S&P 500 ^GSPC 5,010.6 +0.87%
Nvidia NVDA $795.18 +4.35%
Tesla TSLA $142.05 -3.40%
Amazon AMZN $177.23 +1.49%
Alphabet GOOG $157.95 +1.43%
Apple AAPL $165.84 +0.51%
Microsoft MSFT $400.96 +0.46%
Meta META $481.73 +0.14%

Miłego weekendu, inwestorzy. Co sądzisz o uzależnieniu gigantów technologicznych, takich jak $MSFT+0.5% $GOOGL+1.4% $AMZN+1.5%, od chipów sztucznej inteligencji od $NVDA+4.4%?

Ci giganci technologiczni robią postępy w opracowywaniu własnych chipów dla swoich centrów danych z wdrożeniem sztucznej inteligencji. Ważnym przykładem jest niedawna inwestycja $MSFT+0.5% w d-Matrix, firmę, która projektuje zoptymalizowane chipy do zasilania generatywnych aplikacji AI. Chipy zaprojektowane specjalnie na potrzeby klienta mają niższe zużycie energii, co jest głównym czynnikiem w centrach danych, ponieważ działają one 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Tutaj widzę duże ryzyko dla $NVDA+4.4%, firmy, która produkuje chipy "ogólnego przeznaczenia" dla AI. $AMZN+1.5% i $GOOGL+1.4% już opracowują własne chipy na własne potrzeby, myślę, że w przyszłości nie będą w ogóle zależne od chipów $NVDA+4.4%.

Według mnie jest to jedno z zagrożeń, na które może napotkać Nvidia, a które może wpłynąć na przyszły wzrost.


Bardzo możliwe, że firmy technologiczne same będą produkować chipy i nie będą tak zależne od Nvidii.

Dokładnie to chciałem powiedzieć, ale teraz zostało to zepsute przez $GOOGL+1.4% ogłaszające partnerstwo z $NVDA+4.4% na następne 10 lat.

Będzie się działo :DD. Mam w portfelu akcje GOOGL, ale chyba nie przeszkadza mi zbytnio ta wiadomość.

Dopóki $NVDA+4.4% jest amerykański, jest w porządku :)

Chodzi raczej o to, że giganci technologii chmurowych całkowicie porzucają Nvidię i podążają własną drogą w zakresie chipów dla swoich centrów danych.

Czy myślisz, że mógłbyś zarabiać w ten sposób, inwestując na przykład w $TSM+1.6%?

Myślę, że te firmy zapatrzyły się na Apple i próbują go naśladować... zajmie to tylko dużo czasu, a wynik jest wysoce niepewny....

Ale Apple korzysta z licencji ARM, aby zarabiać na życie i mają ogromną siłę nabywczą z TSMC dzięki iPhone'owi. Jest całkiem możliwe, że w końcu zbudują go do chmury dużych technologii, ale nigdzie nie czytałem, że którykolwiek z nich wymyślił własną architekturę, która nie jest objęta cudzymi patentami.

Ale myślę, że licencje to tylko ułamek ceny... wtedy wszystko zależy od sprzedaży

Ale myślę, że licencje to tylko ułamek ceny... wtedy wszystko zależy od sprzedaży

Jestem pewien, że zajmie to dużo czasu, ale jak mówisz, Apple faktycznie pozbyło się zależności od zagranicznych producentów chipów. Myślę, że cloud big tech też może pójść tą drogą. Oczywiście, nadal będą potrzebować kogoś do produkcji chipów (Intel, TSMC...).

Teraz myślę, że to główna różnica, czy możesz to zrobić pod własnym dachem, czy u kogoś innego...

Prawdopodobnie nie będzie to takie proste, NVidia prawdopodobnie posiada wystarczająco dużo patentów, że nie będzie to łatwe do obejścia. Inną kwestią jest to, czy te firmy są w ogóle interesującym klientem dla TSMC. Według ostatniej rozmowy chipy AI stanowią tylko około 6% ich przychodów, gdyby każdy z tych dużych klientów chciał wykonać ruch, mogliby nie mieć tak dobrych warunków dostawy.

Ale to będzie interesujące, osobiście uważam, że może nawet $AMZN+1.5% byłby w stanie wprowadzić własne chipy do produkcji. Tam chodzi o opracowanie chipów, których bezpośrednio potrzebują.