S&P 500 ^GSPC 5,297.33 -0.14%
Nvidia NVDA $1,141.67 +7.23%
Tesla TSLA $176.33 -1.62%
Alphabet GOOG $177.53 +0.68%
Amazon AMZN $181.64 +0.49%
Microsoft MSFT $428.97 -0.28%
Meta META $477.04 -0.25%
Apple AAPL $189.55 -0.23%

3 interesujące akcje dywidendowe z Europy

Filip Czudny
15. 6. 2023
7 min read

Dość często rozmawiamy o akcjach dywidendowych. W większości przypadków wybór pada na akcje amerykańskie. Ale nie musimy daleko szukać spółek wysokiej jakości! Przyjrzyjmy się 3 interesującym i wysokiej jakości spółkom dywidendowym z Europy!

Telefonica $TEF+1.6%

Telefonica to hiszpańska międzynarodowa firma telekomunikacyjna, która świadczy usługi telekomunikacyjne w Europie, Ameryce Łacińskiej i Azji. Spółka wchodzi w skład indeksu IBEX 35, który jest głównym hiszpańskim indeksem giełdowym.

Ostatnie lata były dość szalone. Pod względem wyników finansowych Telefonica odnotowała spadek przychodów o 11,6% do 43,1 mld EUR, a zysk przed opodatkowaniem spadł o 34,3% do 4,5 mld EUR w 2020 r. Wynikało to głównie z negatywnych skutków pandemii COVID-19, która wpłynęła na działalność firmy. Mimo to firma planuje kontynuować swoją politykę dywidendową i oferuje stosunkowo wysoką stopę dywidendy.

TEF
$4.52 $0.07 +1.57%

W 2020 r. spółka podpisała umowę sprzedaży udziałów biznesowych w Kolumbii za 1,3 mld USD w ramach działań mających na celu redukcję zadłużenia. Firma planuje również sprzedaż udziałów biznesowych w innych krajach.

Jednym z kluczowych planów firmy jest inwestowanie w rozwój sieci 5G, co może pomóc zwiększyć przychody firmy w przyszłości. Firma planuje również inwestować w usługi cyfrowe i technologie chmurowe. Na rynku telekomunikacyjnym pojawia się jednak coraz większa konkurencja, która może wpłynąć na wyniki Telefoniki.

Hiszpański rynek telekomunikacyjny od kilku lat boryka się ze spadkiem przychodów ze względu na przewagę tanich konkurentów, którzy zdobyli udział w rynku dzięki agresywnej polityce cenowej zarówno w sektorze telefonii komórkowej, jak i stacjonarnej. Niedawne podwyżki cen przez dużych graczy, takich jak Orange, Masmovil i Vodafone, sugerują, że istnieje presja na rynku premium. Podwyżka cen bazowych Telefonica (TEF), która miała miejsce w styczniu 2023 r., może wskazywać na przyszły sukces rynkowy, jeśli ten trend się utrzyma.

Dywidenda wynosi obecnie 7,5, ale prawdopodobnie nie jest to zrównoważone. Jeśli jednak Telefonica będzie nadal podążać ścieżką niskiej kapitałochłonności, istnieje mniejsze prawdopodobieństwo zmniejszenia wolnych przepływów pieniężnych, co z kolei oznacza, że dywidenda może zostać utrzymana.

Dywidenda Telefoniki nie jest w żaden sposób przewidywalna, co widać już teraz.

Novartis $NVS-0.9%

Novartis AG to szwajcarska międzynarodowa firma farmaceutyczna, która koncentruje się na badaniach, rozwoju i produkcji farmaceutyków i leków generycznych. Firma działa w dziedzinie okulistyki, dermatologii, kardiologii, neurologii i innych dziedzinach medycyny. Novartis jest jedną z największych firm farmaceutycznych na świecie i zatrudnia ponad 100 000 osób.

NVS
$99.58 -$0.94 -0.94%

Novartis intensywnie inwestuje w badania i rozwój nowych leków. W 2020 roku firma zainwestowała ponad 9 miliardów dolarów w badania i rozwój. Firma posiada również bogate portfolio leków, w tym kilka flagowych leków, takich jak Gilenya, Cosentyx i Lucentis.

Novartis angażuje się również w zrównoważony rozwój i wspiera badania i rozwój leków w krajach rozwijających się. Firma oferuje programy współpracy z organizacjami non-profit i rządami w celu poprawy dostępu do opieki zdrowotnej na tych obszarach.

Jak każda firma farmaceutyczna, Novartis stoi w obliczu wyzwań regulacyjnych i konkurencyjnych. Przepisy farmaceutyczne są bardzo rygorystyczne i mogą wpływać na tempo opracowywania nowych leków. Konkurencja na rynku jest również bardzo silna i może wpływać na udział w rynku i ceny produktów firmy.

