S&P 500 ^GSPC
5,093.36
+0.47%
Nvidia NVDA
$797.61
+2.70%
Tesla TSLA
$204.33
+1.13%
Alphabet GOOG
$138.75
+0.96%
Meta META
$487.44
+0.71%
Amazon AMZN
$174.20
+0.60%
Microsoft MSFT
$408.34
+0.15%
Apple AAPL
$181.32
-0.06%

7 zła wiadomość dla przyszłości Lucid

Lucid group $LCID+2.9% - Przyjrzyjmy się siedmiu czerwonym flagom i sprawdźmy, czy inwestorzy powinni być zaniepokojeni i czy warto w tej chwili kupować akcje tej firmy.

Grupa Lucid

1) Niedobór dochodów

Przychody firmy Lucidw czwartym kwartale wyniosły 26,4 mln USD, co oznacza wzrost z poziomu zaledwie 3,6 mln USD rok wcześniej. Tak duży skok w porównaniu z rokiem ubiegłym nastąpił po tym, jak w październiku ubiegłego roku firma Lucid rozpoczęła dostawy pierwszych sedanów Lucid Air.

Jednak Lucid i tak nie spełnił oczekiwań analityków o 33,5 mln USD. Do końca 2021 r. firma Lucid dostarczyła 125 sedanów, ale była to tylko mniej niż jedna czwarta pierwotnej partii 520 sedanów Air z edycji "Dream" . Analitycy spodziewali się, że Lucid dostarczy więcej samochodów do końca grudnia.

2. Opóźnienia w produkcji

FirmaLucid poinformowała, że do końca lutego dostarczyła 300 pojazdów. Jednak firma obniżyła również docelową wielkość produkcji Air do zaledwie 12 000-14 000 pojazdów w 2022 roku, w porównaniu z wcześniejszym celem 20 000.

Lucid Air

FirmaLucid przypisała zmniejszenie produkcji problemom związanym z łańcuchem dostaw i utrzymującym się niedoborem chipów. W przeciwieństwie do Tesli $TSLA+1.1%, która zniwelowała niektóre z tych przeszkód, przepisując swoje oprogramowanie na bardziej przystępne cenowo chipy, Lucid wydaje się borykać z takimi samymi problemami jak tradycyjni producenci samochodów.

Firma Lucid przesunęła również termin wprowadzenia na rynek SUV-a Gravity z 2023 r. na pierwszą połowę 2024 r. Opóźnienie to budzi wątpliwości co do ambitnych długoterminowych planów firmy Lucid, zakładających dostarczenie 500 000 pojazdów do 2030 r.

Pozytywną informacją jest fakt, że pod koniec lutego Lucid zarezerwował 25 000 miejsc, co przy pełnym wykorzystaniu może przynieść 2,4 mld USD przychodów.

3. Więcej czerwonych liczb i strat

Strata netto firmy Lucid w IV kwartale znacznie wzrosła w porównaniu z rokiem ubiegłym, z 297 mln USD do 1,05 mld USD. Strata netto w wysokości 0,64 USD na akcję również była znacznie niższa od oczekiwań analityków o 0,29 USD.

LCID - wykres na platformie seekingalpha

W ujęciu skorygowanego zysku przed potrąceniem odsetek, podatków, deprecjacji i amortyzacji (EBITDA) strata netto firmy Lucid zwiększyła się z 194 mln USD do 300 mln USD. Firma Lucid wcześniej prognozowała, że osiągnie rentowność na poziomie skorygowanego zysku EBITDA do 2024 roku, ale opóźnienia w produkcji urządzeń Air i Gravity mogą zmusić ją do wydłużenia tego terminu.

4. rosnące zadłużenie

Lucid zakończył rok 2021 z łącznymi zobowiązaniami w wysokości 3,97 mld USD, co oznacza wzrost z poziomu zaledwie 227 mln USD rok wcześniej. Tak duży wzrost zadłużenia, wynikający głównie z dużej oferty akcji zamiennych, spowodował, że wskaźnik zadłużenia do kapitału własnego wzrósł do 1,0.

