Metodika výpočtu Férových cen akcií na Buliosu

Nejen Warren Buffett či Benjamin Graham by vám potvrdili, že vnitřní hodnota, neboli férová cena, rozhoduje o tom, zda se můžete stát úspěšnými investory. Rozhodli jsme se to členům komunity Bulios usnadnit a do detailu top akcií přidali férové ceny, díky kterým okamžitě vědí, zda je akcie levná či drahá. Pojďme se nyní podívat na to, jak tento systém férových cen funguje.

Jsou tyhle akcie drahé nebo levné? A když je teď koupím, jakou mám šanci, že se mi zhodnotí o 10 % ročně?

Velmi časté otázky investorů. Na druhou otázku vám nedá odpověď nikdo, dokonce ani všemocná data Buliosu. Ale na tu první odpověď najít dokážeme.

K férovým cenám v detailu akcií mají přístup pouze členové BULIOS BLACK

Metodika výpočtu Férových cen na Buliosu

Když Bulios vyhodnocuje férovou cenu akcie, používá dva hlavní přístupy: DCF (Diskontované Cash Flow) hodnocení a Relativní hodnocení. Tyto metody jsou běžně používané a jedná se o standardní postup výpočtu férové ceny akcie. Výsledná hodnota je průměrem těchto dvou metod.

1. DCF hodnocení:

Když provádíme DCF hodnocení, zaměřujeme se na odhad budoucích volných peněžních toků společnosti a diskontujeme je zpět na současnou hodnotu za použití požadované míry výnosu.

Kroky pro DCF hodnocení:

  1. Odhad budoucích volných peněžních toků (FCF): Prozkoumáme historické finanční výkazy společnosti a odhadneme budoucí volné peněžní toky na základě očekávaného růstu.
  2. Určení diskontní sazby: Tato sazba odráží riziko spojené s investicí do akcií. Často používáme WACC (Weighted Average Cost of Capital) jako diskontní sazbu.
  3. Diskontování budoucích FCF zpět na současnou hodnotu: Použijeme vzorec DCF, kde PV (současná hodnota) je rovna sumě budoucích FCF diskontovaných diskontní sazbou.
  4. Určení současné hodnoty akcie: Dělením současné hodnoty podniku počtem akcií v oběhu získáme hodnotu na akcii.

2. Relativní hodnocení:

Při Relativním hodnocení porovnáváme hodnotu akcie s hodnotou jiných podobných společností v odvětví.

Kroky pro Relativní hodnocení:

  1. Výběr srovnatelných společností: Vybereme společnosti v odvětví, které jsou podobné velikostí, růstem a dalšími faktory.
  2. Výběr klíčových finančních ukazatelů: Běžně používané ukazatele zahrnují P/E, ROE, EV/Revenue atd., tedy hodnoty, které můžete vidět v detailu každé akcie přímo na Buliosu.
  3. Výpočet průměrné hodnoty ukazatelů: Vypočítáme průměrnou hodnotu vybraných ukazatelů pro srovnatelné společnosti.
  4. Určení hodnoty akcie: Vynásobíme průměrnou hodnotu vybraného ukazatele klíčovým finančním ukazatelem cílové společnosti, abychom získali odhadovanou férovou hodnotu na akcii.

3. Výpočet férové ceny akcie:

  1. Vypočítáme průměr z DCF hodnocení a Relativního hodnocení: Sečteme hodnotu akcie získanou z DCF hodnocení a hodnotu získanou z Relativního hodnocení a vydělíme dvěma.

Kompas do rozbouřených akciových vod

Základ systému vyhodnocování férových cen běží automaticky, ale abychom měli jistotu, že se k investorům dostanou opravdu kvalitní data, na tyto výpočty dohlíží také náš analytický tým, který v případě výskytu extrémních hodnot tyto výpočty u dané akcie individuálně zkontroluje a případně výsledek ručně koriguje.

Závěrem je také třeba zdůraznit, že ačkoliv DCF hodnocení a Relativní hodnocení jsou běžně používané a standardní metody výpočtu férové ceny akcie, výsledky z těchto metod by měly být interpretovány s opatrností. Trh je ovlivněn mnoha faktory, a proto je důležité kombinovat tyto metody s aktuálními tržními informacemi a dalšími relevantními analýzami. Pouze komplexní pohled na společnost a trh může poskytnout skutečně přesný odhad férové ceny akcie.

Získejte přístup k férovým cenám akcií a staňte se členy Bulios Black ⚫ ještě dnes. To bude bez nadsázky vaše nejlepší investice.

👉 BULIOS BLACK ČLENSTVÍ

Atraktivní dividendy s ročním výnosem 9,3%?

Staň se součástí největší dividendové komunity na Buliosu a získej přístup k unikátní strategii tvorby pasivního příjmu ještě dnes!

