S&P 500 ^GSPC 5,070.55 +1.20%
Nvidia NVDA $824.18 +3.65%
Meta META $495.78 +2.92%
Tesla TSLA $144.61 +1.80%
Microsoft MSFT $407.06 +1.52%
Amazon AMZN $179.52 +1.29%
Alphabet GOOG $159.92 +1.25%
Apple AAPL $166.82 +0.59%

Nadprzewodniki jako prawdopodobnie kolejna wielka rzecz po sztucznej inteligencji: jakie możliwości inwestycyjne oferują?

Temat rewolucyjnego nadprzewodnika o temperaturze pokojowej trafił ostatnio na pierwsze strony gazet. Stało się to po tym, jak koreańscy naukowcy opracowali nowy materiał, LK-99. Ten przełom może zrewolucjonizować wiele branż. Choć na drodze do jego opracowania i późniejszego komercyjnego wykorzystania wciąż stoi wiele przeszkód, to wciąż panuje podekscytowanie jego potencjalnymi, szeroko zakrojonymi korzyściami. Jakie są możliwości inwestycyjne związane z tym nowym hitem?

Co wiadomo do tej pory:

Koreańscy naukowcy twierdzą, że opracowali nadprzewodnik, który działa w temperaturze pokojowej i pod standardowym ciśnieniem. Ten cudowny materiał nie stawia prawie żadnego oporu przepływowi prądu elektrycznego i eliminuje pola magnetyczne. Mógłby wyeliminować wszelkie straty w przesyle energii elektrycznej, umożliwiając wykorzystanie dostaw energii elektrycznej w innych obszarach i osiągnięcie zerowej emisji dwutlenku węgla. Zrewolucjonizowałoby to niemal każdą dziedzinę, od sieci energetycznych i obrazowania medycznego po szybkie pociągi, komputery kwantowe i fuzję jądrową.

Podobne energooszczędne materiały opracowywano już w przeszłości. Odbywało się to jednak w ściśle kontrolowanych warunkach, na przykład w ekstremalnie niskich temperaturach, przez co materiały te były bezużyteczne w praktyce. Nowo odkryty LK-99 to szaro-czarny związek ołowiu, miedzi, fosforu i tlenu, który podobno wykazuje właściwości nadprzewodzące nawet w temperaturach powyżej 400 Kelwinów (126,85 °C, 260 °F).

Co ciekawe, od tego czasu chińscy naukowcy odkryli tę przełomową technologię. Indyjscy badacze również opublikowali prace wspominające o jej udanym przygotowaniu. Jeśli okaże się, że LK-99 rzeczywiście ma deklarowane właściwości i jeśli materiał ten rzeczywiście może być masowo produkowany i komercjalizowany, może to zrewolucjonizować wiele gałęzi przemysłu.

Istnieje jednak wiele powodów, aby sądzić, że rozwój LK-99 zajmie dużo czasu i napotka wiele wyzwań. W rzeczywistości produkcja nadprzewodników jest złożona i kosztowna. Co więcej, technologia ta jest w powijakach i konieczne będzie pokonanie przeszkód technicznych, takich jak utrzymanie nadprzewodnictwa w temperaturze pokojowej.

Potencjalne możliwości inwestycyjne

Akcje wielu południowokoreańskich (Duksung, Sunam, Shinsung Delta Tech) i chińskich (Jiangsu Etern, Jiangsu Fasten, Henan Zhongfu, Jinhui Mining) spółek związanych z tą technologią rosną od końca lipca. Ponadto Korea Exchange ostrzegła przed zakupami spekulacyjnymi, ponieważ niektóre tytuły akcji wielokrotnie osiągały dzienne limity. Wszystko to w okresie stosunkowo ostrożnych nastrojów po obniżeniu ratingu kredytowego USA przez agencję Fitch. Jednak dzięki wiadomościom o nowej technologii akcje American Superconductor (AMSC) również umocniły się o około połowę i zyskały już ponad 200% w tym roku.

Nie jest pewne, czy LK-99 będzie nadprzewodnikiem, na który czekał świat. Ale przynajmniej może to być impuls do dalszych badań i rozwoju technologii, które umożliwią bardziej efektywne wykorzystanie i magazynowanie energii. Oczywiście inwestorzy powinni dokładnie rozważyć ryzyko i korzyści przed podjęciem decyzji o inwestycji w tym obszarze. Jednak obszary inwestycyjne, które mogą skorzystać na tym postępie technologicznym, obejmują:

Metale ekologiczne, takie jak miedź i ołów, w tym na przykład poprzez kontrakty futures lub fundusze ETF. Metale wykorzystywane do produkcji baterii, takie jak lit, kobalt, nikiel i mangan. Spółki wydobywające miedź, takie jak Southern Copper lub Sumitomo Metal Mining. Spółki wydobywające cynk (ołów jest produktem ubocznym), takie jak Teck Resources. Producenci przewodów elektrycznych, tacy jak Sumitomo Electric Industries. Producenci magazynów energii (baterii), tacy jak chińskie CATL, BYD czy LG Energy.

Oprócz tych głównych obszarów, można szukać możliwości w tych, w których wykorzystanie podobnych technologii może mieć duże znaczenie. Należą do nich energia, produkcja sprzętu medycznego, transport i logistyka lub firmy technologiczne pracujące nad obliczeniami kwantowymi.


Uwaga, znam się trochę na tych techno-elektrykach i mogę powiedzieć, że jeśli to zadziała w klasycznych warunkach, jak podano, to będzie to rewolucja nie tylko na rynku, ale i poza nim. To może być prawdziwy przełom.

Teraz jestem jeszcze bardziej zainteresowany wyżej wymienionymi firmami! :)

Cóż, to jest bomba. Z inwestycyjnego punktu widzenia pewnie nie zareaguję na to w żaden sposób, żadnych zakupów itp. ale takie przełomy są super. Pozdrawiam naukowców.

W sumie jestem zaintrygowany i przyjrzę się poszczególnym firmom. Chciałbym kiedyś być w czymś na czasie :)