Duże firmy farmaceutyczne zazwyczaj prowadzą dużą i zdywersyfikowaną działalność, co pozwala im osiągnąć solidny wzrost dzięki połączeniu korzyści płynących z ogólnego wzrostu rynku oraz wpływu fuzji i przejęć. Novartis odnotował ostatnio silny wzrost zysku operacyjnego, co wskazuje, że jest w stanie zapewnić solidne wyniki w dłuższej perspektywie.

NVS jest wyceniana na rozsądnym poziomie i oferuje solidną stopę dywidendy. W dłuższej perspektywie NVS może zapewnić atrakcyjne zwroty skorygowane o ryzyko, ale po ostatnich wzrostach akcji warto poczekać na lepszą okazję do zakupu. Ogólnie rzecz biorąc, NVS ma solidne perspektywy wzrostu i może zapewnić dobre zwroty w dłuższej perspektywie.

Shell $SHEL+1.3%

Royal Dutch Shell, znany również jako Shell, to międzynarodowa firma energetyczna z siedzibą w Holandii. Jest jedną z największych na świecie firm zajmujących się poszukiwaniem i wydobyciem ropy naftowej i gazu oraz oferuje szeroką gamę produktów i usług w sektorze energetycznym.

SHEL

Shell

SHEL
$71.71 $0.89 +1.26%

Royal Dutch Shell powstała w 1907 roku z połączenia Royal Dutch Petroleum Company i Shell Transport and Trading Company. Od tego czasu firma stała się jednym z największych graczy w branży energetycznej, ze znaczącymi udziałami w rynku ropy naftowej, gazu i petrochemii.

Shell jest jedną z największych firm na świecie, z kapitalizacją rynkową liczoną w miliardach dolarów. Jej przychody pochodzą głównie ze sprzedaży ropy i gazu, ale także z produktów petrochemicznych, energii odnawialnej i innych usług energetycznych.

Dywidenda SHEL jest również dość dzika

W ostatnich latach spółka odczuwała skutki wahań cen ropy naftowej i gazu, co odbiło się na jej wynikach finansowych. Pomimo tych wyzwań firma była w stanie utrzymać swoją konkurencyjność i osiągnąć stały wzrost finansowy.

Shell jest jedną z największych firm w branży energetycznej, będąc jednym z największych i najpotężniejszych graczy na rynku. Do głównych konkurentów Shell należą ExxonMobil, BP, Chevron i TotalEnergies. W porównaniu z tymi konkurentami, Shell ma silną pozycję w produkcji ropy naftowej i gazu, a także w sektorach petrochemicznym i LNG.

Shell stoi przed kilkoma wyzwaniami, które mogą wpłynąć na jego przyszłość.

Przejściena zieloną energię: Shell, podobnie jak inne firmy energetyczne, stoi w obliczu presji na przejście na bardziej zrównoważone i czystsze źródła energii. Firma inwestuje w odnawialne źródła energii, takie jak energia wiatrowa i słoneczna, oraz w technologie ograniczające emisję gazów cieplarnianych, takie jak składowanie dwutlenku węgla. Może to jednak wymagać znacznych inwestycji i reorganizacji portfela.

Regulacje i niepewność polityczna: Branża energetyczna często podlega zmianom politycznym i regulacyjnym, które mogą mieć wpływ na działalność spółki. Shell musi być przygotowany na takie zmiany i dostosowywać się do nowych wymogów i ograniczeń.

Wahania cen ropy i gazu: Ceny ropy naftowej i gazu ziemnego są niestabilne i mogą ulegać znacznym zmianom ze względu na wydarzenia globalne, zmiany polityczne i czynniki ekonomiczne. Shell musi być w stanie skutecznie zarządzać ryzykiem związanym z tymi wahaniami cen i dostosowywać swoją strategię do zmieniających się warunków rynkowych.

Rozwój technologiczny: branża energetyczna doświadcza szybkiego postępu technologicznego, szczególnie w zakresie energii odnawialnej i efektywności energetycznej. Shell musi być w stanie wprowadzać innowacje i dostosowywać się do tych nowych technologii, aby pozostać konkurencyjnym i utrzymać swoją pozycję rynkową.

Konkurencja ze strony nowych graczy: Rozwój nowych technologii i źródeł energii przyciąga na rynek coraz więcej nowych graczy, zwiększając konkurencję dla firm takich jak Shell. Firma musi być w stanie konkurować z tymi nowymi graczami i utrzymać swój udział w rynku.

Zastrzeżenie: To nie jest w żaden sposób rekomendacja inwestycyjna. Jest to wyłącznie moje podsumowanie i analiza oparta na danych z Internetu i innych źródeł. Inwestowanie na rynkach finansowych jest ryzykowne i każdy powinien inwestować w oparciu o własne decyzje. Jestem tylko amatorem dzielącym się swoimi opiniami.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Przekaż artykuł dalej lub zachowaj go na później.