Super funkce, těším se až bude u více společností:)

Top funkce, těším se na další! 🙏🏻

Díky, je na co se těšit! 👍

Ten kto túto analýzu niekedy skúšal robiť, tak vie, že keď odhadne budúcnosť len o 1% inak, tak výsledok je veľký rozdiel. Trafiť sa do budúcich peňažných tokov je nereálne. Je veľa premenných, ktoré nevieme ovplyvniť a nie to vypočítať. Nakoniec aj píšte, že ak vo výpočte vyjde extrémna hodnota, tak ju manuálne skorigujete... Kto číta medzi riadkami, tak vie, že autor striela náhodne. Meno analytika a jeho skúsenosti tiež nezverejňujete. Veľa štastia tým, ktorí za toto platia...

Ahoj Peter, díky za komentář a také za to, že i přes všechny výhrady jsi věrným členem naší komunity 🙏🏻 Pro výpočet férových cen používáme naprosto běžné metody, není třeba v tom hledat nějaká kouzla. A stejně jako ty i my upozorňujeme uživatele, že by neměli investovat pouze na základě férových cen, nýbrž na základě vlastní důkladné analýzy. Budoucnost nezná nikdo z nás, Bulios pouze nabízí nástroje, díky kterým se ní mohou investoři lépe připravit. Někteří to ocení, někteří ne, takový už je byznys :))

Kvůli tomuhle silně přemýšlím nad členstvím...

Co bude ten poslední rozhodující impuls? :))

Tak nějak se na to dívám a zkouším pochopit, jak je možné, že se férová cena akcie může každý den měnit. Opravte mě, jestli se mýlím, ale:

1. Pro DCF model se berou data z kvartálních reportů, takže tam žádná denní změna být přece nemůže.

2. Pro relativní model vstupují do hry finanční ukazatele, které se ale také nemění denně, nebo se mění něco jiného ve vzorci ?

Pokud se tedy mění férová cena akcie ve vašem kombinovaném modelu, musí být rozdíl v části relativního modelu.

Můžete mi to prosím nějak vysvětlit ? Díky.

A ještě námět pro diskusi: pokud se férová hodnota v části relativního modelu mění denně, neměla by mít ve výpočtu aspoň nižší váhu než DCF, který vychází z kvartálních finančních výkazů ?

Super dotaz Richarde, díky!

Je to přesně tak jak píšeš, pokud jde o DCF, tam jsou změny kvartální na základě finančních výsledků té dané společnosti.

Ovšem u relativního modelu vstupuje do hry hned několik proměnných, které se mění dokonce na denní bázi. Máme vytvořené "koše" konkurenčních společností, jejichž cena a návazné hodnoty jako například P/E se stále vyvíjí. To nakonec ovlivní také férovou cenu sledované akcie.

Každopádně, jak jsme zmínili výše, systém běží v základu automaticky, ale je doplněn ruční kontrolou a případnými korekcemi. Pokud bychom dlouhodobě došli k závěru, že by Relativní hodnocení mělo mít nižší vliv, určitě tuto možnost zvážíme.

Jinak dnes spustíme novinku v podobě scoringu jednotlivých akcií a během několika týdnů Stock screener, který v tomto směru poskytne více detailů.

Ještě pro doplnění. Je potřeba zdůraznit, že nelze investovat POUZE na základě férové ceny. Ať už je aktualizována jednou za kvartál nebo denně, stále se jedná o pouhý odhad, který musí být doplněn důkladnou fundamentální analýzou podniku. Já rád říkám, že férová cena je jako kompas, který člověka dovede na správné místo, ale teprve krumpáč v podobě analýzy mu pomůže vykopat poklad.

Super featurka, opravdu se vyplatí být černým :D

Ehm, nevím jestli bych to řekl zrovna takto 😂 Ale ano, Bulios Black se vyplatí 😂

Bude časem doplněno ke všem společnostem v databázi nebo bude počet omezen jako nyní? A je někde přehled všech spolecnosti, kde je férová cena uvedena?

Díky za dotaz Petře! Budeme firmy přidávat postupně, protože je vždy potřeba ruční kontrola dat, aby se neobjevovaly extrémní hodnoty. Počítám, že bychom měli být schopni přidat cca 30-50 nových firem týdně. Co se týká druhé otázky, velmi brzy spustíme stock screener, kde mimo jiné bude možné si vyfiltrovat právě ty firmy, u kterých jsou uvedeny férové ceny, případně pouze firmy, které jsou podhodnocené či nadhodnocená. Chystáme mnoho dalších užitečných funkcí.

Super zprávy.. díky ;-)

Díky za podrobnosti 👍

👍🏽🍀

👏👏👏🎉