NASDAQ
-278.72 (-1.74%)
S&P 500
-38.67 (-0.84%)
DOW
-59.71 (-0.17%)
FTSE
-7.29 (-0.10%)
DAX
-96.97 (-0.64%)
HANG SENG
-66.71 (-0.28%)
NIKKEI
225.50 (0.81%)
BTC/USD Bitcoin / US Dollar
48,625.55 -539.49 (-1.10%)
NIO NIO Inc
32.15 -4.05 (-11.19%)
NVAX Novavax Inc
160.48 -1.49 (-0.92%)
PFE Pfizer Inc
54.27 1.23 (2.32%)

Zachrání spuštění Nord Streamu 2 rozjetou energetickou krizi?

Energeticky bohatá pobřežní oblast Lubmin na severu Německa hostí nejkontroverznější plynovod na světě. Plynovod Nord Stream 2 se táhne v délce 1 200 kilometrů z ruského Vyborgu přes Baltské moře do německého Lubminu a obchází Ukrajinu a Polsko. Plynovod je dokončen, ale čeká na schválení regulačních orgánů, než bude moci začít dodávat do Evropy 55 miliard metrů krychlových zemního plynu ročně.

 

 

Podle Gustava Gressela, vedoucího politického pracovníka evropské rady pro zahraniční vztahy, je jen otázkou času, než německé energetické regulační orgány dají souhlas. Tento úkol však není v podmínkách zvýšeného geopolitického napětí tak snadný. Někteří evropští zákonodárci jsou ostře proti dohodě a nechtějí, aby ji regulační orgány schválily.

 

"Chceme se vymanit z této ruské energetické závislosti," řekl v pátek Morten Petersen, dánský zákonodárce v Evropském parlamentu.

 

Co je v sázce?

 

Nord Stream 2 přináší různé geopolitické aspekty. Na jedné straně se proti plynovodu vždy stavěly Spojené státy, které tvrdily, že zvyšuje závislost Evropy na Rusku. Administrativa prezidenta Joea Bidena je však kritizována zákonodárci z obou stran za to, že pro zastavení projektu neudělala dost.

 

Většina zemního plynu do Evropy již nyní pochází z Ruska. V roce 2020 to podle Eurostatu představovalo asi 43 % celkového dovozu plynu do bloku.

 

Polsko a Ukrajina jsou proti plynovodu s odkazem na obavy o energetickou bezpečnost. Kyjev se obává, že plynovod by mohl vést k menšímu toku zemního plynu ukrajinskými trubkami, a tím i k nižším příjmům její chátrající ekonomiky. Kritici také tvrdí, že plynovod není slučitelný s evropskými klimatickými cíli a s největší pravděpodobností posílí ekonomický a politický vliv ruského prezidenta Vladimira Putina v regionu.

 

Zastánci plynovodu Nord Stream 2 tvrdí, že nesouhlas USA pramení z jejich přání prodávat více zkapalněného zemního plynu do Evropy, a proto považují dohodu s Ruskem za překážku svých obchodních zájmů.

 

Pro Putina a mnoho zákonodárců v Německu není Nord Stream 2 ničím jiným než obchodní dohodou. Ve středečním rozhovoru s Hadleyem Gamblem z televizní stanice CNBC ruský prezident uvedl, že projekt je "čistě komerční" a představuje efektivní způsob, jak dodávat zemní plyn do Evropy.

 

Nord Stream 2 představuje kratší cestu do Evropy než ukrajinské plynovody a vzhledem k tomu, že je modernější, je také levnější na údržbu.

 

V dokumentu Evropského parlamentu se uvádí, že odhady, kolik by stála rekonstrukce ukrajinského plynovodu, se pohybují od 2,5 miliardy do 12 miliard dolarů, zatímco účet za celkovou výměnu by podle studie KPMG z roku 2017 mohl dosáhnout až 17,8 miliardy dolarů. Celkové náklady na Nord Stream 2 se podle stejného dokumentu odhadují na přibližně 9,5 miliardy eur (11 miliard USD).

 

Energetická krize

 

Debata o tom, co s plynovodem Nord Stream 2, získala v posledních týdnech ještě větší pozornost, protože ceny energií v celé Evropě prudce rostou. Vyšší ceny plynu a elektřiny vytvářejí tlak na domácnosti a v konečném důsledku by mohly zmařit hospodářské oživení, které se v posledních měsících rýsuje.

 

Evropští představitelé jsou proto pod tlakem, aby přijali opatření ke zmírnění dopadů. Putin prohlásil, že jeho země může na západ dodávat více plynu, pokud o to požádají. Popřel, že Kreml používá energii jako zbraň proti Evropě v souvislosti se zprávami, že Rusko zastavilo dodávky plynu do regionu.

 

EU si však není jistá, co má dělat. Zvýšení dovozu plynu z Ruska by mohlo přinést určitou krátkodobou úlevu, ale existují těžké otázky, co dělat ve střednědobém a dlouhodobém horizontu.

 

V celé EU existuje snaha dosáhnout v příštích letech uhlíkové neutrality, a to vyvolává otázku, o jaký energetický mix evropské země usilují.

 

Zatímco někteří považují zemní plyn, fosilní palivo, za prostředek ke snížení emisí CO2 na cestě k uhlíkové neutralitě, jiní tvrdí, že nejdůležitějším aspektem je energetická nezávislost, proto se údajně volí jaderná energie a obnovitelné zdroje.

Next post
6 spolehlivých a stabilních akcií, které si dnes říkají o nákup
Autoload is on
Discussion
1M

Autor @dezerth má karmu 5300 a je členem této skupiny od 22/06/2021. Pokud sem podle vás tento příspěvek nepatří, kontaktujte moderátory skupiny. V opačném případě se neváhejte pustit do diskuze. Jsem bot a toto je automatická zpráva.

1M

Prava ruka nevi co dela leva, EU a jejich zelena politika vyzene ceny hore, neobjednaji si dostatek plynu z Ruska, ostatni staty s obrovskou zasobou se v ramci ESG odklani od tezby a radeji to nakoupi od "spinavych" statu, ktere ale musi platit odpustky, s kteryma se verejne spekuluje;) Rus je oznaceny za toho zleho a EU bude dotovat predrazene energie, aby jim lide neumreli hladem/zimou;) Nevim jak vy, ale ja se uz dva roky hedguju nakupem Gazpromu a pripadne preplatky za plyn bezpecne pokryju dividendou.

1M

Vyřeší to asi riziko, že cena plynu vyletí absurdně vysoko. Ale celkovou krizi, která je podle mě součástí dnešního nedostatku “všeho”, to určitě nevyřeší.

1M

Jestli se to brzy spustí, očekávám propad cen akcií a za energie...

1M

Ať to spustí, dělají z Ruska idioty, přitom si sami házíme klacky pod nohy. 😛