S&P 500 ^GSPC 5,049.07 -0.42%
Tesla TSLA $158.18 +9.33%
Nvidia NVDA $803.72 -2.49%
Amazon AMZN $176.40 -1.75%
Meta META $488.19 -1.59%
Apple AAPL $168.52 +0.97%
Alphabet GOOG $159.46 -0.29%
Microsoft MSFT $407.00 -0.14%

Podsumowanie minionego tygodnia - wszystko, co musisz wiedzieć!

Amerykańskie indeksy giełdowe odnotowały mieszane wyniki w piątek i w całym tygodniu, ponieważ utrzymują się obawy o inflację i wysokie stopy procentowe

Amerykańskie akcje zakończyły piątkowe notowania z mieszanymi wynikami, a na rynku utrzymywały się obawy o inflację i wysokie stopy procentowe. Indeksy również osiągnęły mieszane wyniki w ujęciu tygodniowym.

Indeks Dow zyskał w piątek 0,30% i zakończył handel na poziomie 35 281,40 punktów, ale szerszy indeks S&P 500 spadł o 0,11% do 4 464,05 punktów, a indeks rynku technologicznego Nasdaq Composite spadł o 0,68% do 13 644,85 punktów. Indeks zmienności VIX spadł o 6,37% do 14,84 punktu, a rentowność 10-letnich amerykańskich obligacji skarbowych wzrosła o siedem i pół punktu bazowego do 4,158%

Amerykański Departament Pracy poinformował dziś po południu, że roczny wzrost cen producentów w Stanach Zjednoczonych przyspieszył do 0,8% w lipcu z 0,2% w czerwcu. Analitycy w ankiecie Refinitiv spodziewali się nieco skromniejszego przyspieszenia do 0,7%.

Raport o cenach producentów w USA doprowadził do wzrostu rentowności amerykańskich obligacji skarbowych, co miało szczególnie negatywny wpływ na akcje dużych spółek technologicznych. Gigant oprogramowania Microsoft osłabił się o 0,59%, a producent samochodów elektrycznych Tesla o 1,10%.

W całym ubiegłym tygodniu Dow wzrósł o 0,62%, S&P 500 spadł o 0,31%, a Nasdaq Composite stracił 1,90%.

Dolar umocnił się w piątek

Na rynku walutowym dolar amerykański nieznacznie umocnił się w piątek w stosunku do euro, wspierany przez wzrost rentowności amerykańskich obligacji skarbowych. Około godziny 22:00 CET wspólna europejska waluta straciła około 0,3% do poziomu 1,0945 USD.

Najważniejsze piątkowe wydarzenia na rynkach amerykańskich

Sąd Najwyższy USA zgodził się na rewizję umowy zawartej z Purdue Pharma w związku z tzw. kryzysem opioidowym, na polecenie administracji prezydenta Joe Bidena. Zgodnie z umową, jej właściciele mają zapłacić sześć miliardów dolarów w zamian za immunitet od pozwów cywilnych. Kiedy sąd zbierze się ponownie w październiku, rozważy, czy umowa przekracza prawo. Przesłuchanie, podczas którego obie strony będą mogły przedstawić swoje argumenty, odbędzie się w grudniu, jak podaje Reuters. W międzyczasie sąd zawiesił postępowanie upadłościowe wobec spółki.

W piątek amerykański sąd cofnął kaucję Samuela Bankmana-Frieda, założyciela upadłej giełdy kryptowalut FTX. Stwierdzono, że Bankman-Fried wielokrotnie próbował wpływać na świadków. Zostało to zgłoszone przez AP i Reuters.

Indeks cen producentów w USA wzrósł w lipcu o 0,8% rok do roku (szacunki: +0,7%, czerwiec: +0,2%), miesiąc do miesiąca wzrósł o 0,3% (szacunki: +0,2%, czerwiec: bez zmian).

Indeks zaufania konsumentów Uniwersytetu Michigan spadł w sierpniu do 71,2 pkt. według wstępnych danych (szacunki: 71 pkt., lipiec: 71,6 pkt.).

Najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia na amerykańskich giełdach

Elon Musk potwierdził, że jego internetowa sieć społecznościowa X (dawniej Twitter) nigdy nie stworzy własnej kryptowaluty. Była to odpowiedź na ostrzeżenia o fałszywych tokenach rzekomo powiązanych z platformą.

Amerykańska firma płatnicza PayPal Holdings uruchomiła własny stablecoin o nazwie PayPal USD, o akronimie PYUSD, który jest powiązany z dolarem. Jest to próba zachęcenia do przyjmowania walut cyfrowych do płatności i przelewów walutowych. Firma ogłosiła to w poniedziałkowym komunikacie prasowym. PayPal jest pierwszą dużą firmą finansową, która wymyśliła własny stablecoin, co może znacznie przyspieszyć powolne przyjmowanie walut cyfrowych do płatności, podkreślają analitycy.

Amerykański producent żywności pakowanej Campbell Soup kupi Sovos Brands (+25,19%) za 2,3 miliarda dolarów, zwiększając swoją ofertę żywności i napojów o włoskie sosy premium. Firma poinformowała o tym w poniedziałkowym komunikacie prasowym.

Statek kosmiczny Boeing Starliner będzie gotowy do pierwszego lotu załogowego dopiero w marcu przyszłego roku. Nie jest jednak jeszcze pewne, kiedy statek kosmiczny, który pierwotnie miał wystartować w zeszłym roku, w końcu odbędzie swoją dziewiczą podróż. Urzędnicy z amerykańskiej Narodowej Administracji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) oraz przedstawiciele Boeinga powiedzieli to podczas telekonferencji na temat statusu Starlinera.

Wolumen kredytów konsumenckich w Stanach Zjednoczonych wzrósł w czerwcu o 17,85 mld USD. Oczekiwano, że wyniesie on zaledwie +13 mld USD po majowym wzroście o 9,45 mld USD.

Amerykański dostawca wideokonferencji Zoom, którego nazwa stała się synonimem pracy z domu podczas pandemii COVID-19, nakazał swoim pracownikom powrót do biur. Zostało to zgłoszone przez BBC.

Deficyt handlowy USA zmniejszył się w czerwcu, a import spadł do najniższego poziomu od ponad półtora roku. Tym samym raport opublikowany we wtorek przez Departament Handlu USA wskazuje na spowolnienie popytu krajowego. Deficyt handlowy zmniejszył się o 4,1% w porównaniu z poprzednim miesiącem do 65,5 mld USD.

Indeks optymizmu małych firm w USA (NFIB) wzrósł w lipcu do 91,9 pkt (szacunek: 90,6 pkt, czerwiec: 91 pkt).

Zapasy hurtowe w USA spadły w czerwcu o 0,5% według ostatecznych danych (wstępnie: -0,3%, maj: -0,4%).

Niektórzy sprzedawcy w sieci internetowej Amazon skarżą się, że firma wstrzymuje im gotówkę i że z tego powodu grozi im bankructwo. Amazon broni się, odpowiadając, że poinformował wszystkich o zmianie z trzymiesięcznym wyprzedzeniem i że jest to powszechna praktyka w innych częściach świata od lat. Portal BBC poinformował o tym w środę. Amazon wstrzymuje wypłatę pieniędzy przez siedem dni po dostawie, na wypadek gdyby klient zażądał zwrotu zakupionego towaru.

Specjalny śledczy Jack Smith, który pracuje nad sprawami dotyczącymi byłego prezydenta USA Donalda Trumpa, uzyskał na początku tego roku nakaz sądowy pozwalający mu na uzyskanie informacji o koncie Trumpa w sieci społecznościowej X (dawniej Twitter). Jednak firma zastosowała się do nakazu z opóźnieniem i została ukarana przez sąd grzywną w wysokości 350 000 USD. Poinformowały o tym amerykańskie media, powołując się na opublikowane dokumenty sądowe.

Roczny wzrost cen konsumpcyjnych w Stanach Zjednoczonych przyspieszył do 3,2% w lipcu z 3% w czerwcu, co oznacza pierwszy wzrost inflacji od czerwca ubiegłego roku. Wynika to z czwartkowego raportu Departamentu Pracy USA. Wzrost inflacji jest jednak bardziej umiarkowany niż oczekiwali analitycy, którzy w ankiecie Reutersa szacowali lipcową inflację średnio na 3,3%.

Po latach przygotowań Virgin Galactic ma za sobą pierwszy lot turystyczny w kosmos. W czwartek jej maszyna przetransportowała na wysokość ponad 80 kilometrów m.in. byłego sportowca, który kupił bilet jeszcze w 2005 r. Firma Brytyjczyka Richarda Bransona chce odbywać loty w kosmos co miesiąc, dołączając do miliarderów Jeffa Bezosa i Elona Muska z Blue Origin i SpaceX w branży turystyki kosmicznej.

Stany Zjednoczone będą blokować i regulować amerykańskie inwestycje w chińskie technologie, w tym chipy komputerowe, mikroelektronikę, kwantową technologię informacyjną i sztuczną inteligencję. Zarządzenie zostało podpisane przez prezydenta USA Joe Bidena w środę. Spowoduje to dalszy wzrost napięć między dwoma supermocarstwami, podało BBC. Chińskie ministerstwo handlu stwierdziło, że jest poważnie zaniepokojone posunięciem Waszyngtonu i zastrzegło sobie prawo do nałożenia środków zaradczych.

