NASDAQ
-408.06 (-2.75%)
S&P 500
-84.79 (-1.89%)
DOW
-450.02 (-1.30%)
FTSE
-90.90 (-1.20%)
DAX
-308.45 (-1.94%)
HANG SENG
-54.48 (-0.22%)
NIKKEI
-241.93 (-0.87%)
BRK.A Berkshire Hathaway Inc
458,675.00 -8,715.00 (-1.86%)
TSLA Tesla Inc
943.90 -52.37 (-5.26%)
SNOW Snowflake Inc
267.56 -11.71 (-4.19%)

Obrovský technologický gigant Apple se chystá na výrobu elektrických automobilů, což vyvolalo mezi mnoha investory euforii a akcie společnosti vyletěly na nové highs. Osobně si ale nejsem jistý, jestli je pro společnost správným krokem investovat, do úplně jiného oboru, se kterým nemá zkušenosti, konkurenční výhodu a nízké marže. Pojďme si proto společnost Apple rozebrat trochu podrobněji a podívat se na pro a proti.

 

Nikdo zatím neví, jak bude Apple car vypadat. Zdroj:appleinsider.com

 

Jízda s velkou nadějí

 

Abychom pochopili automobil Apple Car, musíme nejprve porozumět oblasti elektromobilů. Společnosti vyrábějící elektromobily si zjevně užívají chvíle na výsluní. Býčí trh s elektromobily je z nemalé části podporován bublinovými prognózami analytiků a výzkumnými zprávami, které v posledních letech stále pravidelněji přicházejí z Wall Street.

 

Tato býčí nálada již pronikla i do analytického zpravodajství. Ve skutečnosti to byli právě analytici společnosti Bernstein zabývající se elektromobily, kdo skutečně vyvolal nejnovější oživení zájmu o ambice společnosti $AAPL v oblasti elektromobilů. V únoru upozornili na potenciální partnery společnosti Apple pro vývoj a jmenovali zejména Volkswagen AG $VWAGY. Jejich srpnová aktualizace výzkumu ještě více rozdmýchala plamen trhu a předložila prognózy exponenciálního růstu. Podle společnosti Bernstein může prodej vozů Apple Car dosáhnout 1,5 milionu vozů ročně s ročními příjmy ve výši 75 miliard dolarů za méně než deset let.

 

Finanční prognózy o Apple Car samozřejmě znamenají málo, pokud žádné Apple Car neexistuje. Rozhodnutí společnosti $AAPL držet karty pod pokličkou jen podpořilo divoké spekulace. Dne 18. listopadu nabídla agentura Bloomberg vítanou dávku nových informací. Podle agentury Bloomberg se Apple dohodl na strategii i časovém plánu pro Apple Car.

 

Není překvapením, že toto odhalení agentury Bloomberg vyvolalo vlnu komentářů analytiků. Adam Jonas ze společnosti Morgan Stanley $MS se v posledních dnech věnoval zejména diskusi o autě Apple Car obecně a zejména o jeho plánovaných schopnostech autonomního řízení. Pozoruhodné je, že Jonasova prognóza je ještě optimističtější než prognóza společnosti Bernstein a předpokládá, že v roce 2030 se prodá 1,8 milionu vozidel (z nichž všechna budou podle něj plně autonomní).

 

Kontrola ekonomické reality

 

Pokud to Apple myslí s realizací Apple Car skutečně vážně, nevidím příliš velké riziko, že by se mu to nepodařilo. Bernstein to v srpnu vyjádřil zcela jasně:

 

“Úspěšné uvedení elektromobilu společnosti $AAPL na trh by automobilovému průmyslu dodalo impozantního, dobře kapitalizovaného konkurenta.“

 

$AAPL má zjevně finanční zdroje, sílu značky a know-how, aby si mohl ukrojit pořádný kus koláče elektromobilů, pokud to chce udělat. Důvěra ve schopnost společnosti Apple úspěšně se prosadit v oblasti elektromobilů však není to, na čem skutečně záleží, alespoň z investičního hlediska. Skutečnou otázkou je, proč by to Apple vůbec chtěl dělat.

