Rychlý pohled: Walmart- V jaké kondici je dividendový gigant?

Zdravím všechny investory u dalšího rychlého pohledu. Dnes jsem se sice rozhodl zůstat u provozovatelů obchodů, ale podíváme se na trošičku jiný obor ve kterém společnost své obchody provozuje. Na rozdíl od předchozích dvou společnosti v našem rychlém pohledu tato společnost provozuje obchodní síť pro spotřebitele, sektor se jmenuje consumer defensive. Tou společností je Walmart Inc $WMT-1.0% . Myslím si, že tuto společnost nemusím ani představovat, protože snad každý z vás někdy slyšel o Walmart $WMT-1.0%  prodejně, nebo ji někde viděl, ať už naživo nebo jen v televizi. Tuto akcii jsem si vybral, protože v dnešní době vysoké inflace a zvyšování úrokových sazeb se hodí společnost, která v těchto dobách dokáže odolávat těmto vlivům. Navíc se může hodit i z dlouhodobého hlediska, protože prodává spotřební zboží a spotřební zboží jako například jídlo, pití atd. si budou lidé omezovat až nakonec. Tak se pojďme do toho pustit. Jenom předesílám, že se jedná pouze o rychlý pohled na čísla a na to jak si společnost vede, nejedná se o žádnou komplexní analýzu.

P/E- Průměrný čistý zisk společnosti za posledních pět let činil 11,72 mld. USD. Tržní kapitalizace společnosti je aktuálně 366,57 mld. USD. To znamená, že P/E je 31. Pokud bychom brali pouze zisk za poslední rok a ne průměrný zisk za posledních pět let, tak je P/E poměr kolem 26. P/E celého sektoru je kolem 23, tudíž se zde může společnost jevit, jako nadhodnocená, ale nikdy neděláme závěry na základě jednoho ukazatele, tak jdeme dál.

Tržní kapitalizace- Současná tržní kapitalizace společnosti je zhruba 366,57 mld. USD. Zde je to jenom informativní, nezáleží tolik na tom jak velkou má společnost kapitalizaci, protože se jedná pouze o cenu jedné akcie vynásobenou počtem akcií.

Marže- Čisté marže za posledních pět let činily: 1,9%, 1,3%, 2,8%, 2,4%, 2,4%. Z čehož vyplívá, že průměrná čistá marže za posledních pět let byla 2,2%. Marže jsou zde nízké hlavně proto, protože společnost působí v odvětví, kde se moc velké marže očekávat nedají. V tuto chvíli nedokážu říci jak jsou marže společnosti špatné nebo dobré. Nejdříve se musím podívat na někoho z konkurentů a to bude v dalším rychlém pohledu.

Růst tržeb a zisků- Průměrný roční růst tržeb za posledních pět let byl kolem 3%, u zisků to potom bylo kolem 8%. Zisky nám tedy rostou rychleji, než tržby, což by mohlo v budoucnu vést k vyšším maržím, což by společnosti prospělo.

Snižování počtu akcií v oběhu- Společnost za posledních pět let skupovala své akcie z burzy průměrně o 1,5% ročně. Zde je tedy podstatné, že kromě dividendy přináší i hodnotu investorům skrze zpětné odkupy akcií z burzy.

Krátkodobé aktiva větší než krátkodobé pasiva- V tomto bodě společnost trochu pokulhává, pokud by totiž nevydělala ani dolar, tak její krátkodobé aktiva nebudou stačit na zaplacení krátkodobých závazků. U takto velkých společnosti to ale není takový problém, protože k této situaci může dojít jenom s fakt minimální pravděpodobností.

