S&P 500 ^GSPC
5,106.5
+0.20%
Nvidia NVDA
$807.38
+2.05%
Meta META
$498.68
+1.75%
Apple AAPL
$177.97
-1.54%
Tesla TSLA
$199.04
-1.41%
Alphabet GOOG
$138.90
-0.63%
Amazon AMZN
$177.43
+0.38%
Microsoft MSFT
$412.44
-0.29%

Rok poté: Jak se na burze daří Avast a Norton LifeLock?

Purple Trading
8. 11. 2023
5 min read

Tento týden je to přesně rok od spojení společností Norton LifeLock a české firmy Avast. Nastává tak ideální situace na vyhodnocení této akvizice, při které vznikla nová společnost s názvem Gen Digital. Za posledních 12 měsíců se však nově vzniklé společnosti tolik nedařilo, na burze totiž ztratila přibližně 13 % své hodnoty. Ještě před právě zveřejněnými výsledky za uplynulý kvartál to bylo dokonce přes 20 %. Technologické společnosti přitom za sebou mají relativně povedený rok. Americký technologický index Nasdaq Composite za stejné období přidal téměř 30 %. V čem vězí tak výrazné zaostávání Gen Digital za trhem?

YTD graf akcií Gen Digital, zdroj: Google Finance

Hospodářské výsledky společnosti byly relativně povedené - za první kvartál fiskálního roku 2024 vzrostly tržby o 34 % v meziročním srovnání. Poptávka po antivirových programech Avast, Norton a Avira totiž roste díky obavám uživatelů o kybernetické útoky a ohrožení soukromí. Uplynulý kvartál (fiskální Q2) byl také povedený - tržby meziročně vzrostly o 27 % a zisk dokonce o 115 % na 149 milionů dolarů. Zbytek roku by však až tolik pozitivní být nemusel, i na Gen Digital tak dopadají obavy ze zdraví globální ekonomiky. V prostředí vysoké inflace a úrokových sazeb mohou mít uživatelé tendence šetřit a to se může dotknout i antivirových programů.

Tržby za celý fiskální rok 2024 tak společnost očekává kolem 3,8 miliardy dolarů, což je lehce pod očekáváním trhu. Zisk na akcii by pak měl dosáhnout na 1,98 USD, Bloomberg očekává zisk na úrovni 1,95 až 2 USD na akcii. Na poli antivirových programů je navíc vysoká konkurence, Gen Digital zmiňuje i menší společnosti jako Surfshark, které zvyšují svůj podíl na trhu. Největší hrozbou je však nyní pro společnost soudní spor s Columbia University o porušení patentů. Tento soudní spor je bohužel dědictvím z doby před spojením obou společností. Spor se táhne již od roku 2013, kdy dva profesoři z Columbia University obvinili společnost z narušení jejich patentů při vývoji antivirových programů. V minulém roce soud přiřkl univerzitě odškodné ve výši 185 milionů dolarů. Minulý měsíc se však soud rozhodl tuto částku navýšit na 481 milionů dolarů plus náklady na právníky, které budou ještě vyčísleny.

To by mohlo způsobit velkou díru ve financích společnosti Gen Digital, které již v souvislosti s akvizicí Avast výrazně vzrostlo zadlužení. Na konci fiskálního roku 2024 se volné cash flow společnosti mělo dle Bloomberg pohybovat kolem 1 miliardy dolarů, dané odškodné pro Columbia University by tak způsobilo ve financích společnosti velkou díru. Proti rozhodnutí se však společnost plánuje odvolat. Na existenci by však společnost Gen Digital neměla být ohrožena, ze synergií díky spojení NortonLifeLock a Avast by navíc měla teprve začít těžit v následujících letech. Poptávka po antivirových programech by navíc s rozvojem umělé inteligence mohla růst. Akcie však mohou být díky nejistotě kolem odškodného za porušení patentů delší dobu pod tlakem i přes vydařené hospodářské výsledky. Aktuálně jim příliš nemusí přát ani celková nálada investorů na trhu. Z dlouhodobého pohledu však mohou být akcie zajímavé, při P/E kolem 9 jsou relativně levné a dividendový výnos téměř 3 % může být také atraktivní.

Upozornění: Jakékoli názory, zprávy, výzkumy, analýzy, ceny nebo jiné informace obsažené v tomto materiálu jsou poskytovány jako obecná marketingová komunikace pouze pro informativní účely a nepředstavují investiční poradenství. Nic v tomto sdělení neobsahuje investiční doporučení nebo pobídku za účelem nákupu a prodeje jakéhokoliv finančního nástroje. Všechny poskytnuté informace jsou shromažďovány z renomovaných zdrojů a jakékoliv informace obsahující údaj o minulé výkonnosti nejsou zárukou ani spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. Nepřebíráme žádnou odpovědnost za jakékoliv ztráty vyplývající z jakékoliv investice provedené na základě informací uvedených v tomto sdělení. Tato komunikace nesmí být reprodukována ani dále šířena bez našeho předchozího písemného souhlasu.


Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.