Taka dźwignia finansowa mogłaby być do opanowania dla firmy o stabilnych zyskach lub malejących stratach, ale Lucid przewiduje jeszcze większe straty w przewidywalnej przyszłości. Inwestorzy powinni zatem oczekiwać, że w ciągu najbliższych kilku lat zadłużenie firmy wzrośnie jeszcze bardziej.

5. Wycofanie proaktywne

W lutym firma Lucid wycofała z rynku 203 samochody Air sedan w celu usunięcia potencjalnej usterki w 1% pojazdów. Problem, który Lucid przypisuje "niewłaściwemu montażowi przez dostawcę", nie spowodował jeszcze żadnych problemów związanych z bezpieczeństwem, ale podkreśla, jak trudne jest dla firmy zwiększenie produkcji.

https://twitter.com/LucidMotors/status/1460217211100954624

6. Nagrody firmowe

Przy cenie 25 USD za akcję, kapitalizacja rynkowa firmy Lucid wynosi 41 mld USD. To ponad 1500 razy więcej niż przychody za rok 2021 - ale ta wycena jest wysoce myląca, ponieważ firma zaczęła dostarczać samochody dopiero w czwartym kwartale.

Firma Lucid już wcześniej twierdziła, że jeśli dostarczy 20 000 pojazdów, w 2022 r. może osiągnąć przychody w wysokości około 2,2 mld USD. Akcje są nadal bardzo wysoko wyceniane (19-krotność tej przestarzałej prognozy). Jednak obniżona prognoza dostaw firmy Lucid sugeruje, że w 2022 r. wygeneruje ona przychody w wysokości zaledwie 1,65 mld USD - dlatego akcje firmy są obecnie notowane po około 25-krotności tych szacunków.

https://www.youtube.com/watch?v=88_uV86GYAo

Dla porównania, Tesla, która w 2021 r. dostarczy 936 222 pojazdy, notowana jest na poziomie 11-krotności tegorocznych prognozowanych przychodów. Dlatego wycena Lucid może ograniczyć potencjał wzrostu firmy na tym niestabilnym rynku.

7. stopy procentowe i inne czynniki makroekonomiczne

Lucid zawsze był inwestycją spekulacyjną, ale inflacja, wzrost stóp procentowych, wojna rosyjsko-ukraińska i inne wstrząsy makroekonomiczne mogą sprawić, że akcje Lucid staną się jeszcze bardziej ryzykowne.

Inflacja może obniżyć wartość długoterminowych prognoz Lucid, wyższe stopy procentowe mogą zwiększyć koszty pożyczek, a problemy z łańcuchem dostaw mogą się przeciągnąć. Globalna recesja mogłaby również zmniejszyć zainteresowanie rynku luksusowymi pojazdami elektrycznymi.

Wnętrze Lucid

Czy nadal powinieneś inwestować w Lucid?

Byki często twierdzą, że firma Lucid będzie następcą Tesli. Jednak Tesla ma również przewagę wynikającą z faktu, że jako pierwsza na rynku skorzystała z wieloletnich ulg podatkowych i dotacji.

Lucid to firma, która dopiero co weszła na rynek i stara się na nim zaistnieć, sprzedając droższe samochody elektryczne o większym zasięgu niż Tesla. Ta strategia może się opłacić w dłuższej perspektywie, ale jest zbyt wcześnie, aby stwierdzić, czy akcje Lucid są notowane tylko na podstawie rezerwacji, czy też na podstawie rzeczywistej przyszłej sprzedaży.

Rozczarowujący raport i prognoza wyników za czwarty kwartał sugerują, że firma wciąż zmaga się z poważnymi problemami związanymi z rozwojem. Inwestorzy powinni obserwować, czy firma zacznie realizować cele na 2022 r., zanim zdecydują się na zakup jej akcji spekulacyjnych.

Osobiście uważam, że jest to bardziej ryzykowna inwestycja i należy ją dobrze przemyśleć. Jednocześnie, jeśli firma zdoła się rozwinąć i zrealizować wszystkie swoje plany, może mieć interesujące perspektywy na przyszłość.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet