@kaizy

Neznám mnoho investorů, kteří by neměli rádi dividendy. Je však mnoho investorů, kteří se musí rozhodnout buď pro dividendový příjem, nebo pro růst zisků a výnosů. Toto rozdělení na růstové a dividendové investory zanechalo mezi dividendovými akciemi rozkol. Je však nutné, aby nějaký vůbec existoval? Když umíte hledat, tak vlastně ne.

 

 

Můžeme sice najít růstové akcie s nepatrnou dividendou - posílám pozdrav do $NVDA - ale můžeme najít i plnohodnotné dividendové akcie, které nabízejí růst. Koneckonců společnosti, které jsou schopny vyplácet stabilní, rostoucí dividendu, mají často za sebou solidní podnikání.

 

Níže bych se proto chtěl podívat na kvalitní společnosti, které mají za pasem jak růst, tak slušnou výplatu dividend. Konkrétně hledám jména, která mají pro letošní rok předpovědi dvouciferného růstu zisku. Čím spolehlivější je dividenda a čím silnější jsou zisky, tím lépe.

 

Věřte tomu, nebo ne, ale dividendových akcií, které tomu odpovídají, není mnoho. Nicméně zde je 7 jmen, která rozhodně stojí za zmínku: 

 

Procter & Gamble $PG 

 

První jméno na tomto seznamu je jedním z dividendových králů, takže jsem rád, že se společnost P&G dostala do výběru. V květnu Procter & Gamble vyplatil dividendu ve výši zhruba 87 centů na akcii, což představuje 10% nárůst oproti předchozí dividendě.

 

Společnost tak zvýšila dividendu již 65. rok po sobě. Zamyslete se nad tím na chvíli; nejenže tato společnost vyplácí dividendu již více než šest desetiletí, ale v každém z těchto let ji také zvýšila. S dividendovým výnosem 2,58 % a trvale rostoucí výplatou se vyplatí akcie $PG vlastnit. Společnost má však i solidní růst.

 

Předpokládá se, že v letošním roce vzroste zisk P&G přibližně o 10 %. Analytici tento růst očekávají při 6,5% růstu tržeb, takže bychom se měli dočkat i mírného zvýšení marží. Odhady se v roce 2022 zmírňují a počítají s růstem zisku zhruba o 6 %, ale to je na společnost, jako je P&G, stále slušné.

 

Je to ta nejvíc sexy akcie pod sluncem? Ne, pokud nemáte rádi prací prášky a domácí potřeby. Ale co se týče portfolia, akcie $PG byly v průběhu let mimořádně výnosným výběrem mezi dividendovými akciemi, které je třeba držet.

 

Home Depot $HD

 

Společnost Home Depot je v dividendové hře o něco novější, ale neztrácí čas, aby se zařadila mezi dividendové akcie. Společnost v současné době vyplácí výnos 2,10 %, tj. 1,65 USD na akcii. Stejně jako u P&G je to po letošním 10% meziročním zvýšení.

 

Hlavní konkurent společnosti Home Depot, společnost Lowe's $LOW, se rovněž zaměřuje na dividendu. Právě zvýšila svou výplatu o 33 %, což je již 25. rok po sobě, kdy došlo ke zvýšení. Lowe's rovněž důsledně vyplácí dividendu již více než pět desetiletí.

 

Společnost Lowe's tak může Home Depot porazit, pokud jde o dlouhověkost dividend, ale $HD je stále silným konkurentem. Zvyšuje dividendu o více než 10 % ročně již nejméně deset let v řadě. To je zatraceně působivé a pro dlouhodobé investory to byla obrovská odměna - zejména díky tomu, že akcie zároveň v tomto období vzrostly o téměř 800 %.

 

Vzhledem k rozkvětu trhu s bydlením by rovněž nemělo být překvapením, že Home Depot jej také drtí. Analytici očekávají v letošním roce téměř 19% růst zisku, protože spotřebitelé pokračují v renovacích, modernizacích a investicích do svých domovů.

 

Je těžké předpokládat, že se tento trend v budoucnu výrazně zpomalí. Lowe's má sice nižší dividendový výnos (1,66 %), ale podle prognóz poroste letos jeho zisk o téměř 24 %. Do tohoto seznamu by se tak teoreticky mohly dostat jak akcie $HD, tak akcie $LOW. Konečný výběr je na vás.

 

Toyota Motors $TM

 

V poslední době se mezi investory obnovil zájem o vlastnictví automobilek. Zda se jedná o začínající dlouhodobý sekulární trend, nebo o krátkodobý fenomén po koronaviru, zatím nevíme. Ať tak či onak, v tomto seznamu dividendových akcií nás to nyní přivádí k Toyotě Motors.

