S&P 500 ^GSPC 5,308.13 +0.09%
Nvidia NVDA $947.80 +2.49%
Tesla TSLA $174.95 -1.41%
Microsoft MSFT $425.34 +1.22%
Alphabet GOOG $178.46 +0.66%
Meta META $468.84 -0.65%
Amazon AMZN $183.54 -0.63%
Apple AAPL $191.04 +0.62%

Dobra, idę na rynek ze skórą na sobie i chcę usłyszeć wasze opinie. Tak wygląda moje portfolio po zeszłotygodniowych zmianach. Chciałbym usłyszeć, co macie do powiedzenia na temat selekcji, składu, ryzyka, dywersyfikacji, czego byście na przykład nie kupili i odwrotnie, co byście na przykład zmienili lub dodali?

Wciąż zastanawiam się, co zrobić z Palantirem. Mam go już prawie na plusie, więc może stopniowo trochę sprzedam.


Z wyjątkiem $PYPL+0.4%, nie zgadzamy się w niczym. Według mnie brakuje większej dywersyfikacji między sektorami, ale dzięki temu potencjał jest ogromny. Nadal mógłbym zadawać sobie pytanie, czy udaje Ci się aktywnie śledzić wszystkie te firmy i rozumieć je wszystkie, ale 16 tytułów może być w porządku. Na Twoim miejscu prawdopodobnie stopniowo wyprzedawałbym bardziej zyskowne tytuły, które są na wysokich poziomach (Apple, AMD,...), czego oczywiście nie radzę. Sam tak zrobiłem i moje portfolio jest teraz bardziej defensywne.
Trzymam kciuki!

Dzięki za komentarz. Masz rację, że 16 tytułów jest na krawędzi i aktywne nadążanie za nimi jest wyzwaniem. Na razie staram się z tym uporać i nadać priorytet tym najbardziej interesującym. Jeśli chodzi o dywersyfikację sektorową, staram się ją stopniowo poprawiać i dodawać nowe sektory, takie jak finanse, energia itp. Jeśli chodzi o sprzedaż zyskownych tytułów, to również nad tym pracuję i stopniowo sprzedaję zyskowne pozycje.

To świetnie, że masz plan i trzymasz się go.

Gdybym miał taki portfel, od razu wziąłbym Nasdaq 100, co dałoby mi ogromną przewagę dzięki ETF-om. Dodaj do tego kilka banków i innych rzeczy i jestem szczęśliwy. 👌

Szukałem i był niedawno artykuł Akademii o Nasdaq:

https://bulios.com/academy/post/59-index-nasdaq-100-pruvodce-technologickym-a-inovativnim-sektorem

Dzięki za artykuł, przeczytam! Masz rację, że Nasdaq zaoszczędziłby mi dużo pracy, ale po prostu lubię to w ten sposób. Każdy może inwestować w ETF-y😄

Nadal uważam, że Nasdaq $^NDX+0.7% może być fundamentem, wokół którego można budować wybór akcji. 💪

Nie mam więc nic przeciwko tej formule. Istnieje kilka naprawdę wysokiej jakości akcji, a dywersyfikacja między spółkami działa również w kilku sektorach. To portfel gotowy na przyszłość.

Świetnie, dobra robota! 😊 Są firmy, których nie znam, takie jak globus medical, a ja również patrzyłem na to jak Tomas poniżej. Mam kilka zdrowych zapasów, ale tak naprawdę jeszcze dla mnie nie działają. Tutaj jednak podoba mi się ich produkt. W przeciwnym razie myślę, że dołączę również do tego głównie technologicznego portfela i tak, stąd może być bardziej zmienny, ale jak mówisz, chcesz akcji wzrostowych i możesz przetrwać każdy spadek koniunktury, więc dlaczego nie. Osobiście mam też najwięcej w dużych technologiach, takich jak Microsoft, Google, Apple, Amazon, nawet w Mete, którego niewiele osób potrzebuje, ale przynosi mi zysk. Więc dla mnie inspiracją jest Globus Medical. Podoba mi się, że uwzględniłeś Starbucks, pisałem o nim tutaj jakiś czas temu i czekałem, aż spadnie poniżej 100 USD, może to być dobry zakup. W takim razie, jeśli masz dobry zakup Adobe, również gratuluję. A poza tym jestem z tobą w sprawie portfela, Apple, Microsoft, Starbucks, Blizzard, Bank of America, PayPal. Więc dla mnie 👍 Idę podobnie, ale przyznaję, że mam również stabilne akcje, czy to w sektorze Reit, czy (i nie wiem, jak to nazwać), akcje $PG-0.2% $COST-0.4%....

Świetnie, że mamy podobny styl inwestowania i wierzymy w potencjał wzrostu spółek technologicznych 😎 Ogromne firmy technologiczne, takie jak Google, Apple, Microsoft i Amazon, naprawdę generują interesujące wyceny w ostatnich latach, chociaż czasami występuje pewna zmienność.

Niedawno odkryłem Globus Medical i zaintrygowała mnie ich pozycja w zakresie implantów kręgosłupa. Biorąc pod uwagę dane demograficzne, widzę potencjał wzrostu, więc zobaczymy, jak sobie poradzą w przyszłości. Starbucks jest moim zdaniem wiarygodnym płatnikiem dywidend z potencjałem wzrostu, więc to również dobry wybór.

