S&P 500 ^GSPC
5,123.41
-1.46%
Nvidia NVDA
$881.95
-2.67%
Meta META
$511.90
-2.15%
Tesla TSLA
$171.05
-2.03%
Amazon AMZN
$186.13
-1.54%
Microsoft MSFT
$421.90
-1.41%
Alphabet GOOG
$159.19
-1.00%
Apple AAPL
$176.55
+0.86%

Poslední kauza jménem Elon Musk: Miliardářovo arogantní chování ho stálo více než 10 miliard dolarů za jediný den

Zakladatel a generální ředitel společnosti Tesla $TSLA-2.0% Elon Musk přišel během jediného dne o 10 miliard dolarů poté, co se objevila obvinění z nevhodného chování vůči jeho osobě. Poslední dobou se objevuje stále více těchto kauz a těžko si odvodit, zda se jedná o reálnou záležitost, která bude stahovat ceny akcií dolů a nebo jde jen o další z řady výmyslů, jak vytáhnout peníze od miliardáře.

Akcie samotné Tesly padají za posledních 5 dnů o víc jak 13%, takže si troufám říct, že tato negativní zpráva již zasáhla i samotnou Teslu.

Podle indexu miliardářů agentury Bloomberg měl ve čtvrtek hodnotu přibližně 212 miliard dolarů. Poté, co se ve čtvrtek večer objevily zprávy o obviněních, jeho majetek klesl na přibližně 201 miliard dolarů, ukázal index.

Přiblížení celé kauzy

Muskem založená letecká a kosmická společnost SpaceX zaplatila v roce 2018 jedné letušce 250 000 dolarů za urovnání stížnosti na nevhodné či oplzlé chování a obtěžování Muska. Musk toto tvrzení popřel.

Musk vlastní přibližně 47 % společnosti SpaceX. Minulý týden se odhadovalo, že společnost dosáhla ocenění 125 miliard dolarů. Jedná se však o soukromou společnost, a proto se její ocenění ze dne na den příliš nemění.

Největší vliv na Muskovo bohatství má výkonnost akcií Tesly $TSLA-2.0% na veřejných trzích. Podle BBC vlastní Musk přibližně 15 % společnosti. Poté, co se objevily zprávy o obviněních, cena akcií společnosti Tesla poklesla o 6,4 %.

Zprávy o Muskově sexuálním pochybení a související finanční propad jsou však jen posledním incidentem ve vleklém poklesu Muskova bohatství od začátku letošního roku. Podle odhadu agentury Bloomberg je nyní od počátku roku chudší o více než 69 miliard dolarů. Částečně je to proto, že cena akcií Tesly byla stažena dolů uprostřed celosvětového výprodeje na akciových trzích, kdy se investoři obávají o zdraví světové ekonomiky.

Je však také pravděpodobné, že investoři společnosti Tesla přemýšleli o "riziku klíčového člověka", neboli o tom, jak by škody, kterým čelí jeden člověk, mohly negativně ovlivnit celou organizaci. "Riziko rozptýlení Muskovy pozornosti (vnímání je realita) je těžké ignorovat," napsal ve čtvrtek na Twitteru analytik společnosti Wedbush Dan Ives s odkazem na Muskovu rozpolcenou pozornost věnovanou společnosti Tesla a chystané akvizici Twitteru.

Teslu sráží vlastní šéf na kolena

  • Záměr a geniální tah jak si nachystat ideální cenu a přikoupit další podíl ve společnosti? Nebo jen shoda náhod a řada špatných událostí? Za tu dobu, co ''znám'' Elona bych se přiklonil spíš k první variantě, ale nebudeme předbíhat. Do hlavy mu nikdo nevidíme. A samozřejmě by si asi nedal na triko obtěžování ženy na úkor dobré koupě.... nebo?

Pokles ceny akcií Tesly nabral na rychlosti od chvíle, kdy Musk v dubnu oznámil, že převezme Twitter do soukromých rukou za 44 miliard dolarů. Den po tomto oznámení se akcie Tesly propadly o více než 12 %, protože akcionáře zajímalo, jak bude převzetí Twitteru financovat.

