S&P 500 ^GSPC 5,304.72 +0.70%
Tesla TSLA $179.24 +3.17%
Meta META $478.22 +2.67%
Nvidia NVDA $1,064.69 +2.57%
Apple AAPL $189.98 +1.66%
Microsoft MSFT $430.16 +0.74%
Alphabet GOOG $176.33 +0.73%
Amazon AMZN $180.75 -0.17%

Ten telekomunikacyjny gigant dywidendowy jest pomijany przez wszystkich

Filip Czudny
21. 6. 2023
5 min read

Akcje kanadyjskie są bardzo popularne wśród inwestorów. Wynika to z faktu, że gospodarka ta słynie ze stabilności i koncentracji na dywidendach. Jeszcze bardziej interesujący dla inwestorów może być fakt, że można tu znaleźć stosunkowo nieznane akcje. Przyjrzymy się tutaj jednej z takich akcji.

Nie wierz mi na słowo. Z kapitalizacją rynkową przekraczającą 40-0.7% miliardów dolarów, $BCE-0.7% z pewnością nie jest małą i nieznaną spółką. Z drugiej strony pozostaje ona, przynajmniej w tym kraju, stosunkowo w cieniu swoich konkurentów - $VZ+0.8% i $T+0.2%.

Sektor

Zanim przejdziemy do samej spółki, przyjrzyjmy się sektorowi telekomunikacyjnemu, który często jest niezwykle atrakcyjny dla inwestorów. Wiąże się z nim jednak pewne ryzyko. Dzieje się tak z kilku powodów.

Duże nakłady inwestycyjne - firmy telekomunikacyjne muszą stale inwestować duże kwoty w budowę i modernizację sieci, aby nadążyć za nowymi technologiami. Prowadzi to do wysokiego zadłużenia i zależności od finansowania dłużnego.

Regulacje - rynek telekomunikacyjny jest silnie regulowany przez rząd, co wpływa na ceny, konkurencję i zobowiązania firm. Regulacje te stale ewoluują.

Szybki postęp technologiczny - firmy telekomunikacyjne muszą stale modernizować i rozbudowywać swoje sieci, aby nadążyć za postępem - np. obecnie przechodząc na 5G. Wymaga to dużych inwestycji.

Konkurencyjne środowisko - rynek telekomunikacyjny jest zazwyczaj oligopolem z kilkoma dominującymi graczami, co obniża marże i służy jako zabezpieczenie przed wysokimi cenami. Głównie.

Zależność od dostawców - firmy telekomunikacyjne są zależne od dostawców sprzętu i technologii sieciowych. Problemy dostawców mogą mieć wpływ na ich własną działalność.

Cykliczność - Spadki aktywności gospodarczej zwykle prowadzą do niższego popytu na usługi telekomunikacyjne, co wpływa na przychody i zyski.

$BCE-0.7%

BCE to kanadyjski gigant telekomunikacyjny z długą historią. Firma działa na rynku od 1880 roku i w tym czasie stała się największym dostawcą usług telekomunikacyjnych w Kanadzie. BCE świadczy usługi takie jak telefonia stacjonarna, internet, telewizja i telefonia komórkowa dla milionów klientów w całej Kanadzie.

BCE

BCE Inc.

BCE
$33.57 -$0.22 -0.65%

Ze względu na swój rozmiar i dominację na rynku, BCE ma stabilny i niezawodny model biznesowy. Przychody i zyski firmy rosły o kilka procent rocznie w długim okresie lub pozostawały względnie stabilne. Ponadto BCE ma silną markę i sprawdzony zespół zarządzający. Wszystko to znajduje odzwierciedlenie w długoterminowej, stabilnej historii dywidend. BCE zwiększało swoją dywidendę co roku od 1976 r. i obecnie oferuje akcjonariuszom stopę dywidendy na poziomie około 4,66%.

Przychody BCE

W przyszłości wzrost BCE powinien być wspierany przez inwestycje w rozbudowę sieci światłowodowych dla szybkiego Internetu i sieci komórkowych 5G. Powinno to zapewnić szybszy internet, a także lepszy zasięg w odległych obszarach. Z drugiej strony, BCE stoi w obliczu rosnącej konkurencji ze strony alternatywnych dostawców i ogólnych zmian technologicznych w branży. Kolejnym ryzykiem jest potencjalne spowolnienie kanadyjskiej gospodarki, które negatywnie wpłynęłoby na wydatki gospodarstw domowych na usługi telekomunikacyjne.

Akcje BCE są szczególnie odpowiednie dla konserwatywnych inwestorów poszukujących stabilnych i niezawodnych akcji dywidendowych. Potencjał wysokiego wzrostu wartości dla akcjonariuszy nie jest wysoki, ale z drugiej strony ryzyko również nie jest wysokie ze względu na silną pozycję rynkową spółki i sprawdzony model. Dla inwestora szczególnie atrakcyjna jest stabilna i rosnąca dywidenda, która może generować solidny zysk nawet przy minimalnym wzroście samych akcji.

Długoterminowa rosnąca dywidenda jest atrakcyjna dla inwestorów.

BCE jest największą kanadyjską spółką telekomunikacyjną, wyprzedzającą takie firmy jak Rogers Communications i Shaw Communications. Firma powstała prawie 40 lat temu w wyniku połączenia Bell Canada, Northern Telecom i innych spółek stowarzyszonych.

BCE różni się od swoich konkurentów tym, że posiada znaczący dział medialny z kanałami, w tym CTV, V, TSN i RDS, oprócz tradycyjnych usług szerokopasmowych, bezprzewodowych i stacjonarnych. BCE licencjonuje również amerykańskie treści, takie jak HBO, Showtime i Starz.

BCE niedawno poinformowało o dobrych wynikach za czwarty kwartał z 330 tys. aktywacji, w tym 123 tys. abonentów mobilnych, 104 tys. urządzeń mobilnych i 63/40 tys. abonentów internetowych.

EBITDA $BCE-0.7%

Sieć światłowodowa BCE obejmuje trzy czwarte Kanadyjczyków. Kierownictwo podkreśliło perspektywy firmy w zakresie światłowodów i 5G - do 2023 r. zainwestuje 4,8 mld CAD.

Zastrzeżenie: To nie jest w żaden sposób rekomendacja inwestycyjna. Jest to wyłącznie moje podsumowanie i analiza oparta na danych z Internetu i innych źródeł. Inwestowanie na rynkach finansowych jest ryzykowne i każdy powinien inwestować w oparciu o własne decyzje. Jestem tylko amatorem dzielącym się swoimi opiniami.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Przekaż artykuł dalej lub zachowaj go na później.