S&P 500 ^GSPC
4,981.84
+0.13%
Nvidia NVDA
$753.58
+11.69%
Amazon AMZN
$172.50
+2.32%
Meta META
$477.65
+2.06%
Tesla TSLA
$192.46
-1.19%
Alphabet GOOG
$144.46
+0.43%
Apple AAPL
$183.07
+0.41%
Microsoft MSFT
$402.18
-0.15%

Te 3 popularne mity na temat akcji groszowych to bzdury. Dlaczego?

Rob Lewa
20. 5. 2023
5 min read

Istnieje wiele różnych mitów i przesądów związanych z akcjami groszowymi. Przyjrzyjmy się zatem 3 najpopularniejszym mitom związanym z akcjami groszowymi. Nie wszystko musi być do końca prawdą.

Akcje centowe, znane również jako akcje groszowe o niskiej cenie rynkowej, zwykle poniżej 5 USD, są otoczone mitologią samopomocy. Niektórzy inwestorzy unikają ich jak diabeł święconej wody, podczas gdy inni postrzegają je jako okazję do szybkiego zysku. Rzeczywistość jest jednak znacznie bardziej skomplikowana. Dziś postaramy się obalić, a także wyjaśnić, trzy główne mity dotyczące akcji groszowych i nakreślić, w jaki sposób akcje te mogą stanowić interesujące możliwości dla inwestorów.

Mit 1: Akcje spółek groszowych są z natury ryzykowne

Ryzyko jest nieodłączną częścią inwestowania, niezależnie od tego, czy chodzi o akcje dużych spółek, czy akcje spółek groszowych. Oczywiście ryzyko jest nieco wyższe w przypadku mniejszych i mniej stabilnych spółek, które są często łączone z akcjami groszowymi, ale nie oznacza to, że akcje te są automatycznie obarczone wysokim ryzykiem. Prawda jest taka, że ryzykiem można skutecznie zarządzać dzięki przemyślanej strategii inwestycyjnej i zdyscyplinowanemu podejściu. Dokładna ocena i analiza spółek, a także uważne monitorowanie rynku mogą pomóc zminimalizować ryzyko związane z tymi inwestycjami.

Wielu inwestorów uważa, że akcje spółek groszowych nie są dobrej jakości. Na przykład nie wykazują zysków lub nie mają jeszcze produktu. Tak, przyznaję, że wśród akcji groszowych znajdzie się sporo takich spółek, ale nie wrzucajmy ich wszystkich do jednego worka.

Etykieta akcji groszowych nie jest etykietą jakości firmy, jest to tylko etykieta cenowa. Nie jest zatem wykluczone, że można znaleźć akcje bardzo wysokiej jakości po bardzo rozsądnych cenach. Na przykład, można znaleźć akcje, które są tej samej jakości co, powiedzmy, $KO+0.0%, ale w bardzo rozsądnej cenie.

KO
$61.24 $0.54 +0.90%
1 Day
+0.9%
5 Days
-2.19%
1 Month
-4.09%
6 Months
-2.21%
1 Year
-5.82%
YTD
-6.78%
5 Years
+28.36%
Max.
+22,211.99%

Jeśli spojrzymy na wykres, nawet $KO+0.0% było akcją groszową do 1990 roku. Ale dlaczego może istnieć wiele niedowartościowanych akcji? Odpowiedź jest prosta, akcje te mają zwykle tak małą kapitalizację rynkową, że analitykom nie opłaca się tracić czasu na ten sektor. W końcu, aby zaspokoić swoje potrzeby w zakresie alokacji kapitału w tej spółce, często musieliby kupić całą firmę.

Mit 2: Akcje centowe są dobre dla początkujących inwestorów

Często twierdzi się, że akcje groszowe są idealne dla początkujących ze względu na niskie koszty wejścia. Chociaż prawdą jest, że niskie ceny akcji mogą być atrakcyjne dla początkujących, skuteczny handel akcjami groszowymi wymaga dogłębnego zrozumienia dynamiki rynku i analizy finansowej, co może być trudne dla początkujących.

Jest jednak jeszcze jeden problem, a mianowicie wytrzymałość psychiczna. Wynika to z faktu, że akcje spółek groszowych są często bardzo zmienne, co może nie służyć początkującym inwestorom. Rozumiem, że wysokie zyski są dobre dla psychiki, ale z drugiej strony duże niezrealizowane straty mogą nie wpływać dobrze na psychikę. Dla początkujących mogą one sprawić, że zakwestionują swój pogląd na spółkę, co może nie być idealnym rozwiązaniem.

Osobiście zalecałbym więc początkującym rozpoczęcie od dużych spółek o ugruntowanej pozycji, a następnie stopniowe przechodzenie od mniejszych spółek do akcji groszowych.

Mit 3: Akcje spółek groszowych nie mają potencjału wzrostu

Jest to prawdopodobnie największy mit ze wszystkich. Prawda jest taka, że wiele odnoszących sukcesy firm zaczynało jako akcje groszowe i rozwinęło się w ogromne korporacje. Przykładem może być Microsoft $MSFT+0.0%. Spółka ta była określana jako akcje groszowe do 1995 r., a od tego czasu odnotowała ogromny wzrost, liczony w setkach tysięcy procent.

MSFT

Microsoft

MSFT
$402.18 -$0.61 -0.15%
1 Day
-0.15%
5 Days
+0.03%
1 Month
+0.39%
6 Months
+30.4%
1 Year
+28.41%
YTD
+38.33%
5 Years
+206.27%
Max.
+340,779.64%

Potencjał wzrostu tych akcji leży w identyfikacji obiecujących perspektyw. Dogłębna analiza i zrozumienie rynku może pomóc w identyfikacji tych "ukrytych perełek". Ze względu na niski koszt tych akcji, możliwe jest zakupienie większej liczby akcji przy mniejszej inwestycji, co może prowadzić do znacznych zysków procentowych, jeśli spółki te będą prosperować.

Akcje Cent są często powiązane z mniejszymi, rozwijającymi się spółkami. Spółki te często mają ogromny potencjał wzrostu, co w połączeniu z niską ceną akcji może stworzyć interesujące możliwości inwestycyjne. Na przykład mała spółka technologiczna z innowacyjnym produktem lub usługą może odnotować szybki wzrost i znacząco zwiększyć wartość swoich akcji.

Podsumowanie

Akcje centów są często postrzegane przez inwestorów jako spółki małe, niskiej jakości i obarczone ogromnym ryzykiem niepowodzenia. W przypadku niektórych spółek oczywiście tak się stanie. Z drugiej strony, można tu znaleźć kilka interesujących elementów, które mogą zapewnić inwestorom interesujące zyski w przyszłości. W końcu widzieliśmy to w przypadku wspomnianego Microsoftu.

Pamiętaj, że to, o czym się nie pisze, niekoniecznie jest śmieciem. Wręcz przeciwnie, może istnieć wiele przeoczonych perełek, którymi inwestorzy po prostu nie chcą się zajmować. Jeśli więc masz większą tolerancję na ryzyko i oczywiście większą wytrzymałość psychiczną, to jak najbardziej możesz spróbować swoich sił w tym obszarze.

OSTRZEŻENIE: Nie jestem doradcą finansowym, a niniejszy materiał nie stanowi rekomendacji finansowej ani inwestycyjnej. Treść tego materiału ma charakter czysto informacyjny.


Przekaż artykuł dalej lub zachowaj go na później.