Růst provozního a volného cashflow- Zde je další bod ve kterém společnost pokulhává, provozní cashflow společnosti totiž klesá a to průměrně o zhruba 3% ročně za posledních pět let. No a co se týče volného cashflow, tak i zde můžeme pozorovat klesající trend, zde volné cashflow kleslo průměrně o 8% ročně za posledních pět let. Tudíž se mi začíná zde společnost jevit, jako by jí docházel prostor pro zvyšování dividend, nebo zpětného odkupu akcií. Vzhledem k tomu, že společnost provozuje obrovskou síť obchodu, tak se dá očekávat, že kapitálové  výdaje nebudou malé, ono ty opravy a údržba nemovitostí a obchodů něco stojí. Ale společnost má jenom dvě možnosti, buď zvýšit provozní cashflow, nebo snížit kapitálové výdaje. Jinak nemůže dosáhnout růstu volného cashflow.

P/FCF- Průměrné volné cashflow za posledních pět let bylo zhruba 17,4 mld. USD Pokud tedy vezmeme v úvahu současnou tržní kapitalizaci ve výši 366,57 mld. USD, tak nám P/FCF vychází někde kolem 21. Pokud bychom vzali pouze casflow za poslední rok, tak se dostaneme na poměr P/FCF kolem 33. V posledním roce byl razantní propad volného cashflow, v předchozích letech se volné cashflow pohybovalo kolem průměru. Tudíž pokud bych tedy věřil, že se volné cashflow vrátí zpět k průměru, tak P/FCF poměr 21 může pro někoho být akceptovatelný, já bych zde byl ale opatrnější.

Návratnost investovaného kapitálu- Průměrná návratnost z investovaného kapitálu za posledních pět let byla kolem 12% ročně. Tato hodnota je pro mě dobrá, ale samozřejmě záleží na tom jak si vede i konkurence. Já osobně jsem obecně rád za vyšší než 10%. Tato návratnost hlavně vypovídá i o tom, že společnost umí zacházet s penězi.

Splácení závazků z volného cashflow- Pokud by firma vynakládala průměrně 17,4 mld. USD volného cashflow na splacení svých závazků, tak tyto závazky splatí zhruba do devíti let. Optimální závazky v této situaci by pro mě byly do výše 87 mld. USD.

Ocenění:

Nyní se podíváme na to, při jaké ceně bych uvažoval o hlubší analýze společnosti. Průměrný desetiletý růst volného cashflow jak někde kolem 10% ročně. Pětiletý trend volného cashflow je -8% ročně zhruba. Návrat růstu volného cashflow k desetiletému trendu podle mě není reálný, protože se jedná o obrovskou společnost, která už nemá kam moc růst, tudíž si myslím že v rámci tří scénářů je reálný růst volného cashflow následující: pokud řeknu 5% průměrně tak to je podle mě tak horní hranice. Když řeknu stagnace, tak to může být spodní hranice. No a střed bych viděl kolem 2%. Jedná se o průměrný růst. U P/FCF pak vidím poměry 15 nejlepší, 10 nejhorší a 12 zlatý střed. u všech scénářů jako vždy požaduji návratnost investice 12,5%.

Nějaký nástřel ceny akcie společnosti mi po započtení 20% bezpečnostního polštáře vychází kolem 51 USD. To znamená, že na společnost bych se více zaměřil po propadu ceny zhruba o 50%. Proč? Zkrátka jak píšu výše jedná se o obrovskou společnost a takovéto společnosti už mají těžký další růst, obzvláště v tomto odvětví. Tudíž se zde nedá moc předpokládat velký růst volného cashflow. Navíc s přihlédnutím k maržím a k faktu, že společnosti za posledních pět let klesalo volné cashflow průměrně o 8% ročně. Ani u zisků a tržeb nevidím žádný velký růst.

