Snap iki dönemlik düşüşün ardından 3. çeyrekte gelir artışına geri döndü

Sosyal ağ Snapchat'i işleten ABD merkezli Snap, ikinci çeyrek kazanç sonuçlarını açıkladı.

Sonuçlar

Snap'in geliri bir önceki yıla göre %5,3 arttı.

Kuzey Amerika gelirleri bir önceki yıla göre %3,1 düşerek 786,2 milyon dolara geriledi. 788 MILYON ABD DOLARI. Analistler 736,3 milyon dolar gelir bekliyordu. 778 MILYON ABD DOLARI.

Avrupa'dan elde edilen gelir bir önceki yıla göre %24 artarak 200,3 milyon Euro'ya yükseldi. Avrupa'dan 176,2 milyon ABD doları gelir bekleniyordu. 176 MILYON ABD DOLARI.

Dünyanın geri kalanından elde edilen gelirler bir önceki yıla göre %30 artarak 202,1 milyon Avro'ya yükseldi. 1,5 MILYAR ABD DOLARI. Analistler 197,1 milyon Avro bekliyordu. ABD DOLARI.

Düzeltilmiş FAVÖK yıllık %45 düşüşle 40,1 milyon ABD dolarına geriledi. ABD DOLARI OLARAK GERÇEKLEŞTI. Analistler 64,2 milyon ABD doları zarar bekliyordu. ABD DOLARI.

Kullanıcı başına ortalama gelir yıllık bazda %5,8 düşerek 2,74 ABD doları beklentilerin üzerinde 2,99 ABD doları olarak gerçekleşti.

Şirket 60,7 milyon dolar negatif serbest nakit akışı bildirdi. Şirket, geçen yıl 18,1 milyon ABD dolarına kıyasla 18,1 milyon ABD doları pozitif serbest nakit akışı bildirdi. ABD DOLARI. Analistler 92,1 milyon ABD doları pozitif nakit akışı bekliyorlardı. ABD DOLARI.

Görünüm

Snap, 4. çeyrekte 1,32 milyar ABD Doları ila 1,38 milyar ABD Doları aralığında gelir elde etmeyi bekliyor. Analistlerin beklentisi 1,33 milyar ABD dolarıydı.

Şirket düzeltilmiş FAVÖK'ün 65 milyon dolar ile 105 milyon dolar aralığında gerçekleşmesini bekliyor. ŞİRKETİN EBITDA'SININ 105 MİLYON ABD DOLARI OLMASI BEKLENİYOR. Analistlerin beklentisi 100,6 milyon dolardı. ABD DOLARI.

Snap, günlük aktif kullanıcı sayısının 410 milyon ila 412 milyon aralığında olmasını öngörüyor. ABD DOLARI. Analistler 415,22 milyon bekliyordu. ABD DOLARI.

CEO'dan açıklama

CEO Evan Spiegel ise şunları söyledi: "Üçüncü çeyrekte gelirimiz bir önceki yılın aynı dönemine göre %5 artış göstererek büyümeye geri döndü. İş ortaklarımızın getirilerini arttırmak için reklam platformumuzu geliştirmeye odaklandık.

Analist yorumları

Piper Sandler'dan analist Thomas Champion, 3. çeyreği bir iyileşme olarak gördüğünü ancak marj ve değerleme sorunlarının devam ettiğini söyledi. Analist, 2024 gelir ve FAVÖK görünümünü yükseltti ancak toparlanmanın kırılgan olduğunu söyledi.

Citi analisti Ronald Josey, "Sonuçlar gelir ve FAVÖK kazançlarında büyümeye dönüşü gösteriyor. Sonuçlar ve tahminlerin üzerindeki görünüm göz önüne alındığında, unvanın büyümesini bekliyoruz."

Bloomberg Intelligence analistleri, "3. Çeyrekte iyileşen FAVÖK kazançları maliyet azaltmalarından kaynaklanırken, etkileşim ve günlük aktif kullanıcı büyümesi beklentiler doğrultusunda gerçekleşti.

Vital Knowledge analistleri sonuçların gelir, FAVÖK kârı ve aylık aktif kullanıcı sayısındaki hoş sürprizlerle "iyi" olduğunu söyledi. Bu hisse senedi son derece popüler değil, ancak yönetim maliyetleri uzak tutarken gelirleri artıran yeni reklam araçlarıyla iyileşme zaten köşede gizleniyor gibi görünüyor. Bununla birlikte Snap, çevrimiçi ilanlar arasında bir kum tanesi ve Meta, Alphabet, TikTok ve Amazon gibi şirketlerle karşılaştırıldığında değişim potansiyelini görmek zor."

Snap hisseleri

Snap (SNAP) hisseleri piyasa öncesi işlemlerde %3,3 artışla 10,03$'a yükseldi.

No comments yet