S&P 500 ^GSPC
5,123.41
-1.46%
Nvidia NVDA
$881.95
-2.67%
Meta META
$511.90
-2.15%
Tesla TSLA
$171.05
-2.03%
Amazon AMZN
$186.13
-1.54%
Microsoft MSFT
$421.90
-1.41%
Alphabet GOOG
$159.19
-1.00%
Apple AAPL
$176.55
+0.86%

Apple rozhodně není nadhodnocený! Přesvědčte mě, že se pletu 🤔🤨

navzdory vynikajícím výsledkům společnosti Apple za třetí fiskální čtvrtletí, které byly oznámeny 27. července, se akciím Apple $AAPL+0.9%  nepodařilo zareagovat pozitivně. Akcie po čtvrtletní zprávě klesly o 1,2 % poté, co se v samotný den zveřejnění výsledků předtím propadly o dalších -1,5 %.

 

Přesto, že momentálně existuje spousta lidí, kteří by momentální nacenění $AAPL+0.9%  akcií považovali za dostatečné, nebo dokonce tvrdili, že je $AAPL+0.9%  ku dnešnímu dni nadhodnocený, myslím si, že má tento technologický gigant ještě rozhodně prostor pro růst.

 

 

Skvělý obchodní model a dobré ocenění

Nemohu začít debatu o ceně akcií Apple a jejich ocenění, aniž bych zdůraznil to, co mi připadá samozřejmé. Společnost Apple v poslední době bezchybně plní své úkoly, a to jak během krize koronaviru, tak i v chaotickém post pandemickém prostředí problémů s dodavatelským řetězcem, omezeným přístupem k fyzickým obchodům, čipové krizi atd.

 

To znamená, že mou hlavní obavou týkající se akcií společnosti Apple, pokud vůbec, bývá ocenění. Přibližně v polovině května jsem otevíral novou pozici na akciích $AAPL+0.9%  potom, co jsem si v daný moment uvědomil jejich podhodnocenost. Ode dne otevření pozice vzrostly akcie společnosti za necelých 12 týdnů o 14 % oproti 5% nárůstu indexu S&P500.

 

Protichůdně se domnívám, že navzdory nedávnému růstu začaly akcie společnosti Apple opět směřovat k podhodnocení. Jako výchozí bod si představte P/E běžného roku ve výši 28násobku, což se na první pohled zdá být bohaté. Tento násobek vychází z konsenzu před dosažením zisku na akcii ve výši 5,18 dolarů pro fiskální rok 2021.

 

Po 27. červenci vedení společnosti Apple předložilo investorům dvě nové informace. Zaprvé se ukázalo, že konsensus zisku na akcii za fiskální 3. čtvrtletí ve výši 1,01 dolaru je podhodnocený o 29 centů. Matematicky vzato a pouze s úpravou o poslední překonaný zisk by se celoroční odhad EPS měl blížit hodnotě 5,47 dolarů.

Druhou částí byl výhled na fiskální 4. čtvrtletí. Apple sice neposkytl konkrétní výhled tržeb, ale nabídl směrový komentář k tržbám a nabídl projekce dalších položek hospodářského výsledku (viz níže):

 

Tržby: Dvouciferný růst bez návratu koronaviru, ale nižší než 36 % v červnovém (momentálním) čtvrtletí kvůli směnným kurzům v zahraničí, normalizaci trendu služeb, a ještě horšímu omezení dodávek iPhonů a iPadů v příštích měsících.

Pod hranicí příjmů: GM mezi 41,5 % a 42,5 %, provozní náklady mezi 11,3 a 11,5 miliardami dolarů, ostatní příjmy nulové, daňová sazba 16 %.

 

Pokračoval jsem a rovnou spočítal i zbylá čísla. Wall Street předpokládá ve čtvrtém fiskálním čtvrtletí růst tržeb o 30 %, což odpovídá nejasnému výhledu společnosti Apple. Za předpokladu, že se u všech ostatních P&L položek bude pohybovat uprostřed rozpětí výhledů, odhaduji, že by se konsenzus pro příští čtvrtletí měl ustálit na hodnotě 1,21 dolarů na akcii tedy asi o deset centů výše, než je tomu v současnosti.

 

Nakonec vezměme v úvahu, že společnost Apple v posledních deseti obdobích překonávala konsensus o zisku na akcii vždy o 14 centů. Když k výše zmíněným 5,47 dolarům připočteme deset plus čtrnáct centů, dostaneme se k rozumnému odhadu 5,71 dolarů na akcii za běžný fiskální rok. To představuje současný P/E na akcie ve výši pouhého 25násobku.

 

Může to být jen zajímavá shoda okolností, ale P/E za běžný rok ve výši 25násobku byl přesně takový násobek, jaký měla společnost AAPL na začátku května, než minulý týden vyskočila na téměř 150 dolarů za akcii. Pokud jsem tehdy považoval akcie za "jistý nákup" v květnu, měl bych mít stejný názor i nyní, přinejmenším kvůli konzistenci a pravidelnosti, pokud k ní tedy dojde…

 

Podobně je na tom Twitter

Po solidních výsledcích za třetí fiskální čtvrtletí, které $AAPL+0.9%  akcie rozhodně neposunuly kupředu, dospěl Apple Maven na Twitteru k závěru, že akcie jsou opět atraktivně oceněny. Stejně jako 69,4 % hlasů tak zastávám názor, že se akcie $AAPL+0.9%  nadále pohybují okolo ceny za kterou se vyplatí je koupit.

 

https://twitter.com/AppleMaven/status/1420692467645562881 

 

Podobné hlasování můžeme definitivně zkusit i tady na Bulios a alespoň uvidíme, jak se budou výsledky lišit od hlasování na Twitteru…

 

Myslíte si tedy, že se $AAPL+0.9%  nadále obchoduje za atraktivní cenu?

Vote to see the results! 12 answers already!

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet