S&P 500 ^GSPC
5,022.21
-0.58%
Nvidia NVDA
$840.35
-3.87%
Meta META
$494.17
-1.12%
Amazon AMZN
$181.28
-1.11%
Tesla TSLA
$155.45
-1.06%
Apple AAPL
$168.00
-0.81%
Microsoft MSFT
$411.84
-0.66%
Alphabet GOOG
$156.88
+0.56%

Gospodarka zwalnia, a inflacja nie powróci natychmiast do celów banku centralnego. Dlatego preferujemy akcje spółek wartościowych, rynki wschodzące i producentów surowców

Podstawową przyczyną wciąż znacznie podwyższonej inflacji jest bezprecedensowy bodziec monetarny i fiskalny gospodarki pandemicznej (2020-2021) z perspektywy globalnej. Ich skutki są nadal odczuwalne w gospodarce i na rynkach.

W ostatnich miesiącach dynamika globalnej gospodarki spowalnia. Jest to szczególnie widoczne w strefie euro, a zwłaszcza w Niemczech.

Inflacja w całej gospodarce światowej pozostaje silnie podwyższona. Jest mało prawdopodobne, aby powróciła do celu inflacyjnego 2% przez dłuższy czas.

Globalne rynki obligacji stały się w ostatnich latach znacznie tańsze. Jednak naszym zdaniem nadal nie są one zbyt atrakcyjne, nawet w obliczu wciąż silnie podwyższonej inflacji i rekordowych deficytów budżetowych w kluczowych gospodarkach.

W związku z tym nadal utrzymujemy mocno niedoważony czas trwania czeskich obligacji skarbowych.

Akcje są generalnie drogie ze względu na skrajne przewartościowanie rynku amerykańskiego.

Preferujemy akcje wartościowe, akcje rynków wschodzących i akcje producentów surowców.


Ładne i bardzo interesujące wykresy i dzięki za nie. Szukałem w komentarzach gdzie można znaleźć te wykresy. Będę musiał częściej zaglądać na tego Twittera ( obecnie X ) :D

Towary i obligacje zazwyczaj podążają w przeciwnym kierunku niż akcje. Nie zawsze tak jest, ale warto o tym wiedzieć. Z logicznego punktu widzenia ma to sens. Ostatnie kilka lat wyraźnie sprzyjało akcjom, ale stosunek ten może z czasem ulec zmianie.

Tak jak piszesz... dla mnie to bardzo dobrze... czasy "spokoju" i "chciwości" sprzyjają akcjom, ale kiedy krzesła zaczynają się bujać, wszyscy skaczą na obligacje :)

Fajne wykresy, dzięki za post!

Nie ma za co :)

Czekają nas interesujące czasy. CNB chce obniżyć stopy procentowe.

Interesujące... całkiem trafne... to tak, jakby twoja dziewczyna zapytała cię, jak ci się podoba? a ty odpowiadasz "interesujące"... :-D