S&P 500 ^GSPC
5,096.27
+0.52%
Amazon AMZN
$176.76
+2.08%
Nvidia NVDA
$791.12
+1.87%
Alphabet GOOG
$139.78
+1.71%
Microsoft MSFT
$413.64
+1.45%
Meta META
$490.13
+1.26%
Apple AAPL
$180.75
-0.37%
Tesla TSLA
$201.88
-0.08%

Zadłużenie USA: zagrożenie dla gospodarki i bezpieczeństwa

Radzim "JP" Gajos
13. 2. 2024
3 min read

Stabilność gospodarcza Stanów Zjednoczonych jest często stawiana za wzór. Rosnący dług publiczny budzi jednak poważne obawy o przyszłość amerykańskiej gospodarki i bezpieczeństwa. Jakie znaczenie ma ten dług dla Amerykanów i co może oznaczać dla ich domów, siły nabywczej i bezpieczeństwa narodowego?

Dług publiczny Stanów Zjednoczonych przekracza 34 biliony dolarów, co stanowi ponad 120% PKB. Te astronomiczne liczby rodzą pytania i obawy.

Według bankiera Jamiego Dimona, zadłużenie USA jest "najbardziej przewidywalnym kryzysem"który zagraża gospodarce kraju. Jego słowa podkreślają pilność sytuacji, która jego zdaniem wymaga natychmiastowych działań ze strony rządu.

Wraz z rosnącymi obawami, do debaty dołączają inne znane osobistości. Dyrektor generalny Bank of Americapodkreśla potrzebę podjęcia działań wcelu rozwiązania problemu. Autor bestsellerów Nassim Taleb ostrzega przed ekonomiczną "spiralą śmierci"podczas gdy prezes Fed Jerome Powell wzywa do Jerome Powell wzywa do "dorosłej rozmowy" na temat odpowiedzialności fiskalnej.


"Mieszkalnictwo, budownictwo, motoryzacja i wszelkie inne sektory wrażliwe na stopy procentowe będą "nieproporcjonalnie" dotknięte próbą zrównoważenia długu publicznego. Wyższy dług publiczny będzie miał tendencję do podnoszenia stóp procentowych. Jeśli rząd tworzy dług, musi go jakoś sfinansować - podatkami lub kreacją pieniądza. Jeśli dług wymknie się spod kontroli, kreacja pieniądza była historycznie (fałszywym) rozwiązaniem, ponieważ łatwiej jest wydawać pieniądze niż podnosić podatki, ale często jest to bardziej katastrofalne i ma długoterminowe konsekwencje".
William G. Gale, ekonomista

Napięcie rośnie, ale działania polityczne nie są jeszcze priorytetem. Biorąc pod uwagę, że dług został zgromadzony przez długi okres wydatków rządowych wydatków zarówno przez Republikanów, jak i Demokratów, jego naprawa nie jest zadaniem tylko jednej jednej lub drugiej partii.

Dlatego pilne jest, aby politycy działać i szukać trwałych rozwiązań tego palącego problemu. Przyszłość stabilności gospodarczej i bezpieczeństwa narodowego w Stanach Zjednoczonych zależy od od zdolności do skutecznego rozwiązania rosnącego długu publicznego i zapewnienia zrównoważonej przyszłości dla wszystkich obywateli kraju.

Zastrzeżenie: Na Bulios można znaleźć wiele inspiracji, ale wybór akcji i budowa portfela zależy od Ciebie, więc zawsze przeprowadzaj dokładną analizę we własnym zakresie.

Źródło.


Przekaż artykuł dalej lub zachowaj go na później.