S&P 500 ^GSPC 5,235.48 -0.60%
Nvidia NVDA $1,105.58 -3.72%
Microsoft MSFT $414.67 -3.38%
Alphabet GOOG $173.56 -2.16%
Meta META $467.05 -1.54%
Amazon AMZN $179.32 -1.48%
Tesla TSLA $178.79 +1.48%
Apple AAPL $191.29 +0.53%

Koszmar FTX trwa nadal. W schemat Ponziego zaangażowani byli również następujący celebryci

Jaczek Vodiczka
27. 11. 2022
4 min read

Sprawa FTX to od kilku tygodni temat numer jeden w świecie finansów i inwestycji. Na światło dzienne wypływa jednak coraz więcej informacji, które nie pomagają zawodnikom w tej sytuacji.

Jednym z oskarżonych jest legendarny Shaq

Nazwisko Sam Bankman-Fried dosłownie z dnia na dzień stało się chyba najbardziej plotkowanym nazwiskiem roku. O awarii FTX było głośno w całym mieście. Niestety - po raz kolejny rzucił on złe światło na kryptowaluty i świat finansów w detalu. Więcej o całej sprawie możecie przeczytać w tymartykule lub w obszernym wątku na naszym kanale na Twitterze.

https://twitter.com/bulios_czsk/status/1591786358498017282

Ale to bynajmniej nie jest koniec tej historii. Pojawia się coraz więcej informacji szkalujących inne podmioty. Tym razem wygląda na to, że kłopoty będzie miało również kilka gwiazd sportu i mediów, które zostały oskarżone o udział w oszukańczym schemacie Ponzi.

W środę Edwin Garrison z Oklahomy złożył pozew zbiorowy w imieniu użytkowników FTX, nazywając firmę schematem Ponzi i twierdząc, że celebryci wspierali nielicencjonowane inwestycje. Oprócz FTX, pozew obejmuje również gwiazdę NFL Toma Brady 'ego i jego byłą żonę, modelkę Gisele Bundchen, legendy NBA Steph Curry i Shaquille O'Neil, graczy MLB Davida Ortiza i Shohei Ohtani oraz Golden State Warriors.

https://www.youtube.com/watch?v=l3HfrRjWilQ

W skardze, złożonej w Miami, zarzuca się szkody przekraczające minimalny próg 5 mln dolarów, wymagany do złożenia pozwu w sądzie federalnym, i mówi, że Garrison chce reprezentować "tysiące" lub "miliony" innych klientów, którzy kupili papiery wartościowe w formie oprocentowanych rachunków.

Pozew tymczasem jest najnowszą konsekwencją implozji FTX, który jeszcze kilka dni temu był uważany za genialną firmę kryptowalutową o wartości 30 miliardów dolarów.

Chociaż powszechne jest składanie przez prawników pozwów zbiorowych - czasem bezpodstawnych - w następstwie każdego skandalu biznesowego, ten może okazać się prawdziwym problemem. Rzeczywiście, wśród prawników wnoszących sprawę są tacy jak David Boies, super-prawnik, którego wszyscy się obawiają.

Skarga przedstawia FTX jako oszustwo zaprojektowane w celu wyłudzenia niewyszukanych inwestorów, i twierdzi, że adwokaci uzyskali liczne wiadomości tekstowe i e-maile, że FTX starał się zniszczyć. Zawiera również zdjęcia przedstawiające Brady'ego, Bundchen, Curry'ego i innych promujących FTX.

https://www.youtube.com/watch?v=QxjONdjBHTQ

Garrison oskarża FTX i celebrytów o naruszenie florydzkich przepisów dotyczących papierów wartościowych i ochrony konsumentów oraz o udział w nielegalnym spisku cywilnym . Jednak te zarzuty opierają się na ważnym punkcie faktycznym: że FTX doprowadził klientów do swojej zagranicznej giełdy, gdzie mogli nabyć "rachunki dochodowe" i otrzymać stawki do 8% za pożyczanie kryptowalut takich jak Ethereum.

Jest to o tyle ważne, że FTX od dawna twierdzi, że Amerykanie nie mają wstępu na zagraniczną giełdę i że uniemożliwia to korzystanie z niej potencjalnym użytkownikom. Ale Garrison mówi, że chociaż zapisał się przez spółkę zależną, aplikację znaną jako FTX US, i wyraźnie określił się jako mieszkaniec USA, aplikacja pokazała mu reklamy, które przekierowały go do luźniejszej wersji zagranicznej.

Pozew zbiorowy nie wydaje się być sprawą otwartą i zamkniętą, i możliwe jest, że zostanie rozstrzygnięty, zanim wyląduje w sali sądowej, ale pozew przynajmniej podkreśla niebezpieczeństwa związane z zatwierdzaniem kryptowalut przez celebrytów. Ponadto nie do końca pomaga celebrytom w ich wizerunku, który i tak jest już nadszarpnięty.

Jeśli podobają Ci się moje artykuły i wywiady, zapraszam do wrzucenia follow. Dzięki! 🔥

Disclaimer: To nie jest w żaden sposób rekomendacja inwestycyjna. To jest wyłącznie moje podsumowanie i analiza oparta na danych z internetu i innych źródeł. Inwestowanie na rynkach finansowych jest ryzykowne i każdy powinien inwestować w oparciu o własne decyzje. Jestem tylko amatorem dzielącym się swoimi opiniami.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Przekaż artykuł dalej lub zachowaj go na później.