Nvidia posiluje svoji dominanci na trhů v oblasti čipů.

Dnes jsem četl novou zprávu, že Nvidia $NVDA+2.0%  a AMD $AMD+0.4%  pracují na PC čipech založených na Arm. Tyto čipy, na bázi Arm, používající se i pro chytré telefony, často spotřebovávají výrazně méně energie, což je pro zařízení napájená bateriemi zásadní.

Tato zpráva je ohrožující pro Intel $INTC+1.3%, kde jejich PC čipy jsou založeny na architektuře x86.

Tato zpráva se promítla do dnešních pohybů týkajících se společností. $INTC+1.3% poklesly o 3% poté, Arm vzrostly téměř o 5% a $NVDA+2.0%  si během obchodování připsala téměř 4%.

Nvidia by podle serveru Reuters mohla vydat PC čip založený na Arm již v roce 2025 . Podle zprávy je také v plánu čip Arm od AMD. Tyto čipy by byly použity v počítačích se systémem Microsoft Windows. Ten tento krok podporuje, protože nechce být v budoucnu "závislý" jen na jednom hlavním výrobci. Jdou tak lehce ve stopách Apple, který již před nějakou dobou opustil od Intelu, a dělá si své čipy postavené na technologii ARM, díky které mohou nabídnout vyšší výkon a nižší spotřebu.

Minulý měsíc společnost Arm prošla prvotní veřejnou nabídkou, kde investorům zdůraznila, že má dlouhodobé dohody s předními výrobci čipů o použití její technologie ve svých čipech.

Co mě zajímá otázka k Vám, jak se díváte na cenu a potenciál nováčka na burze, společnost Arm? 😊

Máš svůj účet? Tak se přihlas . A nebo vytvoř nový.

Proč AMD a Nvidia zrovna nyní vidí prostor k dalšímu pokusu? Důvodem bude nejspíš fakt, že Microsoft s Qualcommem uzavřely dohodu, ve kterých se obě firmy zavázaly, že jejich spolupráce na ARM / PC / Windows řešení bude exkluzivní. Tato exkluzivita vyprší v příštím roce. AMD s Nvidií tak buďto mohou vidět vznikající prostor pro jejich vlastní řešení, nebo prostě nechtějí riskovat, že tento prostor uvidí jejich konkurence a ony zůstanou nepřipravené, bez vlastního produktu.

Jak ukazuje historie, plány v tomto ohledu, ať sebeambicióznější, mohou dopadnou skutečně všelijak a ze současného pohledu nelze říct, zda jde o budoucnost PC platformy nebo další ze slepých uliček.

Opět díky za přídavek a tak jednoduše řečeno, je dobře že je konkurence a podnikají kroky aby jim neujel vlak jak se říká. Co z toho bude, tak jak píšeš, buď úspěch nebo jen další slepá ulička. 😊 Po dnešním poklesu a jestli bude pokračovat, tak bude už možná zajímavé spekulovat o AMD.

$NVDA+2.0% prodává čipy na bázi ARM už dlouho. Dokonce chtěla ARM koupit, ale z toho nakonec sešlo. $AMD+0.4% prodává ARM serverové čipy taky už nějakou dobu (viz např. https://www.amd.com/system/files/documents/hierofalcon-product-brief.pdf). $INTC+1.3% už dlouho nemá co nabídnout a nevypadá to, že by v dohledné době (cca 5 let) měl cokoliv konkurenceschopného.

A Windows na ARM fungují již poměrně dlouho. Viz některé MS Surface produkty (https://www.microsoft.com/en-us/surface/business/surface-pro-x/processor). Ty však běžely na čipu od $QCOM+0.0%. Bohužel moc aplikací psaných nativně pro ARM na Win není a emulace x86 moc valně nefunguje. A nepředpokládám, že by se v tom něco v dohledné době změnilo.

Takže za mě nic nového 😁 Kupodivu i $AAPL+0.7% se poohlíží po procesorech od $AMD+0.4%, protože ty jejich čipy M1 a M2 nejsou nic extra zvláštního a AMD je docela válcuje, hlavně co se týče poměru cena/výkon.

Díky za doplnění. No, novinka to horká asi tedy není, ten Apple to vím, že na tom jede, protože jej využívám. Každopádně ale včera toho byl plné weby investiční u novinek k $NVDA+2.0% , tak proto jsem to i uveřejnil zde. 😊 Každopádně tedy co tím zprávy myslely že je to taková novinka netuším. 😂 ...

Třeba ví něco, co já ne (rozhodně by to nebylo poprvý 🤣). Nvidii nemám rád, maj víc markeťáků než inženýrů, ale kousíček AMD v portfoliu mám 😁

Ja som dnes dokupoval $ARM. Cena je vysoká, ale nikdy nevieš, ako sa bude trh v budúcnosti uberať. Ak pôjde $ARM hore, nebudem banovať a mám nakúpené, ak pôjde smerom dome, dokúpim.