 

Toyota byla podle tržní kapitalizace největší automobilkou na světě. Tedy až do doby, než v roce 2020 na scénu vtrhla společnost Tesla. Výrobce elektromobilů (EV) nechal se svou astronomickou valuací ostatní daleko za sebou a rychle se stal jednou z 10 největších společností v USA, což jej v prosinci dostalo do indexu S&P 500.

 

Nedávné zrychlení společnosti Tesla však v žádném případě neznamená, že by $TM byla na chvostu. Tato společnost totiž také investuje své prostředky do vozidel na alternativní paliva a hledá způsoby, jak zvýšit svůj růst. Jistě, akcie Toyoty neprošly růstem jako Tesla, ale zatím se i tak těší silnému růstu.

 

Od začátku června dosáhly akcie $TM nového historického maxima - 185,38 USD - což nemůže říci mnoho jiných automobilových akcií. Dále akcie za poslední rok vzrostly o 40 % a od začátku roku (YTD) o zhruba 15 %. Poslední hodnota překonává index S&P 500 (i když jen těsně).

 

A konečně, i když akcie Toyoty možná potřebují odpočinek, investoři se mohou opřít o dividendový výnos 2,75 %. 

 

Texas Instruments $TXN

 

Další na tomto seznamu dividendových akcií je jméno z oblasti polovodičů, kterému se stále daří. Poptávka zůstává vysoká, zatímco nabídka je stále omezená. Ta se táhne napříč několika odvětvími, protože nový koronavirus nadále ovlivňuje dodavatelské řetězce.

 

Společnost Texas Instruments však nadále pokračuje v růstu. Analytici letos očekávají 21% růst tržeb a 28% růst zisku. Společnost navíc vyplácí 2,17% dividendový výnos. To opět není nijak monstrózní, ale růstový profil $TXN naznačuje, že by firma měla investovat i do budoucích příležitostí (oproti pouhému vyplácení vyššího výnosu).

 

Když investoři hledají akcie polovodičů, obvykle chtějí ty nejvíc sexy kousky - chtějí Advanced Micro Devices $AMD. Nicméně mnoho investorů má tendenci považovat za docela atraktivní i dvouciferný růst zisků a tržeb. Z tohoto pohledu byly polovodičovými akciemi, které američtí manažeři aktivních fondů typu long-only a hedgeových fondů vlastnili v květnu nejvíc, akcie $NVDA a akcie $TXN.

 

Mnozí znají společnost Texas Instruments jako výrobce kalkulaček, ale její záběr jde ještě mnohem dál. Tato společnost patří mezi 10 největších polovodičových společností na světě. A obsluhuje řadu průmyslových odvětví a sektorů, včetně automobilového průmyslu, počítačů, průmyslu, komunikací, satelitů a dalších.

 

3M $MMM

 

Stejně jako P&G je i 3M dividendovým králem. Tahle dividendová akcie nejenže vyplácí dividendu již více než šest desetiletí, ale skutečně ji zároveň zvyšuje již 63 let po sobě. To je neuvěřitelně působivé, když se zamyslíte nad ekonomickými problémy, které se v průběhu let objevily. Vzhledem k těmto ekonomickým výkyvům je třeba obdivovat závazek managementu k vyplácení dividend. Společnost 3M totiž "vyplácí dividendy svým akcionářům bez přerušení již více než 100 let".

 

Nyní, i po roce, který byl narušen pandemií, se očekává, že 3M zvýší své zisky o téměř 10 %. Pokud toho bude dosaženo, budou se akcie $MMM obchodovat za méně než dvacetinásobek zisku, což při spolehlivém 3,04% dividendovém výnosu není špatné.

 

Navíc vzhledem k probíhajícímu "návratu k normálu" ve Spojených státech by se společnost měla těšit stabilní poptávce i v průběhu roku 2021. Doufejme, že Evropa, Asie a zbytek světa také zažijí návrat koncem tohoto roku a v roce 2022, což připraví půdu pro průmyslové společnosti, jako je tato.

 

Pokud tomu tak bude, mohli bychom se dočkat několikaletého růstu $MMM a jí podobných společností. Zatímco některým průmyslovým společnostem se před Covidem-19 dařilo docela dobře, 3M se, pravda, trochu trápila - nebo alespoň cena jejích akcií. Doufejme, že se to do budoucna změní.

 

Realty Income $O

 

Realty Income patří mezi investory mezi velmi oblíbené nemovitostní investiční fondy (REIT). Tato společnost, známá jako "společnost s měsíčními dividendami", je od svého vstupu na burzu v roce 1994 neuvěřitelně spolehlivá, pokud jde o výplatu.

 

Ve skutečnosti, navzdory velké recesi a novému koronaviru v roce 2020, je Realty Income pro investory i nadále majákem stability - byť cena akcií $O klesá. Od vrcholu ke dnu zaznamenala společnost Realty v roce 2020 více než 50% propad a podobný propad utrpěla i během předchozího medvědího trhu v době finanční krize. Je zřejmé, že tato období nebyla ke společnosti přívětivá, i když trpěliví investoři byli odměněni.

 

Akcie se sice pohybují těsně pod 52týdenním maximem a mění majitele za přibližně 68 USD, ale výnos společnosti Realty Income je stále 4,15 %. Z historického hlediska je to pro tuto společnost docela dobrá výplata. Odhady jsou však ještě lepší. V současné době analytici očekávají zhruba 30% růst zisku v letošním roce a zhruba 11% růst v roce 2022.

 

S tím, jak se týden co týden vyjasňuje situace v ekonomice, se možná odhady pro příští rok časem posunou ještě výše. Tak či onak, $O je v rámci dividendových akcií jednou z těch, na které se můžete spolehnout. 

 

Pepsico $PEP

 

Jako poslední na tomto seznamu dividendových akcií, které kombinují solidní růst a pěknou dividendu, by bylo hříchem nezmínit se o společnosti Pepsico. Kromě této vlastnosti má však Pepsico v průběhu let také vynikající management, který akumuluje skvělé značky, jež mají u spotřebitelů ohlas.

 

Dnes akcie $PEP vyplácejí 2,94% dividendový výnos, což je o něco více než u většiny ostatních společností na tomto seznamu. Analytici dále očekávají, že společnost letos zvýší své zisky o něco více než 10 % a v příštím roce přibližně o 8 %. Samozřejmě, že tento druhý odhad může být konzervativní.

 

$PEP navíc pokračuje v solidním růstu tržeb, protože stále nabízí vynikající produkty. To se zdaleka netýká jen značky limonád Pepsi, ale i dalších limonád konglomerátu PEP, jako jsou Mountain Dew a Sierra Mist. Kromě těchto výrobků vlastní společnost Pepsico další významné značky nápojů, jako jsou Aquafina, Lipton a Gatorade, a také populární značky občerstvení, jako jsou Doritos, Lay's a další.

 

Dnes se snaží na každém rohu prosazovat zdravé potraviny a společnost Pepsico se samozřejmě snaží na této vlně také svézt. Nicméně ani staré dobré snacky a pochutiny jen tak nikam nezmizí.

Máš svůj účet? Tak se přihlas . A nebo vytvoř nový.
Discussion
@tomaskarkoska 10M

Kupuji pouze dividendové tituly, ale z těchto bohužel nemám ještě žádný. Je to však v plánu nakoupit, až bude sleva a peníze.

@drakostonks 10M

Yes, $PEP 🚀🚀🚀

@dividendovykral 10M

Krása, vlastně jediná akcie, kterou z těchto nemám v portfoliu, je $TXN. Jinak zbytek je povinnost každého dividendového investora :-)

@moneyo 1M

Také mám všechny, teda kromě $TM :)

@realitycheck 10M

Tady si nejde nevybrat. 😎

👋 Co je Bulios?

Bulios je největší sociální síť pro investory v Evropě. Najdete zde unikátní investiční analýzy, tipy na investice nebo návody jak si vytvořit pasivní příjem z akciových a kryptoměnových investic. Komunita investorů na Bulios aktivně sdílí své know-how a díky tomu může každý člen této komunity úspěšně investovat. Na Bulios najdete kompletní data k akciím a kryptoměnám z celého světa, například Tesla $TSLA, Apple $AAPL, Microsoft $MSFT, Amazon $AMZN, Bitcoin $BTCUSD, Ethereum $ETHUSD či Cardano $ADAUSD. Také zde najdete data k hlavním burzovním indexům NASDAQ, S&P500 či DOW. Můžete si zde vytvořit vlastní watchlist nebo virtuální portfolio a sledovat vývoj cen oblíbených akcií a kryptoměn. Akcie, kryptoměny, investice, burza, to je Bulios. Články, videa ani jakékoliv další příspěvky na serveru Bulios.com nejsou investičním doporučením. Mají pouze informativní či zábavný charakter. Proto se pravidelně vzdělávejte a provádějte své vlastní investiční analýzy. Sledujte Bulios na sítích 👇