S&P 500 ^GSPC
5,096.27
+0.52%
Amazon AMZN
$176.76
+2.08%
Nvidia NVDA
$791.12
+1.87%
Alphabet GOOG
$139.78
+1.71%
Microsoft MSFT
$413.64
+1.45%
Meta META
$490.13
+1.26%
Apple AAPL
$180.75
-0.37%
Tesla TSLA
$201.88
-0.08%

5 prognoz dla akcji REIT w 2022 roku: Na co zwrócić uwagę, aby zmaksymalizować zyski?

Od masowej wyprzedaży akcji technologicznych po kryzys rosyjsko-ukraiński, który wstrząsnął dostawami ropy naftowej - w tym roku nie brakowało wydarzeń wpływających na rynek. W sytuacji, gdy nad rynkiem unosi się niepewność, nadszedł czas, aby wrócić do gry i przeprowadzić więcej badań, aby uniknąć dalszej paniki i strat. Dzisiaj przedstawię 5 prognoz dla akcji REIT, które należy zrealizować, aby zmaksymalizować swoje zyski.

Co będzie działało na korzyść akcji REIT?

Ponieważ sektor nieruchomości jest jednym z najbardziej wiarygodnych wskaźników pozwalających przewidzieć recesję lub boom gospodarczy, coraz ważniejsze jest, aby mieć pewność, że analizując tę przestrzeń, jest się na najwyższym poziomie.

A zatem, bez dalszego zastanawiania się, przyjrzyjmy się pięciu prognozom, które trzeba poznać w tym roku.

  • Wyceny nieruchomości będą rosły w krótkim okresie
  • Ludzie będą się przenosić do południowych stanów, gdzie popyt będzie rósł
  • Obiekty noclegowe i nieruchomości komercyjne są pod presją
  • Oprocentowanie kredytów hipotecznych wypchnie kupujących z rynku
  • REIT-y pozostaną doskonałą inwestycją w nieruchomości

Prognozy dla rynku mieszkaniowego: w najbliższym czasie wartości nieruchomości będą nadal rosły

Inflacja jest jednym z głównych haseł na Wall Street. W związku z pandemią wirusa Covid-19 Fed musiał wdrożyć działania mające na celu zapobieżenie recesji. W międzyczasie rząd musiał wypłacić osobom i firmom ogromne środki stymulujące, aby zapobiec masowemu bezrobociu.

W końcu gospodarka amerykańska odrodziła się, stając się pierwszym krajem G-7, który w pełni odzyskał cały utracony produkt krajowy brutto (PKB). Niezamierzonym skutkiem była jednak gwałtowna inflacja. Wynikało to z faktu, że ludzie nie mieli pieniędzy do wydania dzięki środkom stymulującym, a łańcuch dostaw został przerwany z powodu wirusa.

Fed próbuje rozwiązać te problemy, podnosząc stopy procentowe, ale szkody zostały już wyrządzone. Ze względu na wysokie koszty materiałów i wynagrodzeń, budowa domów jest kosztowna. W najbliższym czasie nie należy się spodziewać osłabienia tej tendencji. Dlatego w najbliższym czasie można oczekiwać, że wyceny nieruchomości będą nadal podążać na północ, zanim stopy procentowe i rosnące zapasy ostudzą rynek.

Południowe stany zyskują ogromną popularność

Jedną z ciekawych rzeczy, które wynikły z pandemii, jest zmiana podejścia do równowagi między życiem zawodowym a prywatnym.

Podczas pandemii niektórzy zdali sobie sprawę, że chcą cieszyć się pełniejszym życiem z rodziną, z dala od zgiełku wielkich miast. Dlatego właśnie obserwujemy ogromny wzrost popytu na nieruchomości w południowych stanach USA.

Południowe stany mają kilka zalet, w tym krótsze zimy niż w innych częściach kraju i większą przystępność cenową. Największy wzrost odnotowano na rynkach w Tennessee, na Florydzie i w Teksasie.

Prognozy dla rynku mieszkaniowego: hotele i nieruchomości komercyjne pozostaną pod presją

Jedną z głównych tendencji, jakie zaobserwowaliśmy w czasie pandemii, była walka hoteli i komercyjnych budynków biurowych.

Ze względu na charakter tego kryzysu ludzie mniej podróżowali i pracowali w domu. Obie te tendencje raczej nie ulegną osłabieniu w przewidywalnej przyszłości.

