S&P 500 ^GSPC 5,267.84 -0.74%
Nvidia NVDA $1,037.99 +9.32%
Tesla TSLA $173.74 -3.54%
Apple AAPL $186.88 -2.11%
Alphabet GOOG $175.06 -1.65%
Amazon AMZN $181.05 -1.14%
Microsoft MSFT $427.00 -0.82%
Meta META $465.78 -0.43%

Wielka piątka wypuszczała wyniki. Przynoszą one inwestorom jasny przekaz

Po ekstremalnym, dwucyfrowym wzroście podczas pandemii, wyniki pięciu największych amerykańskich gigantów technologicznych wykazały w tym tygodniu spowolnienie, ponieważ zmagają się one z inflacją, nadchodzącą recesją i ogólnym spowolnieniem gospodarczym. Wydaje się jednak, że słowo Big jest najmocniejszą stroną Big Tech. Rzeczywiście, ich gigantyczne rozmiary zapewniają im sporą stabilność mimo przeciwności losu.

Wielkie technologie odnotowują wyniki

W ciągu ostatniego tygodnia wszystkie duże spółki technologiczne podały wyniki za drugi kwartał, a wyniki były mieszane, przy czym Meta $META-0.4% znacznie kuleje. Ale pomimo lepszych wyników Apple $AAPL-2.1%, Alphabet $GOOG-1.7%, Amazon $AMZN-1.1% i Microsoft $MSFT-0.8%, łączny połączony przychód wyniósł 354,5 mld dolarów, wykazując łączny wzrost o 6,91%, w porównaniu z 331,64 mld dolarów połączonego przychodu w czerwcowym kwartale rok temu.

https://www.youtube.com/watch?v=JOBnnX6dDAY

Każdy z gigantów zanotował wolniejszy wzrost przychodów, a Meta odnotowała pierwszy w historii spadek przychodów.

I choć analitycy wychwalali iPhone'a firmy Apple jako nieśmiertelną pewność w obliczu dużej niepewności gospodarczej, to wzrost przychodów w czerwcu wyniósł zaledwie 2%. Dla porównania, w czerwcu rok temu sprzedaż wzrosła o 36%.

Apple znów pokazuje swoją siłę. Powoli wychodzi z rynkowego załamania

Alphabet, którego całkowite przychody wzrosły o 62% w czerwcowym kwartale rok temu, odnotował 13% wzrost przychodów, ponieważ spadły wydatki na reklamę cyfrową. Firma

Bazowe wyniki Aplhabetu za II kwartał. Źródło

Amazon odnotował nieco lepszy od oczekiwań wzrost przychodów na poziomie 7%, w porównaniu do 27% wzrostu przychodów w drugim kwartale rok temu. CEO Andy Jassy złożył jednak oświadczenie pełne nadziei, mówiąc, że widzi przyspieszenie wzrostu przychodów, co również pomogło.

Zyski były jeszcze gorsze. Amazon odnotował kolejną stratę netto z powodu inwestycji w Rivian Automotive, a Meta zanotowała ogromny, 36-procentowy spadek zysku netto. Zysk netto Wielkiej Piątki wyniósł 56,9 mld dolarów, co oznacza spadek o 24% w porównaniu z zyskiem netto wynoszącym 74,9 mld dolarów rok wcześniej, ponieważ wyższe koszty przełożyły się na spadek wyniku finansowego przy mniejszym wzroście przychodów.

Amazon skoczył w piątek o potężne 10,3%. Ale nadal jest daleko od swojego ATH

Duży spadek zysku netto Meta po 101% wzroście zysku netto rok do roku w drugim kwartale był szczególnie fatalny, ponieważ firma beztrosko wydaje na niesprawdzoną wizję Metaverse CEO Marka Zuckerberga. Jej Reality Labs, jednostka biznesowa skupiona na wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości, miała stratę w wysokości 2,8 mld dolarów przy przychodach w wysokości 452 mln dolarów. Przychody z reklam nie mogły tego do końca nadrobić i spadły nieznacznie na skutek komentarzy Zuckerberga, że sytuacja jest gorsza niż wydawało się to kwartał temu.

https://www.youtube.com/watch?v=gElfIo6uw4g

Mimo to, akcje Mety kończą lipiec jako w zasadzie płaski miesiąc, spadając o mniej niż 1%, co jest najgorszym wynikiem wśród Wielkiej Piątki. Akcje Apple'a wzrosły w lipcu o ponad 19%, Amazon zyskał ponad 28%, Microsoft zyskał 9%, a Alphabet prawie 7% - wszystkie te firmy zyskały po opublikowaniu swoich wyników oprócz Mety.

Przesłane zero do zera

Spowolnienie reklamowe dotknęło tak naprawdę wszystkie platformy, które zarabiają na reklamie. Facebook i tak stosunkowo mało na tym ucierpiał w końcu. Przewagą Big Techu nad innymi, mniejszymi platformami jest właśnie ich Big. Po prostu nie są tak bardzo zmiażdżone przez wstrząs rynku.

Wielka piątka odnotowała 27% wzrost przychodów w ujęciu rocznym i 55% wzrost zysku netto, ponieważ ich przychody w tym roku łącznie przekroczyły 1,4 biliona dolarów. Wiele osób zwracało uwagę, że jest to niezdrowy wzrost i może przynieść konsekwencje.

Biorąc pod uwagę, że tematy związane z ograniczaniem wydatków, cięciem kosztów, spowolnieniem zatrudnienia lub zwolnieniami oraz niepewnością makroekonomiczną pojawiały się w większości rozmów o wynikach , wydaje się, że mieli rację.

Przesłanie dla inwestorów jest takie, że Wielka Piątka nadal ma swoje miejsce w dużej części portfeli. Rzeczywiście, wytrzymuje sytuacje, które mogą stłumić mniejsi konkurenci.

Jeśli podobają Ci się moje artykuły i posty, zapraszam do wrzucenia follow. Dzięki! 🔥

Disclaimer: To nie jest w żaden sposób rekomendacja inwestycyjna. To jest wyłącznie moje podsumowanie i analiza na podstawie danych z internetu i kilku innych analiz. Inwestowanie na rynkach finansowych jest ryzykowne i każdy powinien inwestować w oparciu o własne decyzje. Jestem tylko amatorem dzielącym się swoimi opiniami.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet