S&P 500 ^GSPC
5,061.82
-1.20%
Tesla TSLA
$161.48
-5.59%
Nvidia NVDA
$860.01
-2.48%
Meta META
$500.23
-2.28%
Apple AAPL
$172.69
-2.19%
Microsoft MSFT
$413.64
-1.96%
Alphabet GOOG
$156.33
-1.80%
Amazon AMZN
$183.62
-1.35%

Powszechnie oczekuje się, że Apple $ AAPL-2.2% zaprezentuje nowego iPhone'a podczas wtorkowego wydarzenia "Wonderlust", a jeśli historia jest jakimś przewodnikiem, może nie być lepszego czasu na rozważenie zakupu akcji.

Według analityka Morgan Stanley, Erika Woodringa, akcje Apple mają tendencję do osiągania lepszych wyników sześć miesięcy po premierze iPhone'a, ale poruszają się zgodnie z rynkiem w ciągu jednego do trzech miesięcy po tym wydarzeniu.

Wydarzenie przedpremierowe Apple, podczas którego oczekuje się, że zaprezentuje iPhone'a 15 i Apple Watch Series 9, odbywa się na tle trudnych wyników akcji w ostatnich sesjach. W zeszłym tygodniu Apple cofnęło się o 6% po wiadomości, że Chiny zakazały używania iPhone'ów w agencjach rządowych i przedsiębiorstwach państwowych, gdzie w każdym razie gospodarka jest słabsza, a wydatki konsumentów spowalniają. Akcje spadły w tym miesiącu o 4,4%, ale od początku roku wzrosły o 38%.

"Uważamy, że kluczem do obserwacji w tym roku będzie wpływ wzrostu cen modeli Pro na popyt" - powiedział analityk Barclays Tim Long w poniedziałkowej nocie, odnosząc się do średnich cen sprzedaży. Nawet w Stanach Zjednoczonych "uważamy, że nastąpi wzrost liczby jednostek w miarę wzrostu cen modeli Pro w kontekście słabszego otoczenia makroekonomicznego".


Wall Street spodziewa się, że tegoroczne iPhone'y będą zawierać drobne aktualizacje, w tym odświeżony wewnętrzny procesor, ramkę i porty USB-C, podczas gdy modele Pro mogą zawierać ulepszony aparat, baterię i procesor. Niektórzy analitycy oczekują, że zaktualizowany Apple Watch będzie oferował ulepszoną baterię i nowe kolory pasków.

Wielu analityków przygotowuje się na wzrost cen modeli Pro ze względu na nowe funkcje Pro. Long spodziewa się, że cena iPhone'a 15 Pro wzrośnie o 50 do 100 USD, a modelu Pro Max o 100 do 200 USD. Wzrost cen może zwiększyć szacunki sprzedaży iPhone'a o 6 do 8 procent, powiedział Angelo Zino z CFRA w niedawnej notatce.

"Podobnie jak w najnowszej historii i w przeciwieństwie do WWDC z wprowadzeniem Apple Vision Pro, spodziewamy się cichej premiery nowych produktów i braku czynnika "wow"" - powiedział analityk Jefferies Andrew Uerkwitz, odnosząc się do światowej konferencji deweloperów Apple. "I to jest dobra rzecz. Apple jest bardzo konsekwentne pod względem jakości wykonania, aktualizacji oprogramowania, a co za tym idzie, zdobywania udziału w rynku".


Co to oznacza dla akcji Apple
Patrząc w przyszłość, Wall Street widzi pozytywną konfigurację dla akcji Apple w dłuższej perspektywie, ale może minąć trochę czasu, zanim ten wiatr w plecy zacznie działać. Historyczne wyniki akcji sugerują również, że wkraczają one w nieco słabszy okres.

W połączeniu z ostatnimi doniesieniami z Chin, Apple stoi w obliczu trudnego cyklu modernizacji w obliczu oznak łagodzenia wydatków konsumenckich. Te słabości powinny przeważyć nad pozytywnymi katalizatorami, takimi jak innowacje produktowe w najbliższym czasie, powiedział analityk Bank of America Wamsi Mohan, który niedawno utrzymał jedynie neutralną ocenę akcji Apple.

