S&P 500 ^GSPC 5,304.72 +0.70%
Tesla TSLA $179.24 +3.17%
Meta META $478.22 +2.67%
Nvidia NVDA $1,064.69 +2.57%
Apple AAPL $189.98 +1.66%
Microsoft MSFT $430.16 +0.74%
Alphabet GOOG $176.33 +0.73%
Amazon AMZN $180.75 -0.17%

3 powody, dla których nie inwestuję w akcje Netflixa

Akcjonariusze Netflixa $NFLX+1.7% biją na alarm! Cena akcji giganta streamingowego spadła dziś o ponad 36%- liczba ta może oczywiście nie być ostateczna. Ale na szczęście nie martwię się tym. W rzeczywistości Netflix nie jest obecnie w moich oczach dobrą inwestycją. Poniżej przedstawiamy trzy powody, dla których tak uważam.

Netflix. Świetna usługa, ale zła inwestycja?

Jeśli przeczytałeś w tym miesiącu mój artykuł zatytułowany Netflix ma potencjał, aby do 2030 r. osiągnąć prawie sześciokrotną wartość kapitalizacji rynkowej, pomyślałeś pewnie: "Najpierw przewidujesz sześciokrotną wartość kapitalizacji rynkowej, a potem piszesz, że nigdy nie zainwestowałbyś w Netflixa. Więc co to jest?"

Oczywiście, nie mógłbym być bardziej zaskoczony tymi komentarzami. Sytuacja jest jednak nieco inna. W momencie pisania tego tekstu nie miałem ani grosza w akcjach, a zainspirowały mnie analizy z zagranicy. Zawierał on powody, które wydawały mi się rozsądne i chciałem się nimi z wami podzielić. Przedstawiam teraz mój czysto laicki pogląd.

1. silna konkurencja

Spróbujmy cofnąć się o więcej niż 5 lat. Ile serwisów streamingowych działających na całym świecie można wymienić z tamtego okresu? Nie wiem jak Wam, ale mi przychodzi na myśl tylko Netflix. Dla mnie symbolizuje on nową erę oglądania filmów o wysokiej jakości. Bezpośrednio z domu, bez przeszkód ze strony innych osób w kinie, bez irytujących reklam podczas filmu. Ponadto za cenę jednego biletu można uzyskać dostęp do większej liczby filmów przez miesiąc.

Dziś jednak sytuacja jest inna. Z głowy moglibyśmy wyrzucić Prime Amazona $AMZN-0.2%, serwis Disneya $DIS+1.1%, HBO MAX, AplleTV Apple $AAPL+1.7%, czy nawet należący do Google YouTube $GOOGL+0.8%. Netflix po prostu nie ma takiej przewagi konkurencyjnej i monopolu, jak Amazon i Google w swoich branżach.

2. wąski zakres działalności

Czym zajmuje się Netflix? Kupuje prawa do filmów i seriali. Ma swoje własne produkcje, w które co roku inwestuje niewiarygodnie duże sumy pieniędzy. Ostatnio widziałem nawet w aplikacji mobilnej ofertę gier, które są dostępne w ramach abonamentu. I co właściwie robi dalej? Cóż... prawdopodobnie nic. I na tym, moim zdaniem, polega problem. Netflix jest uzależniony wyłącznie od subskrypcji od klientów. Tak więc w przypadku wycofania się z rynku, np. Rosja, nagle firma staje w obliczu ogromnego spadku przychodów.

3. częsta zmiana oferty

Ten punkt jest w pewnym sensie kontynuacją pierwszego, ponieważ jest z nim ściśle skorelowany.

Chcesz obejrzeć film, bo widziałeś go jakiś czas temu na Netflixie. Czekaliście na niego z niecierpliwością, a teraz wreszcie macie czas i ochotę, by go obejrzeć. Ale, o, nie. Już go nie ma. Jeśli więc chcesz oglądać je legalnie, będziesz musiał zapłacić za jakąś inną usługę. I chcesz to robić za każdym razem? Prawdopodobnie nie, prawda? W związku z tym należy wybrać usługę, która oferuje najwięcej elementów odpowiadających naszym potrzebom. I wcale nie musi to być Netflix.

W tym tekście nie zagłębiałem się zbytnio w samą firmę. Chciałem raczej przedstawić moje zdanie na temat dzisiejszego spadku kursu akcji Netflixa. Nie sądzę, aby Netflix stał się w najbliższych latach jakimś super wielkim hitem finansowym. Jeśli masz inne zdanie, nie krępuj się zostawić komentarza w dyskusji 😉.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet