S&P 500 ^GSPC 5,065.06 -0.11%
Tesla TSLA $160.89 +11.20%
Nvidia NVDA $798.67 -3.10%
Amazon AMZN $176.61 -1.63%
Meta META $489.98 -1.23%
Apple AAPL $168.47 +0.94%
Microsoft MSFT $408.64 +0.26%
Alphabet GOOG $160.20 +0.17%

Wyższe stopy procentowe w USA są odczuwalne.

Strateg inwestycyjny Jeroen Blokland z True Insights opublikował wykres skumulowanego wzrostu referencyjnej stopy procentowej amerykańskiego banku centralnego w każdym cyklu podwyżek stóp od 1970 roku. To bardzo ważny wykres.

W obecnym cyklu podwyżek stóp procentowych, który rozpoczął się w marcu 2022 r., Fed podniósł już podstawową stopę procentową o 5,25 punktu procentowego do obecnego poziomu 5,25%-5,50%. Jest to najbardziej gwałtowny cykl podwyżek stóp procentowych w USA od wczesnych lat 80-tych, czyli okresu, gdy szefem Fed był Paul Volcker.

Biorąc pod uwagę, że gospodarka Stanów Zjednoczonych jest obecnie znacznie bardziej "sfinansjalizowana" pod względem bezwzględnej wielkości zadłużenia (blisko 100 bilionów dolarów) niż na początku lat 80-tych, obecne znacznie wyższe stopy procentowe mają znacznie silniejszy wpływ w szczególności na amerykański sektor prywatny.

A amerykański sektor prywatny już odczuwa wpływ wysokich stóp procentowych. Jeśli chodzi o amerykańskie gospodarstwa domowe, średnie oprocentowanie kart kredytowych znacznie wzrosło, a liczba kredytobiorców, którzy mają poważne problemy ze spłatą pożyczek na swoich kartach kredytowych, również rośnie. W tym samym czasie średnie oprocentowanie kredytów hipotecznych znacznie wzrosło, przez co liczba nowych kredytów hipotecznych znacznie spadła, a ceny domów w USA zaczęły spadać. Zauważalnie rośnie również liczba bankructw przedsiębiorstw, a obecny poziom jest już na poziomie pandemii z 2020 roku.

Prawdą jest, że efekty zmian w polityce pieniężnej zostały opóźnione. Teoria ekonomii zwykle działa z horyzontem 12-18 miesięcy. Biorąc pod uwagę, że Fed również podniósł stopy procentowe w lipcu i nie wykluczył ich podwyższenia na wrześniowym posiedzeniu FOMC, największy "ból" z powodu znacznie wyższych stóp procentowych uderzających w amerykański sektor prywatny ma dopiero nadejść w nadchodzących kwartałach.


Jestem raczej zaskoczony, że wiemy tutaj, że stopy procentowe będą potrzebować trochę czasu, aby zacząć działać, ale mimo to wielu analityków zaczyna pracować z bardziej pozytywnym scenariuszem w tym sensie, że ostatecznie unikniemy recesji itp.

Dokładnie to samo pomyślałem! Te rzeczy w artykule i to, co mówią inni, są całkowicie sprzeczne... i gdzie jest teraz prawda?