To, dokąd zmierzają akcje, może być zgodne z historią, chociaż niskie szacunki po stronie kupna i oczekiwania dotyczące stałej podaży mogą zmienić tegoroczną konfigurację, powiedział Woodring z Morgan Stanley.

Premiery akcji Apple często są okazją do "sprzedaży wiadomości", powiedział, przy czym akcje pozostają w tyle średnio o około 15 punktów bazowych w dniu premiery i śledzą rynek przez następny okres od jednego do trzech miesięcy.

Dane przeanalizowane przez Bernsteina pokazują podobny wzorzec dla akcji Apple przed i po premierze. W piętnastu z ostatnich siedemnastu lat akcje Apple osiągały wyniki lepsze od rynku średnio o prawie 14% w ciągu trzech miesięcy przed wejściem na giełdę i o prawie 19% w ciągu sześciu miesięcy przed, zauważył analityk Toni Sacconaghi.

"W ujęciu netto, postrzegamy zwrot z ryzyka Apple jako neutralny do lekko negatywnego, biorąc pod uwagę, że wycena Apple pozostaje podwyższona w stosunku do historii, konsensus szacunków 7% wzrostu przychodów wydaje się optymistyczny (zwłaszcza biorąc pod uwagę porównanie 53-tygodniowe), a akcje wchodzą w sezonowo słabszy okres handlowy" - napisał.

Jednak inwestorzy, którzy chcą przeczekać okres słabszych wyników, mogą zobaczyć, że akcje wzrosną średnio o 8% w ciągu sześciu miesięcy po tym wydarzeniu, zauważył Woodring.

Dodał, że czynniki takie jak odroczony popyt i łatwe porównania rok do roku również predysponują Apple do lepszych wyników w nowym roku, wspierając oczekiwania Morgan Stanley, że przychody ze sprzedaży iPhone'ów będą o 8% wyższe niż konsensus szacunkowy.

"Uważamy, że wraz ze wzrostem oczekiwań dotyczących iPhone'ów w roku obrotowym 24, Apple może nadal osiągać lepsze wyniki, ponieważ pozytywne korekty szacunków równoważą bardzo skromną kompresję" - napisał Woodring.

AAPL

Apple

AAPL
$172.69 -$3.86 -2.19%
1 Day
-0.02%
5 Days
-5.81%
1 Month
-10.71%
6 Months
-4.75%
YTD
-8.9%
1 Year
+11.56%
5 Years
+292.12%
Max.
+131,664.71%

Dzięki za przegląd.

Nie ma za co!

Dzięki za przegląd. Jak co roku z niecierpliwością czekam na wprowadzenie nowych modeli i będę śledził konferencję. Myślę, że może to trochę wzmocnić akcje Apple po ostatnim tygodniu. W tej chwili nie wiedzą, dokąd zmierzają i staje się to dość irytujące... 😅

No i co o tym sądzisz? :) Ja jestem trochę rozgoryczony... i myślę, że to co pokazało Apple nie do końca podbije akcje....

Osobiście jestem rozczarowany, spodziewałem się znacznie więcej po 15 i szczerze mówiąc nie żałuję późniejszego zakupu 14 pro, gdzie jako zwykły użytkownik nie widzę prawie żadnej różnicy.

Cóż, to nic wielkiego, ale myślę, że najlepszym modelem podstawowym jest 15. Będę aktualizował w tym roku po latach. Mam iPhone'a 12, więc jest to aktualizacja do 15. Mógłby być większy, ale nieważne. Dopóki dostanę za niego solidny bonus odkupu, to z niego skorzystam. Następny model wróci za 3-4 lata. Może więcej.

No i co o tym sądzisz? :) Ja jestem trochę rozgoryczony... i myślę, że to co pokazało Apple nie do końca podbije akcje....

Te konferencje są genialne i zachęta na pewno by się spodobała, w każdym razie ja osobiście i jako wielki fan Apple jestem rozczarowany zaprezentowanymi produktami, przede wszystkim iPhone'ami, w których widzę minimalne różnice.

Chyba najbardziej rozczarowało mnie to, że całość zbudowali na ekologii... to było dla mnie za dużo.