Miliarder Elon Musk sprzedaje na aukcji logo i inne przedmioty związane z portalem społecznościowym Twitter. Został on przemianowany na X zaledwie kilka tygodni temu. Wśród 584 oferowanych przedmiotów znajdują się stoliki do kawy, duże klatki dla ptaków czy obrazy olejne przedstawiające malarzy, którzy zyskali popularność dzięki udostępnianiu ich w sieci. BBC donosi. Na liście aukcyjnej znajdują się również dziesiątki stołów i krzeseł czy stoisko DJ-a. Licytujący mogą również licytować instrumenty muzyczne, wystarczające do wyposażenia całego zespołu.

Amerykańska firma Tapestry kupi Capri Holdings, właściciela marki dóbr luksusowych Michael Kors i innych, za 8,5 miliarda dolarów. Firmy poinformowały o tym w czwartkowym oświadczeniu. Połączona firma chce lepiej konkurować na globalnym rynku z większymi europejskimi rywalami, podał Reuters.

Stany Zjednoczone, Kanada i Wielka Brytania nakładają sankcje gospodarcze na Riyadha Salamiego, byłego prezesa banku centralnego Libanu, podała w czwartek AFP. 33-letni Salami od kilku lat jest objęty śledztwem w związku z podejrzeniem o defraudację milionów dolarów z kasy państwowej, czemu zaprzecza. Był szefem banku centralnego od 1993 r. do końca ubiegłego miesiąca, a wielu analityków twierdzi, że jego przywództwo przyczyniło się do głębokiego kryzysu gospodarczego i finansowego, z którym kraj boryka się od kilku lat.

Liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w Stanach Zjednoczonych wzrosła do 248 000 w tygodniu do 5 sierpnia z 227 000 w poprzednim tygodniu, kiedy oczekiwano wyniku 230 000. Liczba kontynuowanych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w tygodniu do 29 lipca spadła do 1,684 mln z 1,692 mln w poprzednim tygodniu (zrewidowana z 1,700 mln), kiedy oczekiwano wyniku 1,710 mln.

Zeszłotygodniowy sezon wyników

Wyniki Tyson Foods za 2 kwartał: skorygowany zysk na akcję w wysokości 0,15 USD (szacunki: 0,26 USD), sprzedaż na poziomie 13,14 mld USD (szacunki: 13,63 mld USD).

Wyniki United Parcel Service za 2 kwartał: skorygowany zysk na akcję 2,54 USD (szacunki: 2,49 USD), sprzedaż 22,06 mld USD (szacunki: 23,04 mld USD).

Wyniki Under Armour za 2 kwartał: zysk netto na akcję 0,02 USD (szacunki: strata 0,02 USD), sprzedaż 1,32 mld USD (szacunki: 1,30 mld USD).

Wyniki Fox za 4QFY2023: skorygowany zysk na akcję 0,88 USD (szacunki: 0,72 USD), sprzedaż 3,03 mld USD (zgodnie z szacunkami).

Wyniki Eli Lilly & Co za 2Q: skorygowany zysk na akcję 2,11 USD (szacunki: 1,98 USD), sprzedaż 8,31 mld USD (szacunki: 7,58 mld USD).

Wyniki Lyft za 2 kwartał: zysk na akcję 0,16 USD (szacunki: strata 0,01 USD), przychody 1,02 mld USD (zgodnie z szacunkami).

Wyniki AMC Entertainment Holding za 2 kwartał: skorygowany zysk/strata na akcję 0,00 USD (szacunki: strata 0,05 USD), przychody 1,35 mld USD (szacunki: 1,27 mld USD).

Wyniki Akamai Technologies za 2 kwartał: zysk na akcję 1,49 USD (szacunki: 1,41 USD), przychody 936 mln USD (szacunki: 931,52 mln USD).

Wyniki Take-Two Interactive Software za 2 kwartał: zysk na akcję 0,54 USD (szacunki: 0,29 USD), przychody 1,04 mld USD (szacunki: 984,52 mln USD).

Wyniki Walt Disney za 3 kwartał roku obrotowego 2023: skorygowany zysk na akcję 1,03 USD (szacunki: 0,95 USD), przychody 22,33 mld USD (szacunki: 22,50 mld USD).

Wyniki PlugPower za 2Q: zysk na akcję 0,40 USD (szacunki: 0,26 USD), przychody 260,18 mln USD (szacunki: 242,24 mln USD).

Zysk chińskiego detalisty internetowego Alibaba Group Holding w pierwszym kwartale fiskalnym wzrósł o 51% rok do roku do 34,33 mld juanów. Przychody w kwartale zakończonym 30 czerwca wzrosły o 14% do 234,16 mld juanów. Firma ogłosiła to w czwartkowym komunikacie prasowym.

Wyniki Ralph Lauren za 2 kwartał: skorygowany zysk na akcję w wysokości 2,34 USD (szacunkowo 2,14 USD), sprzedaż w wysokości 1,50 mld USD (szacunkowo 1,48 mld USD).

Wyniki News Corp za 4QFY2023: zysk na akcję 0,14 USD (szacunki: 0,09 USD), przychody 2,43 mld USD (szacunki: 2,48 mld USD).


No comments yet