close
Log in to watch events, create content and educate yourself.
Log in

Watch Stocks
Apple Inc.
$164.90
+1.56%
Tesla, Inc.
$207.46
+6.24%
NVIDIA Corporation
$277.77
+1.44%
Microsoft Corporation
$288.30
+1.50%
NIO
NIO Inc.
$10.51
+0.48%


Nejvýkonnější akcie v SAP 500 za posledních 20 let? Tohle jméno by vás nikdy nenapadlo!

Říkali jste si někdy, že by bylo super investovat před 20 lety do Microsoftu? To by super samozřejmě bylo, ale existují společnosti, do kterých by to bylo ještě lepší. A ta nejlepší z nich by vás nejspíš nikdy nenapadla.

Když se lidí zeptáte, která akcie z indexu S&P 500 dosáhla za posledních 20 let nejlepších výsledků, odpovědi budou nejspíš hodně technologické. Apple? Amazon? Možná Microsoft nebo Google? No, nikdo z nich. Ani Tesla. Není vůbec to ani technologická společnost. Je to úplně někdo jiný. Jméno, které znáte, ale asi by vás vůbec nenapadlo! Monster Beverage Corporation $MNST , výrobce jedněch z nejoblíbenějších energetických nápojů ve Spojených státech, jehož cena akcií za posledních dvacet let vzrostla o více než 100 000 procent.

Společnost se sídlem v kalifornské Coroně vstoupila na stále ještě rodící se trh s energetickými nápoji v roce 2002 a rychle se prosadila. V roce 2012 změnil bývalý výrobce přírodních džusů a limonád svůj název z Hansen Natural na Monster Beverage poté, co se energetické nápoje staly největším zdrojem jeho příjmů. Společnost Monster je nyní jedním z největších hráčů na více než 60miliardovém trhu s energetickými nápoji a v celosvětových tržbách zaostává pouze za rakouským průkopníkem energetických nápojů, společností Red Bull.

https://www.youtube.com/watch?v=xUXBd7ra-oA

Jak ukazuje následující graf, sázka na energetické nápoje se společnosti Monster bohatě vyplatila, alespoň jejím dlouhodobým akcionářům. Za posledních 20 let vzrostla cena akcií společnosti o 111 929 procent, takže dvacetileté zisky společností Apple a Amazon v porovnání s nimi blednou. V roce 2020 společnost Monster vykázala zisk 1,4 miliardy dolarů při tržbách 4,6 miliardy dolarů, přičemž v roce 2001 to byly pouhé 3 miliony dolarů při tržbách 80 milionů dolarů.

Kdo věřil Monsteru od začátku, má dnes vyhráno. Zdroj: Statista

Společnost Monster, která mezi své hlavní akcionáře počítá Coca-Colu, údajně jedná s dalším výrobcem nápojů Constellation Brands o možné fúzi. Společnost Constellation, která vlastní a prodává rozmanité portfolio značek alkoholických nápojů, je největším dovozcem piva ve Spojených státech a je známá především díky populárním mexickým pivům Corona a Modelo. Zprávy o jednání mezi oběma společnostmi byly pro většinu akcionářů překvapením, protože strategický přínos spojení výrobce energetických nápojů a specialisty na alkoholické nápoje není bezprostředně jasný.

Akcie společnosti nyní

Trefit ji dřív by bylo super, ale to už teď nezměníme. Jak je na tom tedy aktuálně? Jednoduše - ocenění astronomické, čísla ale také slušná. Prodeje společnosti mimo USA a Kanadu rychle stoupají.

Tržby mimo USA a Kanadu činily v roce 2018 pouhých 977 milionů dolarů, tj. 25,7 % celkových tržeb, ale za 3Q22 vyšplhaly na 1 687 milionů dolarů, tj. 35,2 % celkových tržeb.

