S&P 500 ^GSPC 5,277.51 +0.80%
Amazon AMZN $176.44 -1.60%
Nvidia NVDA $1,095.95 -0.82%
Apple AAPL $192.32 +0.54%
Tesla TSLA $178.10 -0.39%
Microsoft MSFT $415.60 +0.23%
Alphabet GOOG $173.93 +0.21%
Meta META $467.29 +0.05%

Morgan Stanley – obnova čínské ekonomiky neovlivní rozvinutý svět

Timur Barotov
19. 4. 2023
3 min read

Opak k obecnému mínění – obnova čínské ekonomiky podle Morgan Stanley pravděpodobně nepovede k výraznému stimulu západních ekonomik.

Ke konci roku 2022 Čína radikálně zmírnila pandemické restrikce a avizovala novou politickou agendu zaměřenou na růst v letošním roce. Počet nákaz COVID zákonitě vystřelil a s koncem ledna letošního roku zhruba 80 % populace Číny prodělalo tento virus. Nyní se zdá, že počet infekcí se výrazně snížil a čínská populace dosáhla tak jako na západě davové imunity, jaké to bude mít dopady na globální ekonomiku?

Od posledního sjezdu čínské komunistické strany v říjnu 2022 začala tamní monetární a fiskální politika společně s plnou podporou vlády zaměřovat na podporu podnikového prostředí. Tato podpora bude i nadále v roce pokračovat a regulace velkých technologických společností, která děsila zahraniční investory se stabilizovala. Čínská ekonomika se znovu rozjíždí a Morgan Stanley předpovídá, že její ekonomika letos poroste o 5,7 % a to především v důsledku vyšší spotřebitelské aktivity. Rozjezd její ekonomiky může být ale pomalejší, tudíž ekonomická stimulace bude pokračovat zhruba do poloviny roku, dokud ekonomický růst nezačne být soběstačný. Diego Anzoategui z oddělení globální ekonomiky Morgan Stanley si myslí, že tuto čínskou obnovu povedou hlavně sektory služeb a to turistiky, dopravy, pohostinství a stravování. Proč služby? To proto, že čínské pandemické restrikce měly největší negativní vliv na sektor služeb, méně na výrobu a průmysl. Vyšší domácí poptávka povede k rostoucím importům do Číny, a to by mělo podpořit jednotlivé exportující ekonomiky a vést k vyšší globální ekonomické aktivitě. Tím by se zdražily komodity, zeslábl americký dolar a vzrostl risk apetit na rozvojových trzích.

Pokud ovšem bude obrození čínské ekonomiky vést sektor služeb, pak z toho plyne klíčový poznatek, že to pravděpodobně nebude mít silný vliv na globální ekonomiku. Sektor služeb je totiž výrazně koncentrovaný uvnitř ekonomiky a nemá silný vliv na mezinárodní obchod. Anzoategui a Seth Carpenter, hlavní ekonom oddělení globální ekonomiky Morgan Stanley tudíž předpovídají, že rozjezd čínské ekonomiky výrazně nepodpoří globální růst a bude mít silnější vliv na rozvojové země než na rozvinuté západní ekonomiky.

Upozorňuji, že se nejedná o finanční poradenství.


Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.