Zgadzam się, biorę to z dużymi spadkami technologicznymi pozytywnymi do zakupu. Globus Medical brzmi kusząco, implanty kręgosłupa też mi się podobają, jestem ze środowiska sportowego i na szczęście tego nie doświadczyłem, ale urazy kręgosłupa są częste, dość niewygodne i ogólnie cieszę się, gdy nie tylko zajmują się chorobami wirusowymi, immunologicznymi, sercowymi itp, ale że coś dzieje się również w obszarze kości, stawów. A Starbucks, dokładnie, petential jest świetny, kawa jest popularna i co najważniejsze jest już marką, a to bardzo przyciąga młodych.

Podoba mi się twoje odważne podejście! Jest to portfel, który ma szansę znacznie zyskać na wartości w nadchodzących latach, jeśli dokonasz dobrych zakupów. Oczywiście jest to bardziej ryzykowne, ale nie można zarobić dużych pieniędzy bez odwagi i stawiania na przyszłość. Ci, którzy nie podejmują ryzyka, nie osiągają zysków. Trzymam kciuki, żeby Twoja odważna strategia się opłaciła 💪.

Wielkie dzięki za pozytywne słowa! Masz rację, bez odwagi i ryzyka nie da się osiągnąć dużych zysków. Zdaję sobie sprawę, że ten portfel jest bardziej agresywny i może się wahać, ale wierzę, że jeśli niektóre spółki odniosą sukces, może być naprawdę opłacalny. Czy Ty również posiadasz któreś z wymienionych akcji?

Tak, ostatnio kupuję Paypal, ale poza tym Apple i Microsoft.

Zbyt ryzykowne jak na mój gust. Tylko niewielki procent wiarygodnych i sprawdzonych firm. Reszta to raczej zakłady. Zalecałbym zmniejszenie liczby tytułów mniej więcej o połowę, wyeliminowanie najbardziej ryzykownych i zakup bardziej konserwatywnych ETF-ów, obligacji lub spółek wypłacających dywidendę. Rozkład może wynosić około 70-80% wiarygodnych inwestycji i 20-30% zakładów. To wyłącznie twój wybór, jeśli ta kompozycja działa dla ciebie i przynosisz zyski, to dobrze wykonujesz swoją pracę.

Zgadzam się z moim kolegą, to zbyt ryzykowne portfolio jak na mój gust. Za dużo sektorów technologicznych, za mało sektorów defensywnych. Ale jeśli masz długi horyzont inwestycyjny i tolerancję na gwałtowne wahania, to czemu nie. Po prostu uważaj na nadmierne straty, zalecam również posiadanie rezerwy w bardziej konserwatywnych instrumentach. Tak na wszelki wypadek. W końcu jedziemy teraz na fali optymizmu, a to w cudzysłowie jest gwarancją wyników większości portfeli, ale możemy się szybko obudzić, jeśli pojawi się bałagan z inflacją lub odpływem pieniędzy. Żeby nie być gołosłownym, cieszę się z takich akcji jak Monster, Starbucks i Intel, to dla mnie najciekawszy wybór w tym portfelu, pomijając technologiczne MSFT i AAPL.

W czasach optymizmu i hossy to działa, ale w przypadku gwałtownego odwrócenia mogę dużo stracić, całkowicie to akceptuję. Jestem świadomy ryzyka i staram się być przygotowany - monitoruję pozycje, mam rezerwy i jestem gotów szybko zareagować, jeśli zajdzie taka potrzeba. Mimo to, daję ci kredyt zaufania, że mądrze byłoby zdywersyfikować się bardziej w kierunku sektorów defensywnych i bardziej konserwatywnych instrumentów, to także mój cel w nadchodzących tygodniach. Czy masz jakieś wskazówki dotyczące akcji defensywnych? Mam na oku inne spółki rolne i być może Target zaczyna przyciągać moją uwagę.

Masz rację, że ten portfel jest bardziej ryzykowny i zawiera wiele tytułów wzrostowych i zakładów. Mogę sobie wyobrazić, że byłoby to zbyt wiele dla bardziej konserwatywnych inwestorów. Osobiście mam jednak dość wysoką tolerancję na ryzyko i chcę budować swój portfel bardziej na możliwościach wzrostu. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że im większe ryzyko podejmuję, tym większa może być zmienność i potencjalne straty. Staram się to kompensować poprzez uważne monitorowanie pozycji i bycie przygotowanym na reagowanie w razie potrzeby.

Portfel wygląda całkiem interesująco. Solidny wybór akcji wzrostowych i wartościowych. Cieszę się, że widzę starsze i większe spółki, takie jak Intel czy MSFT. Jedyną, którą rozważyłbym wyeliminowanie, jest Bank of America - zbyt wiele kontrowersji politycznych dla wyników. Akcje takie jak Berkshire bardziej mi odpowiadają. Poza tym masz wiele rozwijających się akcji technologicznych, z zadowoleniem przyjąłbym więcej defensywnych tytułów zapewniających stabilność. I może nie trzymałbym takich akcji jak Joby i Palantir. Zaskoczył mnie jednak Globus Medical, nawet nie znam tej spółki.

Zdaję sobie sprawę, że spółki takie jak Joby czy Palantir są bardziej ryzykowne i wiążą się ze zwiększonym ryzykiem. Wolałbym nawet nie mówić, że trzymam Carvanę spekulacyjnie😂😂 Btw Globus Medical to firma medyczna, która produkuje implanty do operacji kręgosłupa. Widzę w niej potencjał, biorąc pod uwagę starzejącą się populację i rosnące zapotrzebowanie na te produkty i procedury.

Przyjrzałem się im teraz i liczby wyglądają całkiem interesująco. Ponadto od początku roku akcje spadły o ponad 20%, myślę, że przyjrzę się temu. Więc mimo wszystko zabiorę wskazówkę dotyczącą akcji z przeglądu portfela, dzięki!