Z danych TSA wynika, że podróżni wracają, ale nie w takiej liczbie, jak przed pandemią. W międzyczasie praca w domu staje się coraz popularniejsza, ponieważ pracodawcy uświadamiają sobie, jak wiele czasu można zaoszczędzić i przeznaczyć go na inne aspekty działalności firmy. Sami pracownicy również lubią pracować w domu, ponieważ odczuwają mniejszy stres i mogą kontynuować pracę, gdy załatwiają sprawy poza biurem.

Dlatego też większość firm wprowadziła do swojej polityki jakąś formę telepracy. Oznacza to, że znacznie więcej nieruchomości jest związanych z domami jednorodzinnymi i wielorodzinnymi, a nie z powierzchniami biurowymi.

Wzrośnie oprocentowanie kredytów hipotecznych i wypchnie kupujących z rynku

Jedną z kluczowych kwestii, z którymi inwestorzy będą musieli się zmierzyć w tym roku, jest wzrost stóp procentowych.

Doczekaliśmy się już pierwszej z siedmiu tegorocznych podwyżek stóp procentowych. Statystyki Stowarzyszenia Bankierów Hipotecznych (Mortgage Bankers Association) wskazują, że do końca tego rokuoprocentowanie 30-letnich kredytów hipotecznych o stałej stopie procentowej powinno wynieść około 4,5%.

Może to wypchnąć z rynku dużą część nabywców. W tym roku odnotowaliśmy już ogromny wzrost cen domów. W połączeniu z podwyżką stóp procentowych może to być zbyt wiele dla wielu nabywców domów. Widać to na przykładzie niektórych prognoz, które się pojawiają. Na przykład dane wskazują, że ceny domów wzrosły o 19,5% w 2021 r. i oczekuje się, że w 2022 r. wzrosną o 11%.

Dlatego w pierwszej połowie roku prawdopodobnie utrzymają się wysokie ceny domów. Wzrost zapasów przy jednoczesnym wzroście oprocentowania kredytów hipotecznych może spowodować ochłodzenie rynku mieszkaniowego pod koniec roku.

Prognozy dla rynku mieszkaniowego: REIT-y pozostają najlepszym sposobem inwestowania w nieruchomości

REIT, znany również jako Real Estate Investment Trust, jest spółką posiadającą i zarządzającą nieruchomościami przynoszącymi dochód.

REITs to spółki, które często są właścicielami i zarządcami nieruchomości komercyjnych, takich jak biurowce, centra handlowe i hotele. Co roku wypłacają akcjonariuszom "90% dochodu podlegającego opodatkowaniu".

Korzyści z inwestowania w REIT-y są następujące:

  • Inwestorzy mają zdywersyfikowaną ekspozycję na rynek nieruchomości bez konieczności samodzielnego zarządzania nieruchomością.
  • Mogą oni uzyskać ekspozycję na różne rodzaje nieruchomości w ramach jednej inwestycji.
  • Zapewniają one płynność, ponieważ są przedmiotem obrotu na giełdzie.

Inwestując w tym rejonie, należy zwracać uwagę tylko na te nieruchomości, które dobrze prosperują. Na przykład trendy wskazują, że w przyszłości centra danych będą się rozwijać. Przemiany zachodzące na świecie doprowadziły do większego uzależnienia od handlu elektronicznego. Jednym z głównych czynników, które się do tego przyczyniły, jest wzrost znaczenia baz danych w handlu elektronicznym. Dlatego inwestowanie w fundusze typu REIT zajmujące się centrami danych, takie jak Digital Realty Trust (NYSE: $DLR+2.8% ),CoreSite Realty(NYSE: $COR-0.3% ),Realty Income Corporation (NYSE:$O+0.6%), to świetny sposób na zdywersyfikowanie portfela i uzyskanie ekspozycji na ten rosnący trend, a przy okazji na uzyskanie soczystej dywidendy.

Warto również inwestować w REIT-y typu single-let. Obserwujemy, jak millenialsi osiedlają się w domach, wchodząc w wiek nabywczy, a poprzednie pokolenia masowo przechodzą na emeryturę. Wszyscy ci ludzie szukają domów dla swoich rodzin. Jest to zdecydowana zmiana, która przez pewien czas powinna przynosić korzyści REIT-om zajmującym się wynajmem domów jednorodzinnych.

  • Podsumowując, akcje REIT-ów mają sens w obecnej sytuacji i czasach, dlatego żaden inwestor nie powinien przegapić okazji do stworzenia części portfela obejmującej akcje REIT-ów.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet