@kaizy

Každá dekáda našeho života zpravidla přináší trochu odlišné výzvy a jak postupně získáváme víc zkušeností, vzdělání a odbornosti, měl by společně s tím růst i náš příjem. Společně s tím je důležité upravovat své finanční cíle a neustrnout ve 20.

 

 

Cesta k finančnímu zabezpečení, potažmo k finanční nezávislosti vždy musí být lemována smysluplnými finančními cíli. Nejde přitom o sprint na pár let, ale spíš o maraton trvající celé dekády, během kterých jste díky přemýšlení o penězích schopni efektivně zužitkovat rostoucí příjmy, zlepšovat výnosy svých investic či bezproblémově pokrývat náklady na rodinný život a nakonec dosáhnout stavu, kdy o nakládání se svým časem 100% rozhodujete pouze vy.

 

Pokud jste se náhodou nenarodili se stříbrnou lžičkou v ruce, budou pro vás finanční cíle a jejich postupné upravování v závislosti na vašem věku jedinou rozumnou cestou, jak si během celého života udržet finanční stabilitu.

 

První dvě dekády života s dovolením přeskočím. Samozřejmě se do následujících cílů můžete klidně pustit třeba již v 15 nebo 18 letech. Nikde totiž není řečeno, že vám dosažení jednotlivých cílů musí vždy zabrat celých 10 let, nebo že se do nich musíte pustit až po dosažení dalšího významného jubilea.

 

Tohle je spíš cesta lemovaná finančními cíli, na níž existuje pouze nějaká "doporučená" rychlost vycházející z toho, jak dnes lidé žijí a jaké záležitosti by v tom kterém věku měli řešit, pokud tak ještě neučinili. Můžete po ní ale jet dle vlastního úsudku rychleji, či pomaleji

 

Dvacátníci

 • Postavte se finančně na vlastní nohy - Úplným základem k tomu, abyste mohli začít budovat své vlastní jmění, je nebýt finančně závislý na rodičích. Postavte se na vlastní nohy a začněte platit své účty tak brzy, jak je to jen možné. Kromě sebevědomí a zodpovědnosti získáte i pocit, že svůj život máte opravdu ve svých rukou a dokážete se o sebe sami postarat. A rozpočet rodičů tuto úlevu nepochybně také ocení.
 • Naučte se vytvořit si smysluplný osobní rozpočet - A když už jsme u rozpočtu, první vlastní příjmy znamenají rovněž nutnost začít aktivně řešit, jak s nimi budete nakládat. Kolik peněz spolknou esenciální výdaje? Kolik si můžete dovolit utratit za zábavu a koníčky? A kolik zbyde na spoření? A nevyhazujete náhodou zbytečně velkou část vydřených příjmů za nesmyslné hlouposti? To všechno jsou otázky, které budete řešit velkou část svého ekonomicky aktivního života, takže není nikdy příliš brzy s nimi začít.
 • Založte si nouzový fond pro nečekané výdaje - Život funguje podobně jako horská dráha a v pravidelných cyklech vás bude neustále posílat z vrcholu na dno a naopak. A tak ještě před tím, než se necháte zlákat rozhazovačným životním stylem, začněte si raději budovat bokem hotovost pro případ, že vás potkají nečekané potíže. Tento fond by měl mít hodnotu 3-6 měsíců vašich běžných životních nákladů.
 • Makejte na své finanční gramotnosti - Mladí dvacátníci mají většinou velkou motivaci i chuť budovat své bohatství, ale zároveň jim často chybí potřebné znalosti a zkušenosti. Díky tomu se v honbě za penězi mohou stát snadnou kořistí všemožných finančních podvodů a pochybných nabídek. Proto je zásadní pracovat v tomto věku na čerpání kvalitních finančních rad a zdokonalování se ve světě financí a nakládání s nimi.
 • Začněte spořit na důchod - Věk, v němž začnete aktivně spořit, má díky složenému úročení kritický dopad na to, jak moc prostoru budou mít vaše investice pro růst. Kromě studia byste se do 30 let ideálně měli do prvního - aspoň drobného - investování pustit.

 

Třicátníci

 • Upravte rozpočet tak, aby bral v potaz rodinu a děti - V dnešní společnosti řada lidí řeší zakládání rodiny až po třicítce. Pokud se tento scénář týká i vás, rozhodně vás čekají poměrně zásadní změny ve vašem osobním rozpočtu, jelikož rodinná domácnost a děti mají diametrálně odlišné finanční potřeby ve srovnání s tím, když žijete sami. Zároveň byste společně s partnerem měli případně rozhodnout, jak můžete oba víc vytěžit ze skutečnosti, že domácnost disponuje dvěma příjmy (malý tip na okraj - rozhodně společné řešení financí neignorujte a nezametejte pod koberec, rozvodů kvůli penězům je až až!)
 • Vyřešte si otázku bydlení - Je možné, že jste si již před 30 lety dokázali pořídit vlastní bydlení a aktuálně splácíte hypotéku. Pokud jste tak neučinili a žijete v nájmu, bylo by dobré si do 40 let ujasnit a v rámci vašich ostatních plánů (cestování atp.) rozhodnout, který typ bydlení budete nadále dlouhodobě preferovat a bude pro vás finančně dávat větší smysl.
 • Rozšiřte nouzový fond - V případě založení rodiny je na místě vzít v potaz důležitost dostatečného krizového zajištění pro celou rodinu a případně svou rezervní hotovost pro nečekané výdaje rozšířit na 6-12 měsíců vašich běžných životních nákladů.
 • Eliminujte maximální možné množství dluhů - Pokud vám založení společné domácnosti s partnerem a děti mimo hypotéku nasekaly ještě nějaké jiné dluhy, měli byste se je pokusit co nejrychleji splatit a dosáhnout stavu, kdy vám měsíční příjmy okusuje co nejméně dluhových závazků - ideálně nic mimo hypotéku a případně leasing na rodinný vůz. Pokud se vám to podaří, mnohem snadněji se vám budou plnit následující dva body.
 • Posuňte dětem startovní čáru kupředu - Plánujete-li vašim potomkům dopřát do startu jejich dospělého života nějakou tu finanční berličku, je nejvyšší čas zahrnout do vašeho spoření i tuto položku. Jednou vám možná za peníze budou neskonale vděční, až díky nim budou moci vyrazit na vysněnou školu do zahraničí, nebo pohodlněji zvládnout založení vlastní rodiny a pořízení vlastního bydlení.
 • Nepolevujte v investicích - Po 30. narozeninách by již vaše investiční portfolio měli mít konkrétní tvary a v závislosti na vašem investičním horizontu a budoucích plánech byste měli konstantně pracovat na jeho rozšiřování a navyšování investovaného kapitálu. I pokud byste se do investování naplno obuli až ve 30, stále je to relativně brzy a máte dost času na to sklidit v budoucnu sladké ovoce složeného úročení.

 

Čtyřicátníci

 • Závěť a životní pojištění - Dostáváme se do věku, kdy už za sebou máte nějaký ten pátek pracovní kariéry a pravidelných příjmů, které vaše jmění dostaly na nezanedbatelnou úroveň. Pravděpodobně vlastníte minimálně jednu nemovitost, automobil a také nemalé investiční portfolio s úctyhodným zhodnocením. Je proto nejvyšší čas upřít pozornost na budoucnost nejen vás, ale i celé vaší rodiny a potomků - a položit si otázku, jakým způsobem se o ně dokážete postarat, pokud by se vám stalo něco nečekaného. V závislosti na tom, kdy založíte svou rodinu, může závěť a životní pojištění dávat smysl i u třicátníků. Jde nicméně o klíčové a praktické záležitosti, jež vaší rodině v případě vašeho předčasného úmrtí dokáží z pohledu majetkového vyrovnání a využití vaší pozůstalosti ušetřit hromadu času i peněz.
 • Začněte myslet na investice produkující příjem - Máte za sebou zhruba polovinu svého aktivního pracovního života, a tak je na místě zvážit diverzifikaci investičního portfolia konzervativnějším směrem, z kterého již nebude plynout takové potenciální riziko a z kterého zároveň budete díky vyššímu nashromážděnému kapitálu schopni pravidelně čerpat zajímavější příjem (nabízí se např. dividendy). P.S. Pokud jste doposud nezačali se spořením na důchod, začněte okamžitě. Teoreticky vás čeká ještě 20-25 let pravidelného příjmu + by zároveň mělo jít vzhledem k pozici ve vaší kariéře a nabraným zkušenostem o léta, kdy budete schopni produkovat nejvyšší pravidelný příjem. Využijte toho pro co nejlepší zajištění na penzi.
 • Podporujte své děti i své rodiče - Čtyřicátníci se velmi často dostávají do takového mezigeneračního "sendviče", kdy se na jedné straně stále aktivně starají o své děti a pomáhají jim s náklady na studia, první bydlení atp. a zároveň se již snaží pomáhat a podporovat i své rodiče, kteří se již zpravidla nacházejí v důchodu. Vybalancovat tuto podporu může být náročné, a tak je dobré s touto možnou situací počítat a přizpůsobit jí případně svůj rozpočet.
 • Abyste pro samou budoucnost nezapomněli i na sebe - A ještě jedna důležitá věc. Je sice skvělé a úctyhodné, že se snažíte dělat to nejlepší pro budoucnost sebe a své rodiny, ale nezapomínejte i na své vlastní plány! Na vysněné koníčky, věci, zážitky a vše ostatní. Možná jste se jim doposud kvůli kolotoči práce, rodiny a řešení budoucnosti nevěnovali tak moc, jak byste chtěli. Není na co čekat, žijete jen jednou a zdraví je zejména s postupujícím věkem stále křehčí - neopomínejte proto i veskrze sobecké plánování jen a pouze pro sebe.

 

Padesátníci

 • Co se splaceným bydlením - Pokud jste si v mládí pořídili hypotéku na bydlení, přichází doba, kdy ji zcela splatíte. Nastává tak čas pro několik podstatných rozhodnutí - budete na stejném místě chtít bydlet i v následujících dekádách? Jestliže už se děti odstěhovaly, možná by vám časem bohatě stačilo něco menšího? Možná něco v horách, kde má stárnutí na čerstvém vzduchu přece jen něco do sebe?
 • Nezapomeňte na odkaz potomkům - Jak se vaše pracovní kariéra (pravděpodobně) řítí ke svému příjmovému vrcholu, je možné, že se rozrůstá množství vašeho majetku. Neopomínejte tuto skutečnost promítnout i do aktualizace závěti.
 • Prioritu mají vaše potřeby, ne potřeby vašich dětí - Existuje několik způsobů, jak podporovat svého dospělého potomka. Finanční cesta však není ta správná. Ve chvíli, kdy jeho občanka říká, že je plně zletilý a dospělý, měl by být schopen postarat se o sebe sám a začít si vymezovat podobné finanční cíle, jako jste to svého času dělali vy. Zároveň je na místě dopřát dětem již v útlém věku dostatečnou finanční výchovu. Místo druhých se nebojte utrácet primárně za sebe, za plnění svých snů a za své potřeby. Ne že jste si ve čtyřiceti něco naplánovali a dodnes tyto plány zas a znovu odkládáte. Jen s chutí do nich, zasloužíte si to!
 • Možné budoucí výdaje na zdraví - Stárnutí a s ním spojené zvýšené riziko zdravotních problémů nelze zastavit. Tuto skutečnost je proto dobré ve vyšším věku promítnout nejen do vašeho nouzového fondu, ale například i do toho, jakým disponujete zdravotním pojištěním. Je rovněž vhodné položit si otázku, jak jednoho dne vyřešíte situaci, kdy vy a váš partner případně již nadále nebudete schopni postarat se o sebe zcela sami. Ne každý má náturu tyto nepříjemné věci řešit, ale taková je životní realita a kdo je připraven, není následně překvapen.
 • Investování středem pozornosti - Vaše investiční portfolio by již v tuto chvíli mělo být vskutku robustní a mělo by vám poskytovat v případě potřeby pokrytí nákladů na život na řadu let dopředu. To však neznamená, že se mu již nemusíte příliš věnovat. Právě naopak, zrovna nyní pravděpodobně disponujete svými doposud nejvyššími příjmy vůbec a zároveň již za pasem máte desítky let investičních zkušeností. Kdy jindy je zužitkovat, než právě nyní, na dohled cílové čáry vaší pracovní kariéry?

 

