Generální ředitel Taiwan Semiconductor Manufacturing Co $TSM+2.7% C.C. Wei převezme roli předsedy představenstva po Marku Liuovi, který odchází do důchodu. Wei, který vede TSMC od roku 2018, zvýšil tržní hodnotu společnosti téměř trojnásobně a více než zdvojnásobil příjmy a čistý zisk. TSMC investovalo značné prostředky do výzkumu a vývoje, aby si udrželo náskok před konkurenty jako Intel $INTC-0.5% a Samsung $SMSN.L+2.0%.

Akcie TSMC rostou po výprodeji v sektoru způsobeném americkým embargem na AI čipy pro blízký východ. Polovodičová analytička Arisa Liu upozornila na politické nejistoty, které mohou ovlivnit TSMC, včetně změn v americké administrativě.

TSMC rozšiřuje výrobní kapacity v Japonsku, Německu a USA a zvýšilo počet zaměstnanců na více než 76 000. Wei je znám svými silnými vztahy se zákazníky, zejména s Apple $AAPL-1.2%. Nvidia $NVDA+2.7% zvažuje alternativní balení čipů, aby překonala kapacitní omezení TSMC.

Mezitím Advanced Micro Devices $AMD-2.6% upevnilo partnerství se Samsungem na vývoj 3-nanometrových čipů, což pomůže Samsungu snížit tržní náskok TSMC.

Máte TMSC v portfoliu?


Tak ještě před "pár" lety měl Intel náskok před TSMC. Je tu jistá malá šance, že TSMC zase někdo předběhne.

Timeline Tracker Overview