to přijde a taky že jo, dokonce ji snad i stoply jsem četl někde dříve, nevím jak je to teď a společnost jde prostě ke dnu, přitom jeden čas jsem pořád slyšel o ní, kupujte je super.🤦‍♂️

Tohle je velmi hezké shrnutí a je to něco, nad čím by se měl každý investor zamyslet. Někdy ale nejde o to, vydělat na samotných akciích, jelikož to s sebou může přinášet různá rizika. Každý styl bude pro svou skupinu, ale mělo by to být v portfoliu alespoň trochu namícháno.

Ano, za mně by firmy, které nenabízejí nic jiného než vysoký DY, neměly mít v portfoliu běžného investora významnější zastoupení. Jak píšeš, každý má svůj styl, nicméně ten počet příspěvků o tom, jak je např. $MPW+6.3%  ve stavu BUY,BUY,BUY docela šokoval a proto jsem rád, že jsem na něco podobného narazil a snad si z toho někteří vezmou něco poučného.

To by bylo super. Shrnutí s hodnotou je to parádní.