S&P 500 ^GSPC 5,306.04 +0.02%
Nvidia NVDA $1,140.59 +7.13%
Tesla TSLA $176.75 -1.39%
Alphabet GOOG $178.02 +0.96%
Amazon AMZN $182.15 +0.77%
Meta META $479.92 +0.36%
Microsoft MSFT $430.32 +0.04%
Apple AAPL $189.99 +0.01%

Nie chcę cię straszyć, ale...

Na pierwszy rzut oka dywidenda Verizon wygląda na jedną z najbardziej pożądanych w S&P 500. Obecnie wynosi ona ponad 7,2%. Ponadto dywidenda rosła co roku od 2007 roku.

Problem polega na tym, że wypłata dywidendy wygląda na coraz trudniejsze zadanie dla Verizon. W 2022 r. wolne przepływy pieniężne w wysokości 14 mld USD pokryły koszt dywidendy w wysokości 11 mld USD. Ale ma duże wydatki na niezbędne modernizacje sieci. Oznacza to, że wydatki kapitałowe Verizon, które tylko w 2022 r. osiągnęły 23 mld USD, raczej nie zwolnią. Co więcej, wraz z wydatkami na licencje bezprzewodowe, przyczyniły się one w znacznym stopniu do całkowitego zadłużenia Verizon w wysokości 153 miliardów dolarów. To ogromne obciążenie dla firmy, która ma "tylko" 94 miliardy dolarów kapitału własnego. W 2022 r. koszt zadłużenia Verizon wynosił 4 mld USD. Teraz, wraz ze wzrostem stóp procentowych, koszt ten prawdopodobnie wzrośnie.

Czy Twoim zdaniem Verizon będzie zmuszony nieco zahamować dywidendy? 🤔


Zadłużenie zawsze jest obciążeniem, a tym bardziej, gdy nie przyczynia się do wzrostu zysków lub zwiększenia aktywności i aktywów spółki. Moim zdaniem to tylko kwestia czasu, zanim zadłużenie zostanie nadrobione, nastąpi cięcie dywidend i zaczną się rozmowy o zmianach.

Stawiam na to, że Verizon może jeszcze przez jakiś czas pozostać w tym "trybie zadłużenia". W międzyczasie zbiorę kilka dywidend, a następnie, jeśli nic się nie poprawi, przeniosę się gdzie indziej. Dywidendy powinny zostać obcięte dawno temu, a dług powinien zostać spłacony w pierwszej kolejności.

Też ją na razie tylko obserwuję i na razie się waham. Fajne liczby, dzięki za dodanie, nie znałem ich konkretnie w ten sposób, ale tak jak piszesz, lubię firmę, jednak widzę, że obecnie jest to dla niej wyzwanie finansowe, aby nadążyć za duchem czasu technologicznie i nadal oferować usługi wysokiej jakości. Myślę, że gdyby hodl wykonał ruch i obniżył nieco dywidendę na 1-2 lata, mogłoby to bardzo pomóc i z pewnością utrzymać lojalność akcjonariuszy.

Nie sądzę i widzę to również tutaj, gdzie dywidenda jest główną rzeczą, która interesuje wielu ludzi, a gdy tylko zostanie ona obcięta lub zawieszona, sprzedają swoje akcje.

Tak, cóż, rozumiem to, ale szkoda. Osobiście, nawet jeśli dywidendy są w porządku, kiedy jest mały spadek, nie boję się i pozostaję lojalny, tylko ile razy ten spadek dywidendy może być zdrowy, jeśli dobrze sobie radzą z zaoszczędzonymi pieniędzmi.