S&P 500 ^GSPC
5,123.41
-1.46%
Nvidia NVDA
$881.95
-2.67%
Meta META
$511.90
-2.15%
Tesla TSLA
$171.05
-2.03%
Amazon AMZN
$186.13
-1.54%
Microsoft MSFT
$421.90
-1.41%
Alphabet GOOG
$159.19
-1.00%
Apple AAPL
$176.55
+0.86%

Propásli jste investici do Pfizeru? Nevadí, takhle firma s novou vakcínou proti koronaviru vám to vynahradí

Následující společnost se snaží zaujmout pozici na trhu, který se v době pandemie už dávno rozrostl. Firma sice přihází pozdě, ale je jasné, že očkování bude závod na dlouhou trat a zdaleka ještě nekončí, proto si myslím, že se pro nás investory objevila zajímavá investiční příležitost, kterou bychom v žádném případě neměli propásnout. Aby tomu nebylo málo, tak společnost opět odložila podání žádosti o schválení její vakcíny proti koronaviru úřadu FDA v USA.

 

Nyní očekává, že žádost podá ve 4. čtvrtletí 2021 namísto 3. čtvrtletí 2021. Vláda USA navíc společnost požádala, aby před provedením další výroby v USA upřednostnila sladění analytických metod s FDA, a dále uvedla, že vláda USA nebude financovat další výrobu v USA, dokud taková dohoda nebude uzavřena.

Tato negativní zpráva naprosto zbytečně zastínila všechny pozitivní zprávy spojené se společností Novavax a způsobila nedávný pokles akcií. Nedávný pokles ceny akcií proto nabízí atraktivní nákupní příležitost pro dlouhodobě orientované investory.

 

 

Novavax

Symbol: $NVAX-0.5% 

Momentální cena: 189,89 $

Kapitalizace: 14,07 mld. $

Předpokládaná potenciální cena dle Tipranks: 253,40 $ (+33,45 %)

 

Jediná svého druhu

Novavax $NVAX-0.5% je biotechnologická společnost zabývající se vývojem vakcín. Společnost v červnu 2021 dokončila 3. fázi klinických zkoušek své vakcíny proti koronaviru, NVX-CoV2373, s atraktivními výsledky a očekává se, že se po podání žádosti o regulaci vládě dostane na trh.

 

Koronavirové vakcíny společnosti $NVAX-0.5% jsou vyrobeny z laboratorně vypěstovaných replik proteinu Peplomeru, který obaluje koronavirus. Metoda společnosti Novavax představuje tradičnější způsob vývoje vakcín, který se používá již řadu let a je podobný tomu, jak fungují vakcíny například proti HPV infekci a černému kašli.

 

Díky této metodě je v USA ojedinělá a naprosto se liší od mRNA vakcín společností Pfizer $PFE-1.8% , BioNTech $BNTX-0.6%  a Moderna $MRNA-1.7%  ale i virové vektorové vakcíny společností Johnson & Johnson $JNJ a Oxford-AstraZeneca $AZN-0.7% . Vakcína využívá kromě proteinu peplomerů také patentovanou látku Adjuvans Matrix-M, která působí jako aktivátor imunity a je složena ze 40nanometrových částic na bázi saponinu. Adjuvans pomáhá dále posilovat T-buňky, které následně zvyšují účinnost vakcíny.

 

Konečné výsledky studie vakcíny v USA a Mexiku byly velmi atraktivní, neboť prokázaly 100% ochranu proti středně těžkému a těžkému onemocnění, 92,6% účinnost proti obávaným/zájmovým variantám a 91,0% účinnost u vysoce rizikové populace. Podobně silné výsledky byly pozorovány i ve studiích ve Velké Británii, nicméně účinnost se blíží pouze 50 %, pokud jde o jihoafrickou variantu.

