S&P 500 ^GSPC 5,266.95 -0.74%
Meta META $474.36 -1.16%
Nvidia NVDA $1,148.25 +0.81%
Alphabet GOOG $177.40 -0.35%
Tesla TSLA $176.19 -0.32%
Microsoft MSFT $429.17 -0.27%
Apple AAPL $190.29 +0.16%
Amazon AMZN $182.02 -0.07%

Největší hráči Wall Street predikují situaci na americkém kapitálovém trhu

Timur Barotov
3. 4. 2023
5 min read

Peněžní trh konkuruje akciím, které ještě pravděpodobně čeká přecenění na základě zhoršujících se zisků.

Shrnutí bankovní situace stratégy z J.P.Morgan Chase (JPM)

Od počátku utahovacího cyklu monetární politiky Fedu nejzranitelnější americké banky přišly zhruba o 1 bilion dolarů, polovina z toho odtekla ještě před krachem Sillicon Valley Bank a další část krátce poté. Půl biliónu podle JPM odteklo do vládních dluhopisů s krátkou durací a další polovina do větších a bezpečnějších amerických bank. Tato dynamika je zapříčiněna vysokými úrokovými sazbami, kvantitativním utahováním Fedu a jednoduchým faktem, že přes 7 biliónu dolarů amerických depozit je nepojištěných. Problém by z velké části pomohla vyřešit garance americké vlády všech nepojištěných vkladů, zatím tento postoj ovšem nezaujala. Představitelé vlády se jen vágně vyjádřili, že budou garantovat vklady pouze v případě, že krach banky ohrozí stabilitu celého systému. Podobná transmise prostředků se podle JPM zdá být méně pravděpodobná u evropských bank. Je to prý dáno rozlišnou strukturou evropského peněžního trhu a rychlostí se kterou evropské banky zvyšují výnosy na depozita, oproti těm pomalejším americkým. Odtok financí z bank pravděpodobně povede k ostražitějšímu chování těchto věřitelů a tím pádem ke zpřísnění úvěrových podmínek pro amerického spotřebitele a podniky. Malé a střední banky přitom hrají obrovskou roli v americké ekonomice a mezi jejich klienty se řadí většina amerických podniků a spotřebitelů. Nejvíce tím budou podle JPM ovlivněny nehypoteční úvěry domácnostem a úvěry nefinančním a nekorporátním (menším) byznysům.

Americké domácnosti objevují dluhopisy podle Goldman Sachs

Přítok nových prostředků do amerického peněžního trhu v posledních týdnech výrazně zrychlil, a to jak z bankovních depozit, tak i z akciových trhů. Růst výnosů na dluhopisech ukazuje, že éra bezkonkurenčnosti akciových titulů nyní prozatím skončila. Například 2letý vládní dluhopis Spojených států vynáší 4 % ročně za velmi malého rizika. Oproti tomu americké akciové trhy v průměru vynáší 9 % ročně a je s nimi spojeno výrazně vyšší riziko než s dluhopisy. To je nyní také vyšší, vzhledem k nepříznivému vývoji makroekonomické situace. Investice do dluhopisů se tak jeví jako velmi logické rozhodnutí mnoha investorům. Americké domácnosti byly od počátku roku čistými prodejci domácích akcií, což vedlo k odtoku 52 miliard dolarů. Naopak 425 miliard dolarů přiteklo do krátkodobých dluhopisů peněžního trhu, 136 miliard do dluhopisů s delší splatností a 40 miliard do zahraničních akciových fondů. Goldman Sachs očekává, že celkový odtok prostředků z amerických akciových trhů může dosáhnout 750 miliard dolarů v tomto roce, a to ve prospěch dluhopisových instrumentů. Dodávají ovšem, že tento odtok prostředků amerických domácností má být více než vykompenzován přítokem zahraničních financí v hodnotě více než 1 biliónu dolarů.

Morgan Stanley (MS) jsou skeptičtí vůči americkým akciím

Mise amerického Fedu je dosažení finanční stability, nízké inflace a nezaměstnanosti, což je v situaci, kdy je inflace takto vysoko velmi těžko dosažitelné. Bude tedy následovat období, kdy Fed bude muset obětovat buď finanční stabilitu a/nebo nízkou nezaměstnanost za účelem dosažení nižší inflace. MS se staví k americkým akciovým trhům skepticky, neboť podle nich nedošlo k adekvátnímu zacenění poklesů zisků v budoucích kvartálech. Riziko recese je údajně v ocenění aktiv zohledněno a s bankovní krizi v posledních týdnech se příchod recese zdá být ještě pravděpodobnějším. Podle hlavního investičního stratéga MS Michaela Wilsona trhy v roce 2022 nacenily pouze vyšší míru úrokových sazeb, jež se projevilo kompresí valuačních ukazatelů. Ovšem Wilson věří, že bude následovat druhé kolo zaceňování na akciových trzích a ta se bude týkat výhradně klesajících zisků amerických společností. V současnosti dochází k poklesu očekávaných zisků, ale bude to podle něj pokračovat i v dalších kvartálech. S tím trhy nepočítají. Podle údajů FactSetu analytici očekávají, že se od 3. kvartálu 2023 začnou firemní zisky zlepšovat s velmi výrazným růstem ve 4. kvartále. MS jsou tedy skeptičtí vůči akciovým trhům a zatím nevěří v udržitelný růst.

Upozorňuji, že se nejedná o finanční poradenství.


Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.