Závěr:

Walmart $WMT-1.0% tedy nevnímám jako vhodného kandidáta pro analýzu do mého portfolia. Jde zde o to, že mám nějak nastavenou svoji strategii a snažím se hledat společnosti, které jsou podhodnocené. Každopádně si myslím, že $WMT-1.0% je spíše defenzivní akcie, vzhledem ke své dividendě a k neustálému zvyšování této dividendy již 48 let. Pětileté průměrné zvýšení je zde skoro 2% ročně. Zde ale pozor! Pokud byste o této akcii uvažovali, zkontrolujte si výplatní poměr z volného cashflow. Jestli má společnost dost volného cashflow k vyplácení dividend a k případnému pokračování v navyšování. Takže o $WMT-1.0% se určitě uvažovat dá, zkrátka je to velká a stabilní společnost, ale pouze jako o defenzivní akcií (pro její dividendy). Samozřejmě i takové akcie se do portfolia hodí, například pro generování příjmu, záleží ale na tom kolik za takovou akcii budete ochotni zaplatit.

Pokud budete mít nějaký tip na konkurenta z tohoto odvětví, který by si mohl vést lépe, tak mi ho napište do komentářů a můžeme se na něj podívat v dalším rychlém pohledu. Posledně to @victor_nettoyeur ze společnosti $LOW-0.9% vystihl a měli jsme tu firmu s potenciálem k hlubší analýze, bude tomu tak i v komentářích pod tímto příspěvkem?

UPOZORNĚNÍ: Nejsem žádný finanční ani investiční poradce a tento materiál neslouží jako investiční doporučení. Proto každý z vás ať si udělá před investováním vlastní průzkum a analýzu.

Máš svůj účet? Tak se přihlas . A nebo vytvoř nový.

Chceš se se stát úspěšným akciovým investorem?

Začni studovat prestižní Bulios akademii a získej přístup k unikátnímu vzdělávacímu obsahu, analýzám a praktickým nástrojům!

Ja osobne z tohto odvetvia uprednostňujem Target (TGT)

jo, to chápu, určitě působí levněji, navíc i větší dividendový výnos

Nemuselo by být špatné. Díky za tip, mrknu na něj. 😉👍

moc drahý

Pěkná analýza, díky! Mě se vždy libilo víc třeba Costco, ale bohužel je ne me také příliš drahé, tak jsem ho nikdy moc nestudoval. Vím jen že jednou za čas vyplácí moc pekne speciální dividendy a že tam svého času byl nalozeny Munger.

Obecně bych možná raději vybíral mezi výrobci jako jsou třeba Sees candies (to asi už neklapne;) nebo Nestlé atp. Já si pár let zpátky zobl něco málo GIS a zatím si nemůžu stěžovat.

Může být příští týden pro srovnání třeba. 😉

Costco je drahý jako prase, rozhodně bych nekupoval

Ty marže budou na jejich sektor asi relativně ok. Ale já pracuji v odvětví, kde se marže pohybují od 80 % nahoru, tak mi ty čísla přijdou vtipný celkově. Samozřejmě chápu, že spotřební zboží se 100 % marží by asi moc lidí nekupovalo 😅

Které odvětví má marže 100%? :) Do toho bych dal možná všechny své peníze!

Nejsme na burze 😁 děláme sportovní služby, poradenství a materiál 😇

retail má obecně nízké marže

společnosti většinou jen přeprodávají zboží, občas mají nějaký svůj výrobek.

Vychytat WMT za super cenu je asi nereálné, je to tak zaběhlá společnost a řetězec, který už prostě umí a těžko říct, co by se muselo stát, aby je to skolilo 🤷‍♂️ Společnost jako takovou uznávám, koupit ji v minulosti tak si asi pískám, ale v současnosti to beru jako defenzivní akcii.

Defenzivní a bohužel i hodně drahá

Za kvalitu se platí, ale v mém případě ne. Dokud nebude cena dle mého požadavku, tak o tom ani nepřemýšlím 😄

defektivní titul to je rozhodně

o tom žádná

Souhlasím, Walmart je prostě moc drahý. Dividenda ok, ale jak píšeš, taky se může stát, že už je nebude moct zvyšovat, vzhledem ke klesajícímu fcf

za posledních 5 let divi, rostla průměrně o 2 % ročně, to není moc a pravděpodobně to tak zůstane

yes