 

Základní (s prominutím) hodnotovou nabídkou společnosti $AAPL je její impérium spotřebitelských technologií a digitálních služeb. Tento byznys se stal skutečným strojem na tisk peněz. I poté, co Apple v roce 2021 utratil monumentálních 85,5 miliardy dolarů za zpětný odkup akcií, má stále 62,6 miliardy dolarů v hotovosti. Tato hromada hotovosti je výsledkem podnikání s neuvěřitelně vysokými maržemi, které působí v odvětví, nad nímž může Apple uplatňovat značnou tržní sílu.

 

Hrubá marže společnosti Apple

 

Vstup do automobilového průmyslu donutí $AAPL čelit z ekonomického hlediska zcela jinému druhu trhu. Apple se v současnosti může pochlubit hrubými a čistými ziskovými maržemi ve výši 46,6 % a 23,7 %. Mezi světovými výrobci automobilů je průměrná hrubá marže v odvětví 27,9 %, zatímco čistá marže činí pouhých 2,6 %.

 

Průměrná čistá marže automobilového průmyslu

 

Vstup společnosti $AAPL do automobilového průmyslu by téměř jistě znamenal větší kapitálové investice a celkově nižší marže, přičemž tento mix by se měl zhoršovat tím více, čím větší bude automobilová divize v poměru k širšímu podnikání společnosti. To sotva zní jako recept na tvorbu hodnoty.

 

Pohled investora

 

Vzhledem k ekonomické realitě, která v automobilovém sektoru panuje, je těžké pochopit, proč by se v něm $AAPL chtěl vůbec angažovat. Na argumentu, že autonomní vozidla mohou zásadně změnit ekonomiku automobilového průmyslu, sice něco je, ale není zdaleka jasné, zda samořídící auta a taxíky výrazně zlepší marže. Existuje totiž stále více výzkumů, které toto přesvědčení zpochybňují.

 

Možná právě býčí trh s akciemi elektromobilů přilákal společnost $AAPL zpět ke stolu. Koneckonců, nadšení investorů dosáhlo takového stupně, že i začínající elektromobily před dosažením výnosů si nyní mohou nárokovat ocenění srovnatelné s oceněním zavedených automobilek, které ročně dosahují miliardových zisků. Právě teď Ford Motor $F a Lucid $LCID mají prakticky stejnou tržní kapitalizaci, přestože Ford vykázal za 3. čtvrtletí 2021 čistý zisk 1,8 miliardy dolarů, zatímco Lucid vykázal čistou ztrátu 7 milionů dolarů. Možná $AAPL vnímá Apple Car jako příležitost k přehodnocení svého podniku směrem nahoru, i když to nakonec stlačí celkové ziskové marže a potenciál generování hotovosti společnosti.

 

Nakonec na automobilovém odvětví, ať už jde o elektromobily, nevidím nic, co by pro $AAPL bylo přirozené. I když předpokládám, že vývoj automobilu Apple Car bude v příštích několika letech působit jako pozitivní katalyzátor pro akcie společnosti Apple, nakonec bude spíše přítěží než aktivem.

 

Podle mého názoru by si investoři, kteří kupují Apple na základě jeho budoucnosti v oblasti elektromobilů, měli vše ještě jednou rozmyslet.

 

*Nejedná se o investiční doporučení.

Máš svůj účet? Tak se přihlas . A nebo vytvoř nový.
Next post
Investujte do EV startupů: Růst o 1000 % či víc je totiž na obzoru
Autoload is on
Discussion
1M

Autor @stark má karmu 3713 a je členem této skupiny od 05/07/2021. Pokud sem podle vás tento příspěvek nepatří, kontaktujte moderátory skupiny. V opačném případě se neváhejte pustit do diskuze. Jsem bot a toto je automatická zpráva.

1M

Obecně nevěřím tomu, že by technologie postoupili natolik aby mohlo autonomní auto vůbec jezdit. Za mě špatný směr.

1M

Víc takových textů!

1M

Jasný! 🙏‍