Tržby Monsteru v USA a ostatních zemích

Výše vidíme, že mezinárodní i celkové tržby v dolarech od roku 2018 pěkně vzrostly. Mimo USA je stále obrovský prostor pro růst. Prodeje energetických nápojů společnosti $KO  činily 40 % v USA a 60 % v zahraničí ještě v roce 2015, kdy uzavřela dohodu se společností Monster. Ve videorozhovoru z roku 2017 spoluředitel společnosti Rodney Sacks uvedl, že USA tvoří pouze asi 1/3 celosvětového trhu s energetickými nápoji co do objemu a tržeb.

Asi se aktuálně nejwdná a perfektně ocěněnou a podhodnocenou akcii. V minulosti ale ukázala, že nemusíte být Tesla, abyste dokázali udělat obrovské zhodnocení - a v tomto případě - předběhnout úplně všechny.

Disclaimer: V žádném případě se nejedná o investiční doporučení. Jde čistě o můj souhrn a analýzu na základě dat z internetu a dalších zdrojů. Investice na finančních trzích jsou rizikové a každý by měl investovat na základě svého rozhodnutí. Jsem pouze amatér dělící se o své názory.

Máš svůj účet? Tak se přihlas . A nebo vytvoř nový.

Discussion


Mal som poznámku 10.10.2019 kúp CELH cena bola 3,32 no nekúpil som moja chyba.

Jaaaaj. No tak to nechceš😁  Ale známe to - kdybys koupil, tak je dneska cena 0,3 $ 🤪

Dnes je cena 83,78 bola aj 100.

Když jsem to viděl poprvé, tak se mi nechtělo věřit, že právě Monster takto dominuje.

Tak toto bych vůbec nečekal. 😯

Tak kvůli tomu o tom asi psal, ne? 🤦

To dává smysl😉😂

Je to super, ale jaká je šance, že se vám před 20 roky povedlo trefit nějakou malou výrobnu limonády někde v USA? Prostě nula... Nejde predikovat, že se z random výrobce stane mezinárodní megabrand. Je lepší se zaměřit na dlouhodobé, stabilní a dividendové společnosti, které mají mnohem větší šanci růst stabilně a ne skončit na nule. To je za mě lepší, než zkoušet RR metodu, o které tady nedávno někdo psal

Na tom se asi shodneme. Pokud bych měl poradit někomu jednotně lepší strategii, tak je to určitě to, co píšeš. Ale když si někdo 100%, že objevil nový Monster a vyjde mu to, tak nelze než pogratulovat :)

I kdybych čistě teoreticky tuto akcii před 20 lety nakoupil, asi bych do dnešního dne nedržel všechny akcie, ale dávno bych něco odprodal, takže bych na tom zase tolik nevydělal.

Podle mě hodně, hodně, hodně, malá, skoro žádná. Nicméně přivedlo mě to k rychlému prozkoumání sektoru a narazil jsem na PlantX, RR vypadá na první pohled mimořádně. Samozřejmě "metoda" investování podle RR je určena jen pro peníze které by člověk stejně nejspíš prožral a stejně jako v případě prožrání se musí okamžikem investování považovat za spláchnuté do záchodu. Kdo se s tímto neumí smířit pro toho tato metoda není :-) Někdy o tom napíšu víc. Ono to není jen o tom najít nejnovější shit na trhu a vsadit si. Posuzovat se musí komplexně, např. Leadership, stakeholders atd.

To přirovnání je super :D Určitě bych si o tom přečetl rád víc, pokud můžu poprosit :)

No tak musím uznat, že tohle by mě taky nenapadlo :D Taky bych čekal, že to bude nějaký tech 🤷

To asi víc lidí 😁

Monster mám rád. A RedBull taky. Nemyslím až tak kvůli produktu, ale kvůli tomu, co dělají pro komunitu kolem toho. Veškerá jejich podpora sportů a extrémních sportů je skvělá. Bez nich by to zdaleka nebylo tam, kde dneska je.

To je rozhodně pravda. A je dobře, že se jim daří i z podnikatelského hlediska... že na tom jenom nepálí prachy.