 

Zbývá oslovit nesmírně velký trh

Někteří by mohli namítat, že společnost $NVAX-0.5%  vstoupila na trh příliš pozdě a že významní hráči již ovládli tento prostor, takže pro společnost Novavax zůstávají jen omezené příležitosti. Trh je však stále nesmírně velký a velkými farmaceutickými giganty velmi málo pokrytý. Pouze 15,2 % světové populace je plně očkováno a 29,7 % dostalo první dávku. Jak vidíme níže, zatímco ve vyspělých zemích, jako jsou USA, Kanada a další evropské země, je míra proočkovanosti vysoká, v rozvojových zemích je stále nízká z důvodu nedostatečné dostupnosti. Podle webových stránek World in Data obdrželo alespoň 1 dávku pouze 1,1 % obyvatel v zemích s nízkými příjmy.

 

 

Kromě obrovských příležitostí v zemích s nízkou mírou proočkovanosti může vakcína také změnit pravidla hry pro velkou část populace v USA a dalších zemích, která se bojí nechat se očkovat kvůli možným krevním sraženinám a dalším známým vedlejším účinkům v současnosti dostupných vakcín. Na základě klinických studií totiž vakcína vykázala podstatně nižší míru vedlejších účinků než jiné mRNA vakcíny a vedlejší účinky byly mírnější i díky výjimečnému způsobu vývoje vakcíny.

 

I u očkovaných osob existuje potenciální riziko koronaviru, protože virus neustále mutuje a účinnost není u každé varianty stoprocentní. Tím se společnosti $NVAX-0.5%  otevírá trh s posilovacími dávkami, kdy posilovací dávka může pomoci posílit imunitu proti převládajícím virům a zároveň zabránit vůbec tomu, aby se vir do organismu dostal. Příležitost na trhu s posilovacími dávkami by poskytla atraktivní zdroj příjmů jak v rozvinutých, tak v rozvojových zemích.

 

Společnost $NVAX-0.5% má také dobře rozšířený systém dodavatelského řetězce, který by pomohl zpřístupnit výrobek po celém světě a zároveň udržet nízké výrobní náklady.

 

Dostatek likvidity pro podporu výroby

Společnost měla ve 2. čtvrtletí 2021 solidní likvidní pozici s hotovostí ve výši 2,1 miliardy dolarů a již obdržela 1,1 mld. zálohových plateb spojených s předběžnými kupními smlouvami. Tyto vysoké zálohové platby svědčí o rozhodujícím vyjádření důvěry ve vakcínu ze strany hned několika zemí a společností. Společnost $NVAX-0.5%  také získala v 1. pololetí 2021 565 mil. dolarů využitím nabídky podílů a akcií na trhu (ATM – At-the-Market). Silná hotovostní pozice poskytuje společnosti dostatek kapitálu potřebného k plynulému vývoji a výrobě vakcíny bez přerušení.

 

Závěr

Trh s očkovacími látkami a posilovači očkování nadále nabízí obrovské příležitosti jak v rozvinutých, tak v rozvojových zemích. Společnost Novavax $NVAX-0.5%  má díky své odlišné výrobní metodě jedinečnou pozici pro využití tohoto obrovského trhu. Akcie se obchodují s obrovským diskontem, přičemž se ignoruje potenciální příležitost příjmů v roce 2022. Nedávný pokles akcií $NVAX-0.5% nabízí dlouhodobě orientovaným investorům ideální příležitost zainvestovat.

 

DISCLAIMER – nejsem investiční profesionál, ale jen zaujatý retailový investor, takže se nejedná o investiční doporučení. Před nákupem jsi prosím udělejte vlastní analýzu. 

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

$NVAX-0.5% je teď sice trochu volatilní, ale za mě se jedná o skvělou akcii, která má nemalý potenciál i mimo hranice očkování proti covidu.

Partner

$NVAX-0.5% je top 👌

$NVAX-0.5% 🚀🚀🚀 Buy the dip!