S&P 500 ^GSPC 5,304.8 +0.70%
Tesla TSLA $179.62 +3.38%
Meta META $476.84 +2.37%
Apple AAPL $190.32 +1.84%
Nvidia NVDA $1,054.19 +1.56%
Alphabet GOOG $176.79 +0.99%
Microsoft MSFT $430.28 +0.77%
Amazon AMZN $181.36 +0.17%

Apple grozi grzywna w wysokości 500 milionów euro od UE za nieuczciwe praktyki handlowe

Jaczek Vodiczka
19. 2. 2024
3 min read

Komisja Europejska zamierza nałożyć na Apple grzywnę w wysokości 500 milionów euro za rzekome naruszenie unijnych przepisów dotyczących "konkurencji". Grzywna jest częścią szerszej rozprawy UE wymierzonej w zachowania antymonopolowe dużych firm technologicznych, w tym Apple.

Najnowsze dochodzenie koncentrowało się na tym, czy Apple ograniczyło aplikacjom możliwość informowania użytkowników o tańszych alternatywach subskrypcji poza App Store. Może to prowadzić do tego, że użytkownicy nie będą w pełni poinformowani o wszystkich dostępnych opcjach i zostaną przyciągnięci do płatnych usług należących do Apple . może naruszać unijne przepisy dotyczące "konkurencji".

"Konkurencja" polega na tym, że firmy konkurują ze sobą na rynku o klientów i dążą do oferowania lepszych produktów i usług po niższych cenach. lepsze produkty i usługi po niższych cenach, ale nieuczciwe zachowanietakie jak monopolizacja rynku może powodować problemy.

AAPL

Apple

AAPL
$190.32 $3.44 +1.84%

Komisja Europejska oskarżyła również Apple o nadużywanie swojej pozycji i stwierdziła, że jej warunki handlowe dla usług subskrypcji muzyki "nieuczciwe". Według niektórych zarzutów, preferowanie przez Apple własnej usługi muzycznej Apple Music nad konkurencyjnymi usługami, takimi jak Spotify. To preferowanie własnej usługi i ograniczanie konkurencji można uznać za postępowanie antymonopolowe.

Grzywna ta byłaby jedną znajwiększych kar finansowych nałożonych przez UE na duże firmy technologiczne. Apple już wcześniej było karane grzywnami za działania ant ymonopolowe, np. grzywna w wysokości 1,1 miliarda euro we Francji.

AAPL

Apple

AAPL
$190.32 $3.44 +1.84%
Target Price
190.69 (+0.19% Upside)

Komisja Europejska ma również zamiar przyjąć ustawę orynkach cyfrowych, która jest ważna dla antykonkurencyjnych praktyk dużych graczy technologicznych, takich jak Apple, Amazon a Google. Na przykład prawo to powinno zez walaćzewnętrznym programistom na dystrybucję aplikacji poza App Store i bezpośrednie rozliczanie się z klientami.

Apple $AAPL+1.8% podjął pewne kroki w celu uwzględnienia przepisów UE, takie jak ogłoszenie zmian w swoich usługach w UE i planuje umożliwić deweloperom dystrybucję aplikacji na urządzenia Apple za pośrednictwem alternatywnych sklepów.

Nie ustalono jeszcze, kiedy spodziewane jest oficjalne ogłoszenie grzywny, ale według doniesień, nie powinno to zmienić kierunku działań antymonopolowych. nie powinno zmienić kierunku dochodzenia antymonopolowego. Apple ma prawo odwołać się od decyzji odwołać się do sądów UEale jak dotąd odmówił komentarza na temat wiadomości.

Zastrzeżenie: na Bulios znajdziesz wiele inspiracji, ale wybór akcji i budowa portfela zależy od Ciebie, więc zawsze przeprowadzaj własną dokładną analizę.

Źródło.


Przekaż artykuł dalej lub zachowaj go na później.