Šedesátníci

 • Připravte portfolio na důchod - V tomto věku byste měli dokončit pomalý investiční přerod na konzervativní, méně rizikové a ideálně příjem generující investice, jež jste započali po čtyřicítce. V penzi už nechcete řešit nějaké růstové akcie či rizikovější aktiva - chcete své úspory, zhodnocené dekádami složeného úročení, mít obehnané co nejmenším možným rizikem, zatímco vám pravidelně generují pasivní příjem + máte v případě potřeby možnost bez problémů část pozic kdykoliv zlikvidovat na hotovost.
 • Zjistěte si, jestli vás v důchodu čeká něco od státu - V závislosti na tom, jakým způsobem, případně v jakém oboru jste strávili svou pracovní kariéru, se na vás mohou - ale nemusí - vztahovat nějaké benefity našeho sociálního státu, mezi něž se řadí i starobní důchod. Ne že byste se na něj měli spoléhat - proto jste ostatně již v mládí začali investovat - ale pokud na nějaký státní příspěvek nárok máte, je dobré o tom vědět a počítat s tím.
 • Nicnedělání není povinností - I když vám vaše úspory umožňují až do konce života nepracovat, nikde není řečeno, že je po šedesátce nicnedělání povinné. Práce drží člověka aktivního, udržuje bdělou jeho mysl a dává mu pocit užitku - nikde tak není řečeno, že svá léta praxe nemůžete zužitkovat v rámci nějakého polovičního úvazku, jako mentor, poradce či v jiné pracovní pozici. Vzhledem ke své pozici budete pravděpodobně mít absolutní luxus v tom, že si určíte a vyberete, kde, kdy, za jakých podmínek a s kým pracovat budete. Zkrátka práce pouze pro radost a proto, že vás vášeň pro váš obor doposud neopustila.
 • Vyřešte přesun majetku na potomstvo - Kromě další aktualizace závěti je vhodné zvážit, zda již nějakou část majetku (zejména nemovitostí) aspoň částečně nepřesunout na mladší generaci. Zvlášť vlastníte-li i jiné nemovitosti než pouze své bydlení, je načase, aby se o ně začala starat mladá generace a převzala za ně odpovědnost - jednoho dne jim ostatně budou tyto nemovitosti patřit celé a budou se o ně chtě nechtě muset nějakým způsobem starat. Nenechávejte tento majetkový přesun na osudu, vyřešte si jej dopředu sami.
Máš svůj účet? Tak se přihlas . A nebo vytvoř nový.
Bulios doporučuje
Discussion
@czechinvestingbot 9M

Autor @kaizy má karmu 3678 a je členem této skupiny od 23/05/2021. Pokud sem podle vás tento příspěvek nepatří, kontaktujte moderátory skupiny. V opačném případě se neváhejte pustit do diskuze. Jsem bot a toto je automatická zpráva.

@jama 9M

👍

@petrvalenta1 9M

Super věc! Jsem rád, že ve 29 letech mám splněné všechny body pro dvacátníky a i několik bodů pro třicátníky. :)

@loveckarmy 9M

Tak tímhle když se někdo jako dvacátník začne řídit, tak si do budoucna hodně finančních záležitostí zatraceně usnadní, to by se mělo mladým lidem dávat povinně.

@kaizy 9M

@loveckarmy Taky si myslím, že větší důraz na finanční gramotnost u mladých lidí by společnosti jenom prospěl.

@marco 9M

Jeste, aby ti mladi meli disciplinu, coz mi dnes moc neprijde.

@klaracermakova 9M

Perfektní počtení, sdílím rodičům!

@kaizy 9M

@klaracermakova To zní jako dobrý nápad! 😎👌

@klaracermakova 9M

Ti to potřebují víc, než my mladí 😀 (máme více času dělat chyby)

@muskuvnevlastnisyn 9M

Co se týče správy peněz, možná by stačilo vytisknout si tohle v mládí a jednou ročně si překontrolovat, jestli člověk kráčí směrem k cílům pro danou dekádu - finanční úspěch zaručen. Dobrá práce! 😎💰

@kaizy 9M

@muskuvnevlastnisyn Jako taková základní mapa je to podle mě super, aby se člověk orientoval v tom, na co se soustředit teď, případně co jej brzy čeká. Samozřejmě každý to má svým způsobem individuální, ale je dobré mít nějaké pevné, základní body.

@raptor 9M

Super přehled, díky za něj! 👌

@kaizy 9M

🙏

@kingvitalik 9M

Skvělé!

@kaizy 9M

🙏

👋 Co je Bulios?

Bulios je největší sociální síť pro investory v Evropě. Najdete zde unikátní investiční analýzy, tipy na investice nebo návody jak si vytvořit pasivní příjem z akciových a kryptoměnových investic. Komunita investorů na Bulios aktivně sdílí své know-how a díky tomu může každý člen této komunity úspěšně investovat. Na Bulios najdete kompletní data k akciím a kryptoměnám z celého světa, například Tesla $TSLA, Apple $AAPL, Microsoft $MSFT, Amazon $AMZN, Bitcoin $BTCUSD, Ethereum $ETHUSD či Cardano $ADAUSD. Také zde najdete data k hlavním burzovním indexům NASDAQ, S&P500 či DOW. Můžete si zde vytvořit vlastní watchlist nebo virtuální portfolio a sledovat vývoj cen oblíbených akcií a kryptoměn. Akcie, kryptoměny, investice, burza, to je Bulios. Články, videa ani jakékoliv další příspěvky na serveru Bulios.com nejsou investičním doporučením. Mají pouze informativní či zábavný charakter. Proto se pravidelně vzdělávejte a provádějte své vlastní investiční analýzy. Sledujte Bulios na sítích 👇