S&P 500 ^GSPC 5,010.6 +0.87%
Nvidia NVDA $795.18 +4.35%
Tesla TSLA $142.05 -3.40%
Amazon AMZN $177.23 +1.49%
Alphabet GOOG $157.95 +1.43%
Apple AAPL $165.84 +0.51%
Microsoft MSFT $400.96 +0.46%
Meta META $481.73 +0.14%

Fundusze nieruchomości w 2023 r.: czas na odpoczynek po zeszłorocznych rekordach

Średnia stopa zwrotu netto funduszy nieruchomości w pierwszej połowie roku wyniosła 2,5%. Żaden z 33 funduszy nieruchomości w Czechach nie osiągnął lepszych wyników niż stopa inflacji w pierwszej połowie tego roku, podczas gdy trzy fundusze nieruchomości odnotowały straty.

Pierwsza połowa tego roku była poniżej średniej dla funduszy nieruchomości. Średnia stopa zwrotu funduszy nieruchomości w Czechach w pierwszej połowie roku wyniosła zaledwie 2,5%.

W Czechach działają obecnie 33 fundusze nieruchomości, koncentrujące się głównie na zarządzaniu nieruchomościami i wynajmie. Najwyższą stopę zwrotu w pierwszej połowie roku osiągnął fundusz nieruchomości TRIKAYA (6,1%), a następnie fundusze WOOD & Company Retail i Schönfeld & Co Premium Real Estate (oba 5,59%). W obu przypadkach nie wystarczyło to jednak, aby nadążyć za inflacją, ponieważ wartość wskaźnika cen konsumpcyjnych w Czechach wzrosła o 7,24% w ciągu 6 miesięcy od końca 2022 roku.

Trzy fundusze nieruchomości odnotowały nawet straty w pierwszej połowie roku. Fundusz Amundi Realti odnotował największy spadek wartości swoich jednostek (-9,05%), podczas gdy fundusz Accolade Industrial (-0,96%), który skądinąd jest jednym z najlepiej prosperujących funduszy w historii, odnotował mniejszą stratę. Z kolei wartość REICO ČS Real Estate (-0,54%), największego czeskiego funduszu nieruchomości, nieznacznie spadła.

Rok 2023 będzie poniżej średniej

Ocena wyników na półmetku jest zawsze przedwczesna. W przypadku wielu funduszy dopiero pod koniec roku widoczne jest przeszacowanie wartości zarządzanych nieruchomości, co oczywiście znacznie zmienia wyniki. Na razie jednak wyniki za pierwszą połowę roku sugerują, że 2023 r. będzie rokiem poniżej średniej dla funduszy nieruchomości jako całości w dłuższej perspektywie.

W 2022 r. większość funduszy nieruchomości w Czechach odnotowała rekordową aprecjację. Średnia stopa zwrotu netto za 2022 r. wyniosła 8,8%. Czterem funduszom nieruchomości udało się nawet pokonać 15% inflację w ubiegłym roku.

W perspektywie długoterminowej średnie zwroty dla funduszy detalicznych wynoszą około 4-6% rocznie, a dla funduszy inwestorów kwalifikowanych zazwyczaj około 7-9% rocznie. Wiele funduszy nieruchomości osiągnie lub przekroczy te benchmarki również w tym roku. Jednak wiele funduszy tym razem nie osiągnie swoich benchmarków. Średnio spodziewam się, że w 2023 r. zwroty z funduszy nieruchomości będą słabsze niż w poprzednich dwóch latach, a wyniki poszczególnych funduszy będą bardziej zróżnicowane niż zwykle.

Na wyceny funduszy nieruchomości wpływają obecnie trzy główne czynniki:

Rentowność najmu nadal rośnie wraz z inflacją.

Wysokie stopy procentowe sprawiają, że spłaty kredytów są droższe dla funduszy.

Nad wycenami nieruchomości wisi znak zapytania, a stopy zwrotu wahają się od 4,5% do 8% rocznie.


Super podsumowanie!

Dziękuję :)

Bardzo fajne porównanie, dzięki. Widać tu wyraźnie, że jeśli mamy tak wysoką inflację, a ludzie sami nie inwestują (gdzie też jest ciężko), to tego nie przeskoczą. To zbyt małe ryzyko, a zwrot jest adekwatny do tego.

Tak jak mówisz... ale nie rozumiem, w dzisiejszych czasach tak łatwo jest zainwestować w cokolwiek... wszędzie są instrukcje krok po kroku... a jednak...

Dokładnie, jeśli jest jedna rzecz, której się wstydzę jako Czech, to jest to prawdopodobnie znajomość finansów nas Czechów. Tak jak piszesz, jest mnóstwo poradników i w dzisiejszych czasach niezwykle łatwo jest zacząć inwestować.

Tak to już jest (niestety), ludzie wciąż są "starej szkoły".