Jen minulý týden se akcie automobilky propadly o 14 %, což z jejího tržního ocenění vymazalo přibližně 110 miliard dolarů, uvedla agentura Bloomberg. Dokud je dohoda s Twitterem venku a dokud akcie Tesly klesají, lidé se obávají, že Musk bude muset prodávat další akcie a že by se rozptýlil a nevěnoval Tesle tolik pozornosti, kolik by měl.

Je pravděpodobné, že se Muskův majetek bude dále zmenšovat, protože Teslu budou nadále srážet špatné zprávy. V pátek měl premiéru nový dokumentární film "Elon Musk's Crash Course", který se zabývá Muskovou reakcí na autonehody, které byly údajně způsobeny nesprávným fungováním funkce autopilota ve vozech Tesla.

Ve stejný den Musk na Twitteru uvedl, aniž by se zmínil o příběhu nebo o dokumentu, že v Tesle buduje "tvrdé oddělení soudních sporů", které bude podléhat přímo jemu. Hledal kandidáty, kteří budou agresivní a nebudou ustupovat.

"Bude to krev," napsal Musk na Twitteru.

Pro akcionáře Tesly je nyní velice špatné období

  • Zdlouhavá a natahovaná akvizice Twitteru.
  • Výpadek dodavatelských řetězců (především Šanghaj).
  • Nedostatek čipů.
  • Nyní je zde i možnost kauzy ohledně obtěžování, což by při potvrzení mohlo znamenat i celkem devastující pád pro SpaceX i Teslu.
  • Na závěr bych ještě vzpomenul, že stále nevíme to, jak by Musk investici do Twitteru financoval. Jedna z možností by byla prodej části podílu v Tesle, nicméně by to byla další kudla do zad pro Teslu. Nikdo z investorů nevidí rád, když ředitel prodává podíl ve své vlastní společnosti.

Byl bych velice obezřetný i přesto, že cena je nyní na velice přijatelných vstupních hodnotách. Mnoho neznámých může cenu akcií Tesla srazit ještě níž. Vím, že Elon je génius a situaci snad nenechá zajít až do takového bodu, kdy budeme psát o akciích Tesla na hodnotě 500$, protože i to je možnost v souvislosti s těmito zprávy.

  • Jak reagujete vy na nepříznivé zprávy od vaší oblíbené společnosti? Myslíte si, že při potvrzení o údajném obtěžování, půjde cena akcií Tesla rapidně dolů?

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Autor @pb2205 má karmu 934 a je členem této komunity od 23/11/2021. Pokud sem podle vás tento příspěvek nepatří, kontaktujte moderátory. V opačném případě se neváhejte pustit do diskuze. Jsem bot a toto je automatická zpráva.

Sa toho sype na elona celkom

Mě vážně zajímá jestli je to pouze shoda náhod a nebo dobře promyšlený plán, ze kterého pak vyjde opět jako vítěz😅

Díky za info... Říkal sem si, proč ve čtvrtek padala cena až takovým způsobem.

Kdyby ve větším prodával svůj podíl, tak teprve uvidíme nervozitu investorů. To by najednou zmizelo býků😅😅

Myslím si, že nemá prozatím důvod pro zbavování se svého podílu...

Chudák Tesla, tak dlouho se držela a nakonec ji podkopává sám Musk. Nicméně by stejně asi cena padala, jen ne v takovém tempu (můj názor). Sleva je super, ale nemusí být konec tohoto pádu. Uvidíme jak se kauza natáhne.

A to jsem myslel, že Twitter bude poslední srážející událostí pro $TSLA-2.0%  :D

Já bych to shrnul tak, že Musk je pro Teslu požehnáním i totálním prokletím 😂 Nechtěl bych bejt člen týmu, kterej musí tyhle jeho výstřelky řešit :D

Jak výstižné 😅😅