S&P 500 ^GSPC 5,304.72 +0.70%
Tesla TSLA $179.24 +3.17%
Meta META $478.22 +2.67%
Nvidia NVDA $1,064.69 +2.57%
Apple AAPL $189.98 +1.66%
Microsoft MSFT $430.16 +0.74%
Alphabet GOOG $176.33 +0.73%
Amazon AMZN $180.75 -0.17%

Oto 3 akcje, których Warren Buffett nie dotknąłby nawet kijem u nogi.

Jaczek Vodiczka
15. 11. 2022
4 min read

Podejście oparte na wartościach, powolny i stały postęp, przewaga konkurencyjna. To są rzeczy, które Warren Buffett uwielbia. I dlatego nigdy nie uciekłby się do zainwestowania w jedną z tych firm.

Dla Buffetta, te firmy to kompletny brak opcji

Obstawianie spółek spekulacyjnych może być kuszące dla wielu inwestorów. Ale nie dla najlepszych z nas. Warren Buffett preferuje tylko "wypróbowane i prawdziwe" klasyki, do których z pewnością nie należą tytuły, które tu przedstawimy.

Vroom $VRM-0.4%

Vroom (jak sugeruje nieco humorystyczna nazwa) prowadzi platformę do kupna i sprzedaży używanych pojazdów. Wzrost sprzedaży firmy gwałtownie wzrósł podczas pandemii z powodu powszechnego niedoboru używanych pojazdów. Wyniki z ostatnich kilku kwartałów wskazują jednak na znaczne spowolnienie ekspansji przychodów. W rzeczywistości w drugim kwartale sprzedaż Vrooma spadła o ponad 37% w stosunku do roku wcześniej.

Wykres wskazuje, co inwestorzy myślą o spółce. Początkowy ogromny hype został zastąpiony klasycznym flatline zbliżającym się do zera

Główne problemy Vroom to niska marża brutto i rosnące koszty operacyjne. Trudno jest przewidzieć scenariusz, w którym spółka mogłaby osiągnąć rentowność w obecnej sytuacji gospodarczej. Firma boryka się ze wzrostem kosztów związanym z inflacją, niedoborem pracowników i problemami z łańcuchem dostaw, które nadal wpływają na jej wyniki. Jego długoterminowa trajektoria zysków jest więc w gwiazdach, co czyni VRM akcją dość ryzykowną.

Ale podobny los spotkał kilku rówieśników Vrooma z branży. Cierpi również dobrze znany $CVNA-0.7%, który stał się ostatnio czymś w rodzaju drugiego Palantira wśród inwestorów inwestycyjnych.

https://www.youtube.com/watch?v=YEB9smnsd2k

AMC $AMC+6.4%

AMC Entertainment to operator sieci kin, którego akcje poszybowały w górę podczas zeszłorocznego meme hype. Jednak w ciągu ostatniego roku jej akcje w dużej mierze zaliczyły znaczny spadek, tracąc ponad 80% swojej wartości.

Od czasu meme push spowodowanego głównie przez reddit r/WSB, akcje poszły tylko w dół

Po mocnym początku roku, spowodowanym lepszymi niż oczekiwano wynikami poszczególnych filmów, ich wyniki stały się tak samo słabe jak zawsze. Ich indywidualne wpływy kasowe spadły znacznie poniżej poziomu sprzed pandemii i w najbliższych kwartałach raczej nie będzie dobrze. Ponadto AMC nadal zużywa ogromne ilości gotówki w każdym kwartale i osiągnęła punkt, w którym najprawdopodobniej konieczne będzie znaczne rozwodnienie. O ile spółka może sobie poradzić w sposób trwały, jeśli wyeliminuje koszty odsetkowe, to uważam, że ta sytuacja związana z cash burnem raczej nie zmieni się w najbliższym czasie.

Co więcej, już na zawsze będzie nosił znamiona "meme stock", co całkiem możliwe, że spowoduje, że zostanie jeszcze kilka razy napompowany przez pozostałych detalicznych wyznawców, podczas gdy inwestorzy instytucjonalni będą trzymać się z daleka.

https://www.youtube.com/watch?v=w5QnYYG72LA

Peloton $PTON-2.5%

Peloton złapał ogromny wiatr w żagle, a jego biznes w czasie pandemii wzrósł na niespotykane dotąd wyżyny. Dostawca domowego sprzętu fitness widział ogromny popyt na swoje produkty, ponieważ siłownie były zamykane . Jednak jej biznes załamuje się w post-pandemicznym świecie i prawdopodobnie nadal będzie szybko tracić pieniądze.

Historia podobna do dwóch poprzednich

Tempo wzrostu firmy Peloton spada, podczas gdy jej koszty agresywnie rosną. To jest przepis na finansową katastrofę. W rzeczywistości może się okazać, że trzeba będzie podjąć ogromny wysiłek, aby Peleton przynajmniej w jakimś stopniu przetrwał.

Nadal oczywiście istnieje szansa, że te spółki odbudują się, a inwestorzy, którzy kupili teraz po śmiesznej cenie, będą się cieszyć w przyszłości. Ale z pewnością jest to rzeczywiście bardzo ryzykowne i z pewnością nie jest to coś, co pasuje do stylu inwestycyjnego Warrena Buffetta i innych gigantów.

Jeśli podobają Ci się moje artykuły i posty, zapraszam do wrzucenia follow. Dzięki! 🔥

Disclaimer: To nie jest w żaden sposób rekomendacja inwestycyjna. To jest wyłącznie moje podsumowanie i analiza na podstawie danych z internetu i kilku innych analiz. Inwestowanie na rynkach finansowych jest ryzykowne i każdy powinien inwestować w oparciu o własne decyzje. Jestem tylko amatorem dzielącym się swoimi opiniami.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Przekaż artykuł dalej lub zachowaj go na później.