Lákají vás akcie Pilulky?

Pilulka v posledních měsících způsobuje svým akcionářům těžkou migrénu. Za poslední měsíc akcie odepsaly 35 %, od začátku roku pak téměř 60 %. Výrazně tak zaostává za trhem - jako teoretický benchmark můžeme využít index PSE PX, který od začátku roku posílil o 12 % a dokonce aktuálně výrazně překonává i výkon amerického indexu S&P 500.

Propad akcií Pilulka však není příliš překvapivý, společnost se zatím profiluje jako klasický ztrátový byznys, který potřebuje pro další růst více a více kapitálu. Pro ten se Pilulka vydala již 2x na trh Start pražské burzy. Zatímco IPO v roce 2020 bylo velkým úspěchem (i díky právě probíhajícímu koronaviru, levným penězům a mánii kolem e-commerce), tak letošní druhý úpis akcií již byl velkým zklamáním. 

Pilulka údajně hledala kolem 250 milionů korun na další rozvoj, nakonec získala jen 67 milionů korun. Vzhledem ke ztrátovosti byznysu je pravděpodobné, že se Pilulka v budoucnu opět uchýlí k prodeji dalších akcií. To znevýhodňuje investory, kteří do daného vlaku nastoupili při IPO nebo dokonce později na výrazně vyšších úrovních. 

Pilulce nepřeje ani aktuální období vysokých úrokových sazeb a geopolitického napětí - investoři mohou prakticky bezrizikově uložit své peníze do státních dluhopisů a získat zajímavý zisk. Na dlouhodobě ztrátové společnosti se nyní v době “drahých” peněz navíc trh dívá jinak, než v roce 2020. Tržní sentiment a rizikový apetit investorů tak aktuálně jednoduše není nastaven na ztrátové společnosti s menším než očekávaným růstem.

Někteří investoři sice mohou aktuální cenu akcie považovat za atraktivní, je však třeba být obezřetný. Vzhledem k prodělanému pádu by situace mohla připomínat “chytání padajícího nože”. Díky pravděpodobnosti výběru dalšího kapitálu a dost možná i blížící se hospodářské krizi v EU tak akcie Pilulka mohou mít prostor pro další pád. K tomuto můžeme přidat ještě vysoké krátkodobé závazky, prodeje insiderů a spíše než plány na expanzi boj o přežití. 

Největší tragédií pro Pilulku pak byla velmi nepovedená expanze v Rumunsku s tržbami za rok 2022 ve výši pouhých 74 milionů a celkovými ztrátami téměř 20 milionů. Růst tržeb zde byl navíc proti roku 2021 téměř nulový i přes vysokou inflaci. Pilulka tak může být doslova výbušným koktejlem a vyloučen není ani další pád. 

Akcie společnosti Pilulka tím pádem mohou být vhodné pouze jako spekulativní část portfolia. Spekulanti také budou doufat, že se společnosti výrazně podaří osekat náklady a získat další financování. To však bude náročné, jelikož bankovní úvěry i dluhopisy budou velmi nákladné. Pilulce tak asi nezbyde nic jiného, než se opět obrátit na trh Start a vybrat kapitál při mnohem nižší úrovní než naposledy.


Upozornění: Jakékoli názory, zprávy, výzkumy, analýzy, ceny nebo jiné informace obsažené v tomto materiálu jsou poskytovány jako obecná marketingová komunikace pouze pro informativní účely a nepředstavují investiční poradenství. Nic v tomto sdělení neobsahuje investiční doporučení nebo pobídku za účelem nákupu a prodeje jakéhokoliv finančního nástroje. Všechny poskytnuté informace jsou shromažďovány z renomovaných zdrojů a jakékoliv informace obsahující údaj o minulé výkonnosti nejsou zárukou ani spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. Nepřebíráme žádnou odpovědnost za jakékoliv ztráty vyplývající z jakékoliv investice provedené na základě informací uvedených v tomto sdělení. Tato komunikace nesmí být reprodukována ani dále šířena bez našeho předchozího písemného souhlasu.


Atraktivní dividendy s ročním výnosem 9,3%?

Staň se součástí největší dividendové komunity na Buliosu a získej přístup k unikátní strategii tvorby pasivního příjmu ještě dnes!

prodal jsem někde kolem 1300 (vstup 450), takže musím být spokojený. Chtěl jsem nastoupit znovu kolem 450, pak jsem chvíli zapomněl a nestačil se divit. Teď tedy asi ne, není tam tendence k obratu

hodlám spekulativně vstoupit někde na úrovni kole 50 Kč a doufat že se mi vrátí ztráta ze vstupu na